14. května 2011

Auta Ford využívají Google Prediction API pro optimalizaci tras


Ford ve svých elektromobilech využije cloud computing pro návrh úspornějších tras před každou jízdou. Pomoci mu v tom má Prediction API od Google.

Na loňské konferenci Google IO bylo představeno Prediction API. Stručně řečeno jde o výpočetní výkon a logiku v cloudu, které pouze předáte data a Google infrastruktura je zpracuje a vrátí výsledek. Představte si že máte mnoho dat (např. o svých zákaznících) a potřebujete zjistit další vztahy. Zadáte to vývojářské firmě, která teď už nemusí algoritmus vymýšlet a navrhovat, jenom využije dané API. Pokud Vás zajímá více, přečtěte si můj starší článek Google Prediction API aneb získejte více informací ze svých dat


Letos na Google IO bylo Prediction API otevřeno všem vývojářům, doplněny garance dostupnosti dle SLA a znovu připomenuty ceny  ($10 za projekt a pak platba dle počtu dotazů, podrobněji zde)

Zároveň byla zveřejněna spolupráce s automobilkou Ford, která využije toto API pro své účely. Elektromobil se bude učit chování svého majitele tím, že bude sbírat data kudy a kdy jezdí (trasa, den v týdnu, čas, typ jízd, typ auta atd). Na základě těchto historických dat spolu s aktuálním stavem dopravy bude schopný doporučit nejvhodnější cestu s nejmenší spotřebou, včetně k přihlédnutím k geografickým zonám (tedy kde je lepší jet na elektřinu a kde a benzín)Jedním z takových vozů by měl být C-MAX Energi PHEV jež je inzerovánPřijde mi to jako dobré využití cloud computing a jeho výhod:

  • personalizace (každé auto bude mít individuální stav), 
  • realtime (budou využit všechny dostupné informace - např. o vytíženosti ulic),
  • škálovatelnost (na výpočtu bude využit velký výkon mnoha počítačů)
  • strojové účení (systém se bude stále zdokonalovat a zároveň nás, potažmo Ford nezajímá jak to do detailu funguje)Zdroj

http://www.technobuffalo.com/companies/google/ford-uses-googles-prediction-api-to-make-smarter-cars/
http://www.hybrid.cz/ford-google-budou-predvidat-vase-cesty-elektrickym-autem
http://www.engadget.com/2011/05/10/googles-prediction-api-lets-fords-learn-all-about-you-tell-you/


Zajímá tě více?

Žádné komentáře:

Okomentovat