16. března 2010

Zjistěte reálnou vzdálenost dvou míst pomocí funkce [Google Spreadsheet]


Je mi potěšením že Vám tímto mohu představit první českou funkci do Google Spreadsheetu. (možná i první středoevropskou až evropskou, v tuto chvíli (16-03-2010 21:04) je celkem osm 3rd parties scripts od 7 autorů - dle jmen odhadu USA, China, možná UK)

Pojďme se podívat co umí. Její použití je prosté (a "na") *
Do funkce =getDistance(A,B) zadáte dvě místa, z nichž se vypočítá vzdálenost
  • místa zadávejte do uvozovek (můžete používat i adresování např. G26)
  • vzdálenost se vypočítá na základě tras z Google Maps (takže žádné matematické hříčky se souřadnicemi - proto v nadpisu mám slovo reálnou)
  • Pokud používáte celou adresu, doporučuji zadat i název města  - Václavské náměsti 15, Praha
  • vzdálenost je v km, a počítám že jde o typ cesty autem
!(* ne-matematický vtip) **


Nyní se podíváme na návod pro nepolíbené. (jak přidat tuto funkci - a být políben)

1) Vytvořte si nový Google Spreadsheet

2) V našem případě si vytvoříme tabulku se záhlavím: Odkud - Kam - Vzdálenost, které vyplníme patřičnými daty (stačí jen první dva sloupce ;-)2) Minulý týden Google přinesl do Spreadsheetu novinku - databázi skriptů (něco jako Macro na desktopu). Takže zvolte Vložit > Script


3) V novém okně máte na výběr z katalogu. Abychom si ušetřili čas, napište to vyhledávacího okénka "codeasi" (nebo nic neříkajíci "distance"). Po kliknutí na instalovat se Vám zobrazí vítězná hláška o úspěšné implementaci scriptu.3) Využití je už jednoduché. Pracujete s funkcí jako s jakoukoliv jinou v Spreadsheetu. Do buňky C2 zadejte =getDistance(A2,B2).Po chvilce přemýšlení (scriptu ;) dostanete požadovan číslo vzdálenosti v km.


4) Po najetí na pravý dolní roh buňky kde máme script se kurzor změní na křížek. Pokud táhnete směrem dolu, je script kopírován, takže vzdálenosti se vztahuji k řádku.


5) Funkci jsem vytvořil cíleně/boekm jako stavební kámen pro daleko zajímavější aplikaci. Snad v jednom z příštích článků...

Pokud chcete vytvořit svoji funkci tak ji v přiloženém editoru vytvoříte, a pak necháte publikovat (poslat do adresáře). Funkce dostane speciální číslo a čekáte na schválení (které trvá cca 6dní - počítám že to dělá non-robot). Jde vlastně o JavaScript, běžící na straně serveru.

Pokud máte tipy na jiné funkce či vylepšení - pište do komentářů. Samozřejmě poskytuji i konzultace pokud potřebujete konkrétní neveřejnou funkci řešící konkrétní problem, tak emailem na codeasi@gmail.com


** matematický vtip x matematický vtip 
Zajímá tě více?