17. srpna 2008

Dny otevrenych dveri - Microsoft

Česká pobočka celosvětového giganta Microsoft otevírá své prostory veřejnosti.

Navazuje tak na dny otevřených dveří, které proběhly na přelomu tohoto roku ( prosince 07 / březen 08.)
Akce je dostupná zhruba pro 11, takže pokud máte zájem zaregistrujte se na jeden z termínů

Akce probíha vždy době 16h-18h v budově Microsoftu (Vyskočilova 1461/2a, Praha )

Já jsem již zaregistrovaný na tuto středu, takže potom napíšu o svém zážitku zde na blogu.

Změna strategie
Dosud působil Microsoft na veřejnost jako firma, která má obrovské finanční možnosti z prodeje a rozšíření (dvě rozdílné věci) operačního systému Windows 95-Vista.

Odbočka, moje první setkání s Windows 3.11
Poprvé jsem se setkal s Windows zhruba před 13lety, kdy jsem na svém starém PC hrál pouze hry a používal modrý operační systémy Norton Commander a MS DOS. Najednou jsem po opětovně nudě spustil záhadný soubor win.com
Najednou bylo vše barevné, plno aplikací po ruce a úplně jiné ovladací rozhraní. Byl jsem oslněn, ale stejně jsem se vrátil ke starým zvykům. Nedivim se že Windows způsobily revoluci a zavedly nepsaný standart ve vybavení kancelářského počítače. Můžete namítat jak jiný operační systém je lepší, ale Microsoft získal několikaletý náskok v počtu uživatelů. V následujících letech se toto číslo bude měnit, ovšem ne tolik razantně.

Tichá válka Microsoft vs. Google
Google se objevil jako blesk z čistého nebe, zpočátku nabídl velmi kvalitní vyhledávač. Tento fakt se ovšem postupem let měni, sice je Google nejpoužívanější a největší, rozhodně neposkytuje kvalitativně nejlepší výsledky. Často se snaží přemýšlet za Vás (i když zadáte hledaní v celosvětových vodách internetu, stejně vrací na prvních místech české odkazy), což pokročilé uživatele vyhledávání rozličuje (ostantí používají seznam.cz ;)
Ostatní aplikace které nabízí zadarmo jdou opačným směrem a rok od roku se zlepšují.

Microsoft svoje internetové působiště zaspal. Dlouho provozoval portál MSN, později když mu došlo že internet má svůj potenciál v podobě online reklamy (to už Google vydělává horentní sumy z reklam), spustil portál LIVE.com a na internetovém poli patří k nejprogresivnějším. (tedy i nejzajímavějším sledovat jeho aplikace)

Jak řekl Synopsi (na pražském BuzzMeetu #3 ) Google nemá podnikatelský záměr a ekonomickou strategii. Naproti tomu Microsoft se snaží vyvíjet nejen SW programy a operační systém, ale pracuje na velmi zajímavých technologii, které musejí uznat zajímavými i ti nejzarytější odpůrci "oken".

Z poslední mě zaujalo tato prezentace z letošního Siggraphu, na které se Microsoft podílel.

Finding Paths through the World's Photos
Díky množství fotografií na internetu (hlavně Flickr), díky Geolokaci v metatazích můžete prohlížet budovu z několika úhlu a dokonce procházet skrz ní.



Těšim se na aplikaci


Zajímá tě více?

6. srpna 2008

Chcete vědět kolik už vydělal nový Batman? Mám tu pro vás gadget

Ano, v pořadí můj druhý gadget se týká filmu The Dark Knight / Temný rytíř. Leckoho překvapilo umístění na prvním místě v žebříčku TOP 250 nejlepších filmů historie. Předběhl takové filmy jako Kmotr, Casablancu, všechny LOTRY (Pány Prstenů) a mnoho dalších.

Nyní zbývá další meta a to v počtu vydělaných peněz z prodeje lístků. Jak hodně se dokáže přiblížit Titanicu a dokáže ho překonat? Takové otázky jsou běžné slyšet v kuloárech, ale málokdo dokáže přesně odpovědět.

Dost bylo spekulacím, pokud chcete být první kdo se dozví kolik už ten Batman vlasně vydělal a na kolikátém je místě, přidejte si na svoje stránky nebo na iGoogle můj nový gadget.





Přidat na vlastní stránku


Zajímá tě více?

2. srpna 2008

Dva tipy na zajímavé blogy Hospodářských novin

Weblogy? Co to je ?
Stále větším fenoménem jsou blogy. Pamatuji si na rok 2000 kdy jako pravidelný čtenář časopisu Level (číslo 71) jsem se dozvěděl (strana 102) o něčem zvaném weblogy. Nedokázal jsem pochopit co to vlastně je a k čemu to slouží. Vždyť na internetu jsou jenom www-stránky, které si každý naprogramuje. K čemu tohle může sakra být?

A vida, 8 let uběhlo jako voda a tenkrát ty běžné webové stránky nahradily blogy. Většina dnešních webových stránek běží na blogovací mechanismu. Lidi nejenže píší vlastní blogy o tom co dělají, specilizované blogy (o hrách, filmech, internetu, programování, jídle), ale vznikají stránky o seriálu formou blogu, některé firmy mají své stránky postavené na blogu, dokonce vloni ilegální českých překlad posledního dílu Harry Pottera se také publikoval na blogu.


Nevšední hosting blogů

Další trendovou vlnou jsou blogy na doménách, které se přímo nespecializuji jejich hostování.
Jednim z první bych časopis Respekt, který poskytl svůj prostor pro zveřejnění svých názorů

První velký krok udělal server aktualne.cz který nabídl blogovací prostor politikům.
Mladá Fronta MF Dnes (idnes.cz), nabídla blog komukoliv
Oborově orientovaný zive.cz poskytuje opět místo pro své blogery.


Cíle těchto blogů
Jde o obsah a prestiž. Z množství lidí píšící blogy (každý kdo umí psát, bonus je pokud umí číst) se vyfiltrovali lidi s kvalitními články, které lákají velké množství čtenářů (jedním z nich například Radek Hulan )

Zive.cz, kdysi jasná jednička na českém internetu (-6let zpátky) se poslední dva roky trápí v nedostatku nápadů. Krátké, strohé a nezajímavé články, které vycházeli pouze proto, aby se mohli publikovat denně. Na druhé straně dravý a hladový blogeři po čtenářích, prestiži a penězích píší své obsáhle články s množsvím rad a fotek. Musím se zive.cz zastat, poslední půlrok se vrací a ožívá.

A právě vidina zajimaývch článků a zvednutí návštěvnosti za minimální námahu (zaplacení autorského honoráře), vede tyto servery k spuštění subdomén *.blog.server.cz


Ekonomicky orientované blogy
Jeden z posledních zajímavých serverŮ (ihned.cz) se tématicky orientoval na ekonomickou část obyvatelstva. Jejíž blogeři jsou z řad velkých firem(Leader Voice) nebo studenti (ekonomie?)

Z těch blogů jsem si vybral dva zajímavé, a to Radima Jančuru (Student Agency) a Zbyňka Frolíka (Linet)


Zajímá tě více?