27. prosince 2013

Moje cesta do Google v Mountain View aneb výlet do Ameriky a zase zpět

Pokud mě sledujete na sociálních sítích (Twitter, Google Plus), tak jste možná zaznamenali, že jsem byl koncem listopadu 2013 pozván Googlem (děkuji!) do Ameriky na summit. Rozhodl jsem se sepsat  (opožděně, ale přeci!) článek jak jsem se tam dostal, co mne zaujalo a další zajímavosti.Jak jsem se tam dostal?
Začátkem listopadu mě oslovil Developer Advocate z newyorského Google, zda se nechci stát Google Developer Expertem. S vřískajícím zvukem jsem souhlasil, poslal jsem referenční projekty (třeba PSMKA.com využívající Drive Realtime API), čekal, dostal doporučení od Filip Hráčka (díky!), čekal, absolvoval půlhodinový pohovor a čekal. Google takhle "odměňuje" vybrané vývojaře, kteří prokážou odborné znalosti a schopnost srozumitelně prezentovat na veřejnosti. V tuto chvíli je do programu zapojeno celosvětově cca 70 lidí z toho 3 z České republiky a já jsem mezi nimi. Součásti programu je i pozvánka na kompletně hrazený summit, jehož letošní druhý ročník se konal v centrále Google.


Základní informace
Google Summit byl dva dny (pondělí a úterý) a hotel jsem měl zabookovaný celkem na tři noci. Abych si San Francisco užil, tak jsem letěl o den dříve a den později. Tyto dny jsem strávil přímo v SFO díky službě Airbnb docela levně (1 000-1 500Kč za noc). Odlétal jsem z Prahy v sobotu ráno (7h) a přiletěl v sobotu odpoledne (13h SFO času, našeho ale 22h). Neděli a středu jsem měl naplánovaou na prohlídku SFO/muzea a přesun do/z Mountain View (cca 2h cesty vlakem). Vracel jsem se do Prahy ve čtvrtek ráno, tak abych přiletěl v pátek dopoledne. A v sobotu přednáška na Devfest - krásně to vyšlo. Celkem jsem tedy strávil v USA méně jak týden.
Cesta do USA
Protože se jednalo o moji první cestu do USA a letěl jsem sám, tak z dost věcí jsem měl obavu. Nakonec jsem letenku měl koupenou, takže bylo nutné zajistit online krátkodobé povolení, sbalit kufr a sebrat kus odvahy. Z pražského letiště jsem odlétal v sedm hodin ráno. Nakonec jsem měl jsem jeden přestup na velkém letišti v Paříží, kde jsem nakonec stihnul (#bylytonervy) přejet ke správného terminálu. Tam na nás již čekalo letadlo AirFrance. Cesta do USA trvala 9h, během níž jsem koukal na filmy, zkoušel usnout a přemýšlet.

Sobota, 10h, Paříž

Vítejte na letišti  SFO

 
Přesun z letiště do SFO pomoci BART (=venkovní metro)

První pocit - wow jsem v USA!!
První dny USA
Po příletu na letiště jsem se šel ubytovat a prohlídnout si město. Moc se mi líbilo centrum a hlavně obrovské budovy. Čekal jsem že něco podobného bude jen v New Yorku. Protože jsem byl několik hodin na cestě, tak jsem prošel jen okolí centra, zašel na pořádný burger asi tak s kilem ledu v pití.  Na ulicích se běžně pohybovali bezdomovci s obrovskými nákupními vozíky nebo koberci kolem těla - přesně jak ze Smrtonostné pasti nebo zbraně.

Vysoké budovy mě překvapily.

Takhle jdete po ulici a před obchodem s kloubouky hrajou jazz

Typicke uličky ze SF si pamatuji od 15let ze hry Driver

V neděli jsem stával co nejdříve, abych stihnul projít co nejvíce věci. Již v Praze jsem si naplánoval, co bych chtěl vidět/stihntou. Nemohl jsem vynechat muzeum Walta Disneyho a vidět na vlastní oči Golden Gate (dětský sen splněn, check). Co mě překvapilo byla celková vzdálenost všech míst - co na Google Mapě vypadá na 10min cesty pěšky, bylo ve skutečnosti skoro 30min. Takže jsem pro přesun začal používat autobusy a místní populární lanovkou/vozovou tramvaj


Oběd u Golden Gate - nádhera!


Auto TESLA potkáte hodněkrát

Pro představu takto vypal celý nedělní den.

 

Googleplex, Mountain View
Ze SFO jsem se přesunul vlakem v neděli večer. Od vlakové stanice do Hotelu Hilton jsem si vzal taxíka (takový ten pravý taxík s Indem :) Ubytování bylo opravdu úžasné - byl jsem sám na pokoji kde byly dvě obrovské postele, televize, balkon s výhledem na rollercoaster (vzpomněl jsem si na Tycoon) Večer jsem si pustil na chvíli televizi a zavolal domů přítelkyni přes Google Hangout (u nás bylo cca 4h ráno, respekt, miluji tě!) a šel spát.


V pondělí jsem šel do hotelového lobby a čekal na odvoz. Pak jsem šel společně s ostatními k autobusu, který nás odvezl přímo do Googleplexu (cca 20min jízdy)  Celý autobus byl vlastně složen jen z expprtů, takže když jsme se blížili ke Google bylo slyšet veselé juchání.Další sen splněn! Googlplex, Moutaint View

Summit začal představení programu summitu a programu v tzv. Partnerplexu, kam se zvou své návštěvy (tj. když přijede někdo z Coca Coly nebo jiný zájezd). Poté jsme se rozdělili na malé týmy podle technologii, které reprezentujeme. Já jsem se přidal k Drive týmu (celkem 12lidí), protože jsem přijel za Google Apps Script (celkem 3 lidí, já, Indie a Japonsko). Náš tým šel oproti ostatním přímo do kanclu jiné budovy, takže jsem viděli Googlery v akci - uvnitř se nesmělo fotit, takže to popíšu. Většina lidí měla obrovské monitory, dost lidí při práci stálo a veškeré zdi byly popsané (vzkazy, nápady atd). V zasedačce jsme se bavili  tom co se nám líbí a kam jednotlivé Google technologie směřují nebo co se chystá (vše je pod NDA). Za mě mohu řící, že Apps Scriptům věřím ještě více :)Pak následoval oběd přímo v hlavní jídelně tzv. bigtable kde jsou k dispozici světové kuchyně. K jídlu jsem ochutnal indickou kuchyni, kterou si běžně v AppSatori dopřáváme. Moc se mi líbila vřelost a integrace od "místních lidí". Seděl jsem s lidma z Drive a Gmail týmu.  Po obědě jsme prošli část Googleplexu, navštívili offline store kde mají trička, nálepky a další hračky/oblečení s Android/Google/YouTubem tématikou. Protože sem může každý běžně z "ulice", tak uvnitř chodila ostraha a ptala se na doprovod. Pokud tam člověk byl jen tak, tak musel odejít, protože do toho obchodu můžete jen pokud jste někým pozváni. Nakonec jsme se vrátili zpět do partnerplexu.

Všude jsou kola pro rychle přesouváníPoté následoval workskop o Gamestormingu, který jsme si vyzkoušeli prakticky v týmech. Viděli jsme první polovinu videa o neviditelné helmě a naším cílem bylo vymyslet řešení na daný problém.Součástí byl brainstorming, návrh prototypu a prezentace výsledku. Večer byla večeře a networking v bigtable a pak nás autobus odvezl zpět na pokoj. Druhý den probíhal podobně, zase rozdělení do týmu, společná část - zde měl být workshop návrhu UX, ale bohužel tam byli lidi z Android týmu, takže se to týkalo jen mobilních aplikacích. Opět networking v bigtable a pak poslední noc v hotelu.

 


Poslední dny v USA
Ve středu ráno, můj poslední den, jsem měl naplánovanou prohlídku počítačového muzea. Tam jsem dojel taxíkem a čekal než otevřou. Ve stejnou dobu byla nějaká akce Google Ventures, takže tam chodili všichni ti velcí startupisté, kteří nejsou ještě známí. Trochu lituji, že jsem se tam nějak nevetřel. V muzeu jsem si splnil další dětský sen - vidět většinu toho co ovlivnilo moderní podobu informatiky za posledních 200let. Více než slova,budou zajímavější obrázky.ENIACENIGMA

První počítačová myš


První Apple


První servery Google


NEXT počítač (firma kterou založil Steve Jobs po odchodu z Apple)


IBM Watson

Difference machine

Cesta domů
Z muzea jsem jel zpět do SFO, tentokrát jsem nebydlel v centru, ale blíže letišti. Zase AirBnb, tentokrát v nějaké čínské čtvrti. To takhle koukám jeden čínský obchod, pak hned druhý třetí, a najednou vidim že jsou všude jen číňani :) Domácí byli v pohodě - mladá holka (číňanka) s klukem. Takže jsem jen naposled do centra SFO (obchod, nákupy, navštívit Bestbuy) a pak zpátky, sbalit kufry a nařídit budík na 4h ráno. Cesta domů byla tentokrát se dvěma přestupy - Detroit a Frankfurt nad Mohanem.Samojezdící auto Google

Závěr
Byla to neuvěřitelná zkušenost, poznal jsem mnoho lidí, viděl zajímavé věci, nabral inspiraci. Pocitově jsem byl z Googlu nadšen, ale asi ne tolik jako by všichni předpokládali (např. že jsem křičel, vřeštil atd). Přišlo mi to vše takové normální - sednu na letadlo, letim, ubytuju se, dojedu a najednou obědvám v Google. Něco v co jsem nikdy nedoufal se mi splnilo a já jsem rád. Těším se na další výzvy v Google Developer Expert programu, přeci jenom mám nějaké poslání ;)
Zajímá tě více?

Žádné komentáře:

Okomentovat