2. listopadu 2008

Malé zamyšlení o filmu

Při nedělním dopolední prohlížim své diskové pole a najdu článek, který byl původně určen pro školní filmové noviny, které nakonec neměli ani to první číslo. Dříve jsem se hodně zajímal o film ze všech stránek - technické, umělecké, historické a filozofické. Je škoda aby článek ležel ladem, přeji příjemné čtení

CO JE FILM ?

Film by se dal vysvětlit po technické a teoretické stránce. Pokusím se dnes začít druhém způsobem – tedy teorii.
Samotní otcové kinematografie - rodinný klan Lumièrů - uvedli, že „kinematograf je vynález bez budoucnosti,“ tato myšlenka už dávno neplatí a stejně tomu bylo i v prvním období kinematografie.

Jeden z prvních filmových teoretiků Ricciotto Canudo jednou pronesl, že „film je sedmou múzou!“ čímž se snažil pozvednout film na umění. V prvních dvaceti letech byl film považován za pokleslou zábavu.

Film je pro nás nejdůležitější umění!“ Tuto slavnou větu pronesl V. I. Lenin a dal najevo, že film bude podporován. To se také stalo a díky tomu se nám dochovalo dostatečné množství skvělých filmových uměleckých děl z bývalého Svazu Sovětských Socialistických Republik. Je jasné , že komunistická strana nepodporovala film jen z čisté lásky k umění ,ale film byl nejsnazší cestou k ovlivňování širokých (z větší části nevzdělaných i negramotných) mas – odtud také spojení: film – nejmasovější umění.

Film je také velmi dobrý prostředek, jak vydělat peníze (v mnoha případech však můžete o mnoho peněz přijít). V dnešní době už většinou jde pouze o ty peníze, v trochu lepších případech se u filmu můžete také dobře pobavit. Co však dnešním filmům většinou chybí je potřeba aktivního zapojení diváka – dnes divák přijde do biografu, usadí se, rozbalí si svačinu a pití, poté se zhasne; divák se podívá na reklamy, začne film, během kterého divák sní jídlo a dopije svou colu; film skončí, rozsvítí se světla, divák vstane a odejde domu, aniž by na něm bylo jakkoli poznat, že právě strávil několik hodin v kině.

A právě nyní se dostávám k onomu rozdílu, který odlišuje běžnou konzumní produkci od umění. Podle jedné teorie má kvalitní umělecké dílo očišťující účinek, jako mělo například klasické antické divadlo – divák který vyjde před budovu kina měl být jiný, než člověk, který do té budovy vstoupil. To právě v dnešní době u mnoha filmových děl nelze pozorovat.


Film je tedy
- uměním
- zábavou
- způsobem odpočinku
- formou učení (jazyky, historická fakta )
- přináší radost z krásny a estetiky
+ navíc je to účinný prostředek úniku před realitou


Zajímá tě více?

2 komentáře:

  1. Naprosto souhlasím s myšlenkou, že filmům chybí to, co označuješ za "aktivní zapojení diváka". Film, jehož shlédnutí mě nijak nepoznamená, nepovažuju za kvalitní film. Naopak třeba taková díla jako The Prestige, The Shawshank Redemption, Forrest Gump, Truman Show, The Terminal a další v podobném stylu zbožňuju.

    OdpovědětVymazat
  2. Takových filmů je málo, The Shawshank Redemption, Forrest Gump, Truman Show mezi ně určitě patří. The Prestige jsem prokoukal zhruba v polovině, ale to je díky tomu že jsem do té doby měl nakoukáno dost filmů ;-)

    V poslední době mezi ně patří i The Dark Knight (líbí se mi spojení psychologie, sociologie, a pak akce, humor, nadsázka, napětí, atd)

    OdpovědětVymazat