24. prosince 2012

Jak budou vypadat Vánoce 2016 v době internetu věcí


O fenoménu internet věcí  se mluví více než čtyři roky, ale stále většina z nás čeká na velký mezník. Stejně jako většina velkých věci, tak i tato však vchází do našeho života pomalu a nenásilně. První uživatele si nachází osobní váha připojená na internet nebo chytré televize. Brzy tak budeme mít většinu domácích věci připojených k internetu. Jako další o slovo se hlásí třeba lednička s napojením na elektronické supermarkety.

Lze předpokládat, že další zajímavou oblastí budou Vánoce, konkrétně vánoční stromeček. Běžná věc, která nachází své pravidelné místo ve většině, nejen českých domácností, by mohla být dalším kandidátem k připojení na internet. 

A jak by to fungovalo? Koupili byste si nový umělý stromeček s integrovaným terminálem nebo byste jen dokoupili terminál jako krabičku k živému (vlastně již mrtvému) stromku (takový dongle). Tento terminál bude schopný připojit se k internetu přes WiFi a spárovat se svým poskytovatelem. Darovat dárky budeme jedním kliknutím přes internet - vyberete knihu, film nebo hudební album. Zaplatíte vaší oblíbenou online službou a dáte Odeslat jako dárek. Všechny tyto dárky budou uložené v cloudu a příjemce si je vyzvedne 24.12 večer (potažmo 25.12 ráno). Rodina se potom sejde u stromečku, připojí svá zařízení (tablety, mobily, x-handsety) ke stromečku a pomocí aplikace budou rozbalovat dárky. (terminál bude sloužít tedy jako hub). Mohou si hned pustit film, přečíst knihu nebo poslechnout hudbu. Zároveň budou svoji radost sdílet nejen v kruhém rodinném, ale také virtuálním - Facebook, Twitter nebo Google+. Poděkování za dárek formou emailu je samozřejmostí.

Není třeba zmiňovat,jaké další výhody bude mít takové proces. Systém během nákupu automaticky zkontroluje zda tento dárek nedal již váš bratr nebo zda ho náhodou nedostal už vloni od někoho jiného. Protože zařízení bude o nás vědět více než my samotní, můžete si vyžádat seznam doporučení, co by se mohlo dotyčnému líbit (Hele, 18 kliknul na tuto reklamu s touto knihou - nechceš mu ji koupit?)

Jako první by takovou věc mohl chtít implementovat Amazon nebo Google. Ten první s hlavní motivací napojení na svůj elektronický obchod a ten druhý o propojení prodejců se zákazníky.

Tak jako tak, jsme stále v roce 2012 a proto si užijte klasické rozbalování dárků. 


Přeji pěkné Vánoce všem čtenářům!
IvanZajímá tě více?

2 komentáře:

  1. A všechna lidskost a upřímnost a osobní kontakt bude potlačen, zredukován a rozdrcen na digitální prach...

    To techofilové *už* zanevřeli na hmatatelnou realitu?

    OdpovědětSmazat
  2. Tohle by se mi fakt nelíbilo...

    OdpovědětSmazat