8. června 2009

11+1 důvod proč si nekoupim nový iPhone 3GS

Tak dnešní konferenci s představením novinek společnosti Apple je za
náma. Hodně měsíců před uvedením produktu na internet putovaly fotky,
které se snažili odhalit nový vzhled iPhone, ale kdepak - skoro žádný
se netrefil. A bylo to tak prosté - stačilo vyfotit "starý" iPhone 3G a
prohlásit že to je ten nový ;-)

A jak to celé probíhalo? Nejdříve byly představený nové Macbooky, pak operační systém pro MAC (Snow Leopard), dále došlo k znovu představení nového operačního systému pro běžné iPhone (ano, v iPhone běží operační systém :) a nakonec došlo k tomu tíženému okamžiku na který všichni čekaly.

update: 9-6-2009

Chtěl bych to pojmout jako osobní komentování novinek aneb několik důvodu proč pro mě nový iPhone není zajímavý - jsem majitel iPhone 3G koupeného v srpnu 2008.
Zatím bez jailbreaku , všechny aplikace si kupuji a se všemi funkcemi jsem spokojený (spokojenější budu 17.6. kdy bude uveden nový OS )


1) Název - iPhone 3G[S]
To že přidali na konec "S" a představili tak málo novinek svědčí o tom, že za rok bude nový iPhone s úplně jiným označení a navíc bude umět daleko více věcí.
2) Výkon
Došlo k zvýšení výkonu, kdy se většina aplikací je rychleji (!!). Dle mého názoru tato věc je úplnou drobností. Navíc pokud inzerují že hry jsou 2,4x rychlejší, znamená to jen vnitřní optimalizaci. Kdyby opravdu razantněji upravili architekturu, určitě by to propagovali (navíc u  Apple) úplně jinak (třeba máme dva procesory, tolik a tolik RAM atd.). Jak jsem prohlížel na internetu, nejsou nikde žádné parametry procesoru (starý běží na 412Mhz). Navíc obsahuje stejný grafický čip, takže lepší a hezčí hry nečekejte.
3) Design
Hlavní složkou produktů iPhone hraje design. Ten se od předchozí verze nezměnil - proto taky jen to přidání "S" nakonec.

Špetka psychologie
Řekněme si to otevřeně - jeden z důvodu proč máme tento typ telefonu je snaha se odlišit (i když v poslední době kdy se objevuje stále více telefonů to jde ztěžka). Proto jsem si všiml že mnoho lidí jezdí (např. v metru) s tímto mobilem v ruce. Jde o to ukázat, "hele co mám" ;)
Několikrát jsem se přistihl že začínám inklinovat k podobné vlastnosti - u mě to případ čistě funkční, protože stále jsem něčím vytížen. (čtu maily, twitter, prohližim RSSka, poslouchám české nebo anglické podcasty ;).

Druhým zajímavým faktem je, že pokud jsou vedle sebe dva vlastnící iPhone a jeden si s ním stále hraje, tak ten druhý maximálně do 60 sekund vyndá z kapsy svoji verzi a jen tak proscrolluje obrazovky ;)


Takže se design neliší od minulé verze, ztrácí pro většinu dosavadních majitelů smysl.
(Rozměry jsou na centimetry stejné, nová verze je 2 gramy těžší - to bude asi jen přidánim kompasu)

4) Fotoaparát
Vylepšený fotoaparát má jen 3 Mpix. Tedy to co je tady novinkou, je u ostatních spíše standardem. Navíc bych neřekl že bude dělat kvalitnější fotky, jen přidáním snímače s větším počtem bodů. Umí auto nastavení expozice, zaostřování nebo ostřit konkrétní věc jen dotykem na obrazovku (tuhle vlastnost jsem předvídal, protože jsem to viděl u pár Sony kamkordéru).
Podporuje makro od 10cm.5) Videokamera
Nově přidaná funkce umí nahrávat video - v kvalitě VGA (640x480), s počtem snímků za vteřinu 30 fps (to je televizní norma v americe) a se zvukem. Takže takové koukatelné video.
Nahrané video lze uploadovat přímo na YouTube. Řekl bych že toto bude mít jenom jeden efekt - jen se zaplní YouTub všemi videjíčky jak někdo strašně cool je na fajn party atd :) Video lze v telefonu sestříhat - odborně odtrimovat (v rámci možnosti zkrátit začátek nebo konec).

6) Kompas
Možná si říkáte - "Napsal jsi kompas?" Ano napsal, protože oni ho tam dali ;) Ne že by plánovali že budete plánovat své vlastní pirátské výpravy, třeba k somálským břehům, ale jde jen o přípravu na budoucí trend. Jmenuje se to rozšířená virtualita. Ačkoliv je to zatím v plenkách, časem by se mohl dobře uchytit. Dokáže poznat jakým směrem jste otočení (předpokladem je že mát mobil před sebou) a díky GPS (lokalizace souřadnic) dokáže určit na co se koukáte. Stačí jen vytvořit aplikace, díky nimž se vám z Wikipedia stáhne informace o dané budově.
7) VoiceControl

Ovládání mobilu hlasem je hezká věc pro dobře anglicky hovořící země. Je pěkné že mi odpoví mobil co zrovna hraje za písničku, ale v metru bych si připadal jako exot (=geek). Takže pěkná věc, ale nevim jestli bych využíval.8) Nike +
, že mi chybí druhý sčítanec, aby z toho mohl být alespoň část rovnice nebo nerovnice? ;) Kdepak, jen jde o implementaci rozhrani (dosud dostupné je pro iPod touch), které propojí vaše boty (nějaké značky) s mobilem, a dokáže tak určovat jak rychle běžíte, dokáže měřit puls a podává statistiky. Škoda,tuhle apliakci bych uvítal.
9) Šetříme přírodu
Pěkný doplněk prezentace - pokud budu chtít opravdu šetřit přírodu, tak si tenhle produkt nekoupim nebo raději budu více třídit odpad.


10) Výdrž
Změna z 6hodin na 9h při prohlížení internetu přes WiFi je pěkná věc, ale řekl bych že by to mělo být standartní postup při uvádění nových produktů. Navíc pokud je mobil opravdu rychlejší, tak zas něco spotřebuje více

11) Cena
32GB za cenu $299, sami si určete zda - za tu cenu to má pro vás cenu
(navíc k nastavené ceně v ČR)V České republice 9.7.
Česká republika se dostala do druhé vlny (první je 17.6. (USA, UK) a třetí je v srpnu)
Všechny funkce mohou být zajímavé pro lidi, kteří dosud nevlastní svůj první iPhone. Já již 9 měsíců vlastním iPhone 3G takže novinky nejsou natolik zásádní abych musel měnit..


Celkově musím říct, že je to již druhá keynot (ze dvou celkově) kterou neuváděl Steve Jobs (jakožto ikona Apple) a zároveň představení produktů nemělo ten správný WOW! efekt.

Je to chytrý marketingový tah, protože to bude již dva roky co skončí majitelům první verze smlouva u AT&T (tehdy to byla podmínka nákupu), takže si většina lidí vymění za novou generaci.

Tak za rok!


Obrázky ze serveru
http://live.slashgear.com/
http://live.gizmodo.com/Zajímá tě více?

4 komentáře:

 1. V USA a UK se začne vydávat iPhone až 19.6., 17.6. vyjde jen novej Firmware pokud se nemýlím.
  Jinak si mě potěšil tím, že v Čechách bude k dispozici novej iPhone už 9. července, včera, když jsem koukal na komentáře Ondry Torala, tak zrovna asi Ondra nedával pozor nebo co a úplně zapomněl na tu vlnu 9. července, takže zmátl hodně lidí a hodně lidí si myslím, že nový iPhone v Čechách nebude podle jeho komentářů.

  OdpovědětVymazat
 2. Máš pravdu, moje chyba. Já měl zafixované že nový OS bude s novým iPhonem a ono to je obráceně :)

  Já to sledoval z více zdrojů a ještě jsem měl puštěný online video stream (v nic moc kvalitě)

  v tom streamu kde to sledoval, právě nezobrazili tu informaci s ČR, pak jsem se dočítal na internetu jak všichni běduji a vlastně zbytečně :)

  OdpovědětVymazat
 3. Zajímavé, že máš v článku jen kritiku. Myslím, že je článek napsán jen proto, že tě strašně láká si koupit nový (jelikož máš 3G), ale nemáš peníze. A článkem si chceš jen "dokázat" že koupě nemá cenu, přitom to zdaleka není pravda :)

  OdpovědětVymazat
 4. Ano máš pravdu, nemám peníze na kupování stejných věci (když máš doma televizi, tak si taky nekoupíš další, protože zrovna vidiš v letáku jeji reklamu)

  Strašně mě neláká a s odstupem času musim jedno uznat - měl jsem psát spíše jako poděkování Apple. Představ si že by přinesl nový iPhone s uplně skvělýma funkcema - pak by mi bylo líto kupovat znova mobil a strašně bych ho chtěl.. (v tom případě BYS měl pravdu, jinak jsi vedle)

  OdpovědětVymazat