Menších novinek Google poslední dobou uvolňuje čím dále více a jenom potvrzuje svoji strategii připravování půdy pro další projekty (viz tedy, neviz. můj rozepsaný článek o vytváření náhledů aneb všechno souvisí se vším)
Po zpřístupnění možnosti nahrání jakékoliv souboru do Google Docs (a tedy bez nutnosti konverze do online formátu) je snaha firmy poskytnout komfortnější rozhraní, které je co nejvíce podobné běžnému zobrazení v Průzkumníkovi (navíc obohacené o náhledy)
Nyní naleznete v Google Dokumentech v pravé části menu tlačítko s možnosti přepnutí na náhledy jednotlivách souborů (respektivě to funguje v anglické verzi klasických Docs). Navíc jsem si všimnul podstatného vylepšení menu pravého tlačítka myši.
Zajímavostí může být, že tyto náhledy můžete vkládat na webové stránky jako obrázky ;-) (není na to funkce, jenom jsem si vytáhnul url obrázku)
Google Reader (online RSS čtečka) dosud umožňovala sledovat jen webové stránky, které měli RSS feed (extrakt obsahu pro programy, které obsahuji informaci o nových článcích). Z počátku jsem hledal RSS klienta, který by umožňoval sdílet metadata o již přečtených feedech, což je nesmysl a daleko lépe to řeší online čtečka (není vázané na nainstalování na PC, lze používat v mobilu atd), takže jsem už tři roky spokojeným uživatelem.
Google přišel s novinkou v podobě sledování změna na běžných stránkách. Vcelku nenápadná funkce vkládá opět nový rozměr pro práci s daty. Už nyní jsou pro mě vstupním portálem dvě hlavní jednotky: GMail (email + kalendář + todolist) a Google Reader (právě vstupní jednotkou #1 by měl v budoucnu mít právě Google Wave, no uvidíme)
A k čemu to může být dobré? Upevníme Google Reader do pozice sledovače a upomínače všech našich kroků na internetu (už nyní sleduji @replies na twitteru, aukce, nové položky v knihovně, informace ze školy, zajímavé fotky přátel, dokonce jeden z vyučujících známky nabízel jako RSSko)
Takže malá případová studie:
Vydavatelství CPress nabízí každý týden 50% slevu na vybraných cca 10 titulů. Rád bych měl přehled co je zrovna ve slevě a o co mám zájem. Myslet na to, že bych měl každé pondělí (úterý, středu, ..) navšítvit určitou webovou stránku je nemyslitelné. Takže stále nosim v hlavě a občas si vzpomenu (třeba když dělám důležitý projekt) - to je ovšem neefektivní.Takže si vše co nás zajímá, vložíme na jedno místo (jakýsi INBOX z GTD)
Vlevo do Add subscription vložíme odkaz na webovou stránku (v našem případě na http://knihy.cpress.cz/edition.asp?code=HappyWeek ). Reader nám oznámí že se nejedná o feed a zda ho chceme vytvořit.. (takže Create a feed)
Zítra to bude už jeden rok od doby, kdy jsem začal psát všechny statusy a texty na Facebooku v angličtině. Facebook se pomalu mění ze sociální sítě na zabíjení nudy na platformu pro elektronickou identitu (řešíme zde nejen kamarádské kontakty, ale domlouváme události, organizujeme petice, vlastní iniciativou se hlásíme k hodnotám nebo inzerujeme produkty).
Stále ovšem Facebook vnímám jako luxusu pro lidi s neomezeným časem, trávením her nebo pročítáaím statusů. Ano sám také jsem na Facebooku, ale snažím se číst při jiné činnosti (nejlépe po cestě MHD nebo čekání ve frontě v obchodě). Takže Facebook mi neleze do života, ráno-odpoledne - ale já sám se připojuji do matrixu (nepřipomínám vám to nakonec Matrix?)
Takže abych odpověděl na název příspěvku - proč psát na Facebooku statusy v angličtině? Určitě se nejedná o způsob machrování, český jazyk mám přeci rád (sluníčko vs. sun), ale vzhledem k tomu že pravidelně nemusím používat angličtinu (v jiných ročnících školy jsem musel psát domácí úkoly), tak ji jen pasivně vnímám. Pak nastává problém, jak se přesně napíšou některá slova...
Určitě se nejedná o Shakesperovskou angličtinu, ale vzhledem k tomu jakou cítím zodpovědnost vůči kamarádům, snažím se dělat chyb co nejméně (o to větší je přínos pokud chybu pak sám najdu)
Druhý neméně důležitý, ale zajímavý důvodem je větší pracnost při sestavování vhodné věty (protože je to složitější než v mateřském jazyce, nepíšete věci typu "Projelo žluté auto"... "Projelo modré auto"..."Projelo červené auto"...
Nemám rád asociace (asociativita mi vadí méně, komutativita mi nevadí), ale za dnešek začínám psát už třetí příspěvek. Nejdříve mě Lukáš inspiroval svým hodnocením roku 2009, než jsem ovšem dopsal alespoň polovinu, tak opět stejný člověk publikoval nový článek - tentokrát Jeho ročenku 2009. Přišlo mi vhodnejší nejdříve publikovat vlastní fotoromán. Když jsem byl asi v 45,54% článku, tak mě mě napadlo - co takhle publikovat příspěvek "Moje nejhranější písničky"..
Těžko se odpovídá, protože často posuzujete dle kvalitativní hledisko (jak moc se vám líbí). Díky službě LAST.FM se mohu zpětně ohlédnout a publikovat kvantitativní pohled (tedy množství přehrání) a protože nabízí statistiky za posledncíh 12 měsíců, je právě 1.1. ideální datum :-)
Takže moje TOP 10
10) Pet Shop Boys – All over the world
9) One Night Band – Bells In My Head
8) The Automatic – Steve McQueen
7) Lady GaGa – Poker Face
6) Madonna – Miles Away
5)Pet Shop Boys - Love Etc
4) Death Cab for Cutie – Soul Meets Body
3) Maria Mena – All This Time (Pick-Me-Up Song)
2) Gary Jules – Mad World (doporučuji už kvůli videoklipu)
1) The Cure – Friday I'm In Love
Přesně definovat co je tím hitem číslo jedna,co se mi nejvíce líbí lze těžko říci.
A jak je to u Vás? Co jste nejvíce poslouchali ??Kolik z Vás zná The Automatic a zároveň se jim to líbí ?? :-)