17. června 2011

Návod na aktivaci Google Music, jak začít a první pocity při používání

Čím dál častěji se setkáváme s pojmem osobní cloud. Ať už to znamená cokoliv a definic jistě bude během následujících let mnoho, v důsledku si to můžeme představit jako přesun soukromých dat jednotlivých uživatelů a ne jako celku (organizace, firma a škola) na internet.. Jednou z otázek je, co dělat s hudbou? Objevují se  řešení na streamování, existuje plno online obchodů, někdo poslouchá hudbu z YouTube, někdo sofistikovaněji na službách typu Groovershark. Svoje růžky začíná vystrkovat Apple se službou iCloud - krásný příklad osobního cloudu.


Google na letošní květnové  konferenci IO mimo jiné uvedl právě Google Music. Jde o online úložiště, do kterého může kdokoliv (v tuto chvíli pouze na pozvánky) nahrát zdarma až 20 000 písniček. Číslo Vám nic neřekne, ale věřte že je to možná více, než máte na svém disku za posledních 5 let. Funguje to tedy tak,že MP3 soubory se nahrají na internet, ke kterým máte přístup pouze vy pod svým účtem a můžete je přehrávat z libovolného zařízení (další počítače, mobil/tablet s Androidem atd). A nepředpokládám že by to zpoplatnil - spíš opět nastaví reklamu nebo za vyšší kapacity si řekne peníze (viz doba kdy přišel s 1GB v Gmailu).  Aktualizace: Používání je zdarma pouze v beta verzi, poté nejspíš přijde s nějakou placenou verzí. Postupné otevírání na pozvánky je spojeno s množstvím dat, tak aby obstál ohromné zátěži, navíc cena GB klesá v čase :)


Aktivace / instalace
1. Nejdříve si požádáte o pozvánku na http://music.google.com (případně využijeté jiné cesty).
Upozorňuji že je primárně pro USA, takže to může trvat nebo nemusíte dostat vůbec :)
2. Po kladném vyřízení budete informování emailem s odkazem na přihlášení.
3. V prvním kroku odsouhlasíte podmínky služby

 

4. V dalším kroku můžeme vybrat jaké žánry Vás zajímají, abyste neměli své úložiště hned prázdné. (klidně si přidejte víc, protože další písničky už si v rozhraní nepřidáte a smazat je můžete vždycky)
 5. Po té si můžete stáhnout Music Managera pro případný upload hudby.


6. Jedná se o exe soubor, který je nutné nainstalovat.


7. Před spuštěním se přihlásíte svým Google účtem


8. Nadefinujete kde máte uloženou svoji hudbu.


9. Nakonec zvolíte, zda má aktualizovat nově přidanou muziku v adresářích a uploadovat do cloudu


Rozhraní:


Postřehy
 • Veškeré aktivity se dělají na webu, odkud se logicky přehrává i hudba. (program na počítači jen pro upload hudby)
 • Jeden účet může být napojen až na 8 zařízení. 
 • Upload písniček probíhá na pozadí spuštěného programu v nastavení můžete zadat vytížení linky (rychlost) a přidat další adresáře pro upload či četnost kontrol adresářů)
 • V online úložišti vidíte naposledy přidané soubory
 • Na iPhone 3G sice web službu spustim, zadam přehrání písničky, jen nic nehraje (iOS 4)
  • Akualizace: Tak hraje, jen na 3G (síti) to trvá déle :)
 • Rozšíření do Chrome "Last.fm scrobbler for Google Music Beta" dokáže scroblovat písničky na last.fm (https://chrome.google.com/webstore/detail/lhlmaloocaogaldcbpimhlbimmhaonep?hl=cs#)
 • Hlavní kategorie třídění jsou: nově přidané, všechny písničky, výpis umělců, výpis alb, výpis, žánrů.
 • Každá písnička může být opalcovaná nahoru  (LIKE)  nebo dolu (DISLIKE)
 • Po kliknutí na písničku ve výpisu se jen označí, bohužel nespustí - musí se pustit dole stisknutím na Play
  • Aktualizace: spuštění je až po dvojkliku
 • Systém si pamatuje počet přehrátí a dává to viditelně najevo ve speciálním sloupečku
 • Free hudba je dobrá a nejde jen o 3. jakost (viz. Top gun theme, skupina Good Charlotte, Europe - Final Countdown, Men at Work )

Zhodnocení po prvním testování
Rozhraní mi přijde přehledené, ale stále je vidět že je v Beta verzi, protože svoji funkčností službám jako je Grooveshark nedostačuje (kterou sice aktivně nepoužívám, ale při zkoušení jsem viděl co všechno to zvládne)

V tuto chvíli pokud bych se rozhodoval jak budu poslouchat hudbu na počítači, asi bych dál zůstal na Last.fm (placený účet) a to z důvodu dat, protože služba toho o mě ví více a dokáže tak lépe personalizovat. Dovedu si však představit že do roka mi Google Music bude naprosto dostačovat - budou tam mí poke přátele, služba mi bude personalizovat hudbu, budou tam všechny mé písničky dostupné odkudkoliv (když jsem nyní dostal někde chuť na nějakou písničku, využil jsem YouTube) a možná budu mít Androida :)
Otázkou je jak bude nastavena cena

Máte nějaké dotazy? Ptejte se v komentářích, vyzkouším/odpovím


Zajímá tě více?

12 komentářů:

 1. "1. Nejdříve si požádáte o pozvánku na http://music.google.com (případně využijeté jiné cesty)."
  - jaké jsou ty jiné cesty? :)) music.google.com mi háže rovnou "We're sorry. Music Beta is currently only available in the United States" a ani mi nedá možnost požádat (ale možná je to proto, že už jsem to udělal tehdá, když Google Music představili, už nevim).

  OdpovědětSmazat
 2. přes Tor project si můžeš zažádat, zatím jsem zažádal a čekám :)

  OdpovědětSmazat
 3. Adame, přesně tak - TOR, VPN, proxy. Pokud jsi žádal, tak čekej :)

  OdpovědětSmazat
 4. ja skončil u pokusu nainstalovat aplikaci Google music do androida hláškou marketu "V zemi vašeho zařízení tuto položku nelze nainstalovat."

  OdpovědětSmazat
 5. Ahoj, zažádal jsem si o pozvánku, jak je možné stáhnout aplikaci do Androida?

  OdpovědětSmazat
 6. Jiří: Androida aktivně nepoužívám, kdy jsem zkoušel s druhým telefonm tak se mi to nepovedlo, takže nevim

  OdpovědětSmazat
 7. zdarec, chtěl bych se zeptat jestli obaly alb musí být v tagu, nebo stačí např. front.jpg ve složce s albem, jak to bere např. WMP, winamp...dále jak je to s FLAC, prý je to převedeno na MP3 - 320kBps. Dík hrabě.X

  OdpovědětSmazat
 8. tak už nepotřebuju, pomocí programu Pro XPN jsem se na chvíli stal američanem, zažádal, pozvání přišlo po několika hodinách.

  OdpovědětSmazat
 9. ahoj,někde jsem se dočetl,že svoje úložiště hudby můžeš zpřístupnit 8 přátelům nevíš jak se to dá udělat?

  OdpovědětSmazat
 10. +mirek
  nejedná se o zpřístupnění tvého úložiště, ale máš k dispozici pozvánky, díky kterým mohou tvý přátelé využívat službu - tj. mít vlastní archiv

  OdpovědětSmazat
 11. aha,já teda jsem žádnou pozvánku nepotřeboval,takže jediná možnost jak by někdo jinej mohl využívat moje úložiště je aby se přihlásil mým jménem přes anonymizér?

  OdpovědětSmazat
 12. ano, vytvořit jeden účet a sdílet si heslo.

  nebo se dá využít Google Docs, dokoupit kapacit (20GB / $5 ročně) a celá složka lze nasdílet - jenže to není tak pohodlné

  OdpovědětSmazat