24. října 2008

Konference WebExpo 2008 se povedla

Pod pokličkou
Pamatuji si jak Vašek během prázdnin připravoval první českou webovou konferenci. Sháněl sponzory, přednášející a organizoval systém. Přišlo mi to neuvěřitelné co všechno dokázal, když jsem tento víkend navštívil WebExpo. Vše klapalo jak mělo, plno sponzorů a zajímavých přednášejícíh. Zajímavá byla taktéž česká internetová jména.

Sobota
Nejdříve nutná registrace, obdržení tašky plné dárkových předmětů a samolepku se jménem.

V sobotu jsem šel na první přednášku s názvem Efektivní vývoj webových aplikací v Ruby on Rails (10:00-11:15) od Karmiho (Karel Minařík). Jeho slajdy na slidesharu pro mě představují něco jako ambrozii, nápoj bohů. Mají styl, jsou originální, barevné a hravé. Stejně tak provedl své slajdy o Ruby. O tomto frameworku jsem něco věděl, narozdíl od Cheefa (spolu-student ze střední) ;)
Přednáška byla provedena velmi kvalitně, dokonce jsem začal uvažovat o tom že si pustím to populární video "jak vytvořit vlastní blog v Ruby za 15minut".

Share photos on twitter with Twitpic

Poté jsem šel podívat na přednášku Radka Hulána a jeho Použití webových aplikací Microsoftu pro business sféru. Jednak mě zajímalo zda opravdu ten jeho jméno se nesmí vyslovovat existuje a taky protože Microsoft v poslední době nevyvíjí pouze operační systém,ale zaměřuji své aktivity na plno věcí kolem PC. (někde jsem četl že v přináši plno propojení různých platformem. Monotonní hlas přednášku zabil, taktéž přístup přednášející. Dosud jsem nevěděl jaký názor si na Radka udělat. Myslel jsem že pouze své provokativní názory stylizuje tak aby se zpopularizoval (ta myšlenka se mi líbí). Bohužel z jeho tváře bylo vidět nesmírné unavení a mírné naštvání na všechny v sále. (na druhou stranu se nedivim, je taky pouze člověk a vidět sál plných lidí s výrazem v očích tak se nám ukaž, určitě není příjemný pocit). Určitě mi to dalo impuls k tomu abych svůj mail (který mám na seznamu.cz a občas se objevuje interní chyba systému) přesunul někam do Redmondu ;)

Share photos on twitter with Twitpic

/ironie/
Následoval oběd, v přednáškovém sále sponzorovaným firmou Mensa. Každý obdržel reklamní tašku plnou knedlíků, dvou řízku a někdo si do tašky tankoval čaj.
/ironie/
Jídlo mi chutnalo

S plným břichem jsem vyrazil an přednášku, kterou vedll Jiří Knesl s názvem Výběr vhodného frameworku. Bohužel pro přednášejícího 50% času přednášky nešel projektor, takže vše musel popsat slovně (zde je dobrý příklad toho jak je dobré si vytisknout slajdy) a bohužel pro nás účastníky jsme se pořádně nedozvěděli který je ten správný. Jedině snad že Zend je užitečné se naučit (investovat ten čas), když už některé firmy požadují znalost PHP+ZEND (php nestačí). Chtěl jsem využít čas ve vedlejší posluchárně, kde probíhala přednáška od Davida Špinara na téma marketing kde bylo prasknutí. To vše vinnou popularní značky H1 (nemusíte mi lupu, ano je tam link ) a velkým mezerám uprostřed řad v posluchárně :)

Share photos on twitter with Twitpic

Načež následovala přednáška Martina Kopty na téma Možnosti vyhodnocování úspěšnosti reklamy na internetu. Velmi dobře vedená přednáška, je vidět že autor je spíše obchodník, který dokáže svůj produkt /přednášku prodat.

Share photos on twitter with Twitpic


Následovaly další přednášky a dilema zda zajít na Principy web 2.0 v komunikaci se zákazníkem od Adama Zbiejczuka (jedná se prvního českého bankovního bloggera, konečně člověk který není "manager" :) nebo na Vývoj webových aplikací v PHP a Nette Framework by David Grudl Nakonec jsem zůstal ve stejné posluchárně a poslechl si přednášku Adama, který se k blogování mBank dostal přes jeho absolventskou prací o webu 2.0. Přednáška byla trochu chaotická, něco nového jsem se dozvěděl, ale až tak zásadní informace jsem se nedověděl. Kdybych se měl rozhodovat znovu tak zajdu na Nette Framework

Share photos on twitter with Twitpic

Dále jsem se asi jako většina lidí přesunul do velké Auly, kde probíhlao vyhlášení soutěže. Jednu z cen vyhrál populární-blogger-kterého-znají-jménem Ondra Šálek Pak probíhala Panelová diskuze, které se zůčastnil Martin Malý, Martin Hassman, Jakub Nešetřil, Antonín Hildebrand a Radek Hulan. Moderovanou diskuzí na téma "Desktop vs. web" provázel Petr Ocásek. Sám nevím co je výstupem takové diskuze, ale ke konkrétnímu výsledku se diskutující nedobrali.

Share photos on twitter with Twitpic

Nakonec jsem ještě zůstal se Suchoschem na přednášku Adama Javůrka (ačkoliv jsem to původně neplánoval), která se jmenoval Internet a budoucnost (bez) médii. Ačkoliv jsem tuto přednášku neměl původně v plánu, byl jsem rád že jsem se jí zůčastnil. Vše co jsem se dozvěděl bylo pro mě nové, protože to bylo mimo můj zájem, ale neříkám nudné - právě naopak. Jinak bych se tyto informace nedozvěděl

Share photos on twitter with Twitpic

Na poslední přednášku Web 2.0 for Governance jsem již nešel.


Neděle
Do krásne neděle jsem šel s krásným pocitem že se dozví další zajímavosti. První byla přednáška Pokročílé techniky designu webu v Adobe Photoshopu od Jiří Tvrdek a Jakub Krčmář. Velmi mě potěšilo, že dost techniky používám, takže nejspíš jsem pokročilým uživatelem Phoshopu. Přednáška byla dobra, možná zpětně řikám zda jsem raději neměl jít na Simone Brunozzi na Amazon Web Services. Zpětně mě potěšili kluci z AVC ČVUT, kteří přednášku nahrali, věřim že si ji v budoucnu pustim.

Share photos on twitter with Twitpic

Mezi 11:15-12:15 nás Josef Holý provedl přednáškou Pleteme sociální síť. Opět nic konkrétního a užitečného jsem se nedozvěděl. Snad jen že twitter a facebooku nejsou úspěšní. Taky nám byl prezentován web.20 systém od Sunu pro interní firemní systémy. (nejzajímavější část přednášky)

Share photos on twitter with Twitpic

Opět nás čekal oběd.

Po obědě jsem šel rovnou na přednášku Datové standardy pro web 2.0,kterou si připravil Martin Malý.Celkově byla přednáška zajímava, bohužel o problematice jsem měl základní povědomost (mikroformáty), ale na druhou stranu jsem se dozvěděl něco nového o Open ID.

Share photos on twitter with Twitpic

Share photos on twitter with Twitpic

Dále jsem zašel na přednášku Rastislava Turka s názvem Cílené útoky na webové aplikace. Pomocí javascriptu se dají dělat neskutečné věci (přidat někomu filtr do gmailu na přeposlání pošty, ukrást z cookie accounty na rapidshare.com atd) nebo pomocí flashe (odposlouchávat někoho nebo ho sledovat skrz webkameru - clickjacking). Krásné shrnutí, je vidět že Synopsi bezpečnost má rád a nejen prezentuje bezepčnostní chyby, ale že některé dokáže odhalit a na ně později upozornit na správných místech. Druhou částí bloku bylo realné využítí phisingu, kdy studentům zemědělské univerzity byly zaslány emaily o pádu systému s hesly. Na serveru webzdarma byla vytovřena identická stránka jako pro přihlášení do informačního systému. Zajimavé je že ze podařilo vylákat údaje (které se nikam neposílaly) 10% lidi
Další zajímavosti že za 6h od spuštění projektů, začali webové prohlížeče hlásit tuto falšenou phisingoovu stránku jako podvodnou...
Koho by to zajímalo více, link zde pef.czu.cz/~rcerny/powerpnt/Phishing.pps

Share photos on twitter with Twitpic

Další v řadě přednáškou byly Obchodní modely pro web 2.0 od Michala Berga, která pro mě byla nejlepší přednáškou neděle. Skvěle načasován, nenudící, zajímava a přínosná. Je vidět že autor přednášku sestoval z vlastních zkušenosti

Share photos on twitter with Twitpic

Počkal jsem ve stejné posluchárně na přednášku Potenciál 3d virtuálních online světu, ale vše se týkalo hlavně online hraní. Hry mě poslední dobou neberou, online hry už vůbec. Odešel jsem tedy dříve. Čas jsem strávil se Suchosem v blízké hospodě. Po dobré svačině jsme zašli na kousek přednášky IP telefonie a perspektivy telekomunikací v době interentu od Dalibora Kalába. Opět přednáška na kterou jsem původně nechtěl jít, ale lepší než trávit čas na chodbě. Pár zajímavostí jsem se dozvěděl, nevim zda v budoucnu ekonomicky využiju.

Share photos on twitter with Twitpic

Úplně poslední přednáškou dvoudenního sezení českých geeků byla od Jakuba Nešetřila - Současnost a budoucnost web aplikaci. Jedna z těch lepší přednášek. Skvěle provedená, vysvětlěná a zajmavé téma.

Share photos on twitter with Twitpic


Kniha Jsem bohatý za 999 Kč ??


Během konference probíhala burza knih, na které kdokoliv mohl prodat něco ze své rozsáhle knihovní sbírky. V sobotu večer mě napadl pošetilý nápad, udělat parafrázi na aplikaci pro iPhone s názvem I am rich za cenu $ 999 (více na buzzmagu). Vzal jsem tedy starší knihu (Adobe Photshop 6), v grafickém programu vyrobil fiktivní (hoodně úmělou obálku) a zadal ji na prodej. Volně jsem přeložil knihu jako Jsem bohatý a cenu nechal za standartních 999 Kč.
Vytiskl obal, a zabalil do průsvitné pošetky a přelepil izolepou.


Ovšem, nečekal jsem prodej knihy, bral jsem to jako recesi (občas je třeba), odkaz (pochopí pouze ten kdo zná původní aplikaci IamRich) a reklamu (velmi zajímavé, všichni inzeruji na internetu na fyzické produkty, pojal jsem to přesně naopak, kdy jsem vzal fyzickou věc a nechal referovat na internetové virutální místo - kde nic neprodávám a neposkytuji - na můj twitter a na tento blog, takže reklama na mě ;)

Osobně zpětnou odezvu nemám, ale snad to někomu přišlo jako zajímavý nápad. Nejvíce mě potěšilo když jsem šel kolem a někdo se zájmem si zabalenou knihu vášnivě prohlížel, co to asi je (o co de asi ? ;)
Druhou radost mi udělalo když jsem knihu odpoledne našel rozbalenou, kdy ji někdo otevřel aby se podíval co skutečně kniha za 999 Kč s názvem Jsem bohatý nabízí :-)
Zhodnocení
Konference splnila naprosto mé očekávání. Dozvěděl jsem se buď plno nových informací, nebo zjistil že můj odhad vývoje webových trendů je správný či že nějaký program umím na úrovní pokročílé techniky. ;)

Rozhodně byla pro mě přínosem, poznal jsem plno nových lidí se kterým jsem se znal pouze přes icq (Jirka Tvrdek), nebo jsem četl jejich blogy (Martin Malý) a popovídal s těmi které jsem dlouho neviděl (Suchosch).

Jazykovou korekturu udělám časem, omlouvám se, chci aby to vyšlo před GoogleDeveloperDayZajímá tě více?

2 komentáře:

  1. Ad Výběr vhodného frameworku: Myslím, že právě o tom to mělo být. Že neexistuje univerzální framework vhodný pro každého a na všechno...

    OdpovědětVymazat
  2. Tak v tom případě splnila účel. Jen jsem čekal přednášku která mě natolik nadchne abych nějaký ten framework 100% používal

    OdpovědětVymazat