Před rokem jsem objevil velmi zajímavou stránku. Nachazím se ve stejném obdobé jako před rokem, kdy chodim denně do práce a kvůli zvýšení kreativity práce poslouchám co se dá. Internetová rádia, klasická rádia, mluvené slovo či přednášky. Dnes bych vám chtěl doporučit stránku
na které je možné pustit si stream (ogg, ac3) , ze kterého 24h denně a 7dní v týdnu hraje jenom filmové melodie. Registrace trvala zhruba den, než jsem se mohl přihlásit.
Funguje to na principu objednávání a fronty. Každý má možnost si "objednat" písničku, kterou by chtěl zahrát. Aby se neopakovali stále stejní autoři, je možné vybrat stejnou písničku nebo autora po nějaké době.
Zároveň vidíte čekací frontu (4-6h) kdy se zahraje ta vaše vybraná. Čekací doba zavisí na hodině, většina posluchačů je z Severní Ameriky, tudíž nejkratší fronta je mezi 9h-11h našeho času (čekáte zhruba 3h)
Nejlepší volba jak objevit nové, dosud neznamé autory.
Dlouho jsme sledovali v zahraniční velké akce firem Microsoft, Google či Apple Keynote . Na těchto akcí je možnost vidět nové produkty daných firem, s jistotou nadsázky lze říci, že právě horké novinky na těchto veletrzích se postupem let stavají běžně používanými produkty (z poslední doby iPhone 3G).
Česká republika má velký potenciál při budování webových produktů, dle mého názorů je zde dost lidi kteří se o danou problematiku zajímají (viz několikanásobně větší návštěvnost na TechCrunchi oproti podobné akci v Polsku, přičemž celkový počet obyvatel Polska je 4x větší) Může za to zájem o nové technologie či vysoka technická vzdělanost lidí v oboru.
Jako první blog na českém internetu (denně sleduji 370 zdrojů) informuji o konferenci WebExpo 2008. Tato akce má svůj vzor v zahraničí a snaží se vytvořit bližší vazby mezi investory, internetovou komunitou, vyvojáři, seznamovat s novými technologiem, popovídat si o vývoji webových služeb.
Akce proběhne v sobotu/neděli 17. a 18.10.200818. a 19.10.2008. Místnosti poskytne Česká zemědělská univerzita v Praze 6 - Suchdole.
Po celý den bude v několika sálech k vidění nejen přednášky na zajímavá témata ohledně webu (nejen 2.0), ale také na vlastní oči vidět lidi typu: Jakub Krčmář, Martin Malý, Václav Stoupa, Martin Kopta, Karel Minařík, Štěpán Bechynský, Radek Hulán, Aleš Roubíček, David Grudl. Nemluvě o samotných návštěvnících, kteří budou investoři, programátoři, blogeři, atd Řekl bych že na této akci bude největší koncetrace internetových celebrit, blogerů či programátorů.
Hlavními partnery je Microsoft a Česká zemědělská univerzita. Ačkoliv jako student budu platit 500 Kč vstupné na oba dny, myslím že se to vyplatí. Hlavně už z toho hlediska, že jakmile lidem nabízíte něco zadarmo - neváží si toho, kritizuji a nakonec vás pomluví. Některé zkušenosti mluví o tom, že lidé se na podobné akce chodí pouze zadarmo "najíst, napít a nakrást" a navíc je daná tematika nezajímá.
Můj názor? Bude to bomba ! Doufám že se tam s některými potkám..
Dnes budu pokračovat svým druhým článkem o zhodnocení mého dosavadního studia na FELu.
Technologie pro web a multimédia Na tento předmět jsem se velmi těšil a myslim že mi dal, co jsem potřeboval. Doposavad jsem měl pořadný nepořádek v html značkách, JavaScript nebyl mým šálkem čaje, CSSko jsem parkrát použil a VRML jsem se bál. Předmět mi pořádně vryl pod kůži mnoho tagů, pár fint a zálibu v tom že JavaScript neni ještě mrtvý jazyk.
Hlavní tématem je web, multimedia jsem jenom nakousnutá v jedné přednášce, v předvedení AdobePremiere a ukázek vizuálních triků společnosti UPP (všichni vyplašený z toho jak se dělaji triky a my z Panský vysmátý :)
Píšou se dva testy (teoretické na papír, popsat čás kodu) a odevzdává se semestrálka. Ze semestru se mi povedla dát za výborně.
Struktura a architektura počítačů Ačkoliv zkratka předmětu zní jako značka nejmenované SW firmy (SAP :-), jednal se asi o nejhardwarovější předmět. Cílem bylo pořádně vysvětlil binární soustavu, převody a pak rovnou stavbu jednoduchý obvodů. Bral jsem tento předmět jako nutnou povinnost a jsem rád že ho mám za sebou.
Programování v jazyce Java Po našlápnuté semestrálce z algoritmizace jsem se docela těšil. Bohužel přednášky byly jenom o představení obdelníků a krabiče, co která třída od koho dědí. V tom se leckdo ztrácel (z mého okruhu lidí), tak většině lidí spíše zamotal (znechutil) JAVU než aby pomohl vyjasnit problémy to detailu.
Objektové modelování Nikdo netušil o čem tento předmět bude, někdo typoval že budeme modelovat v 3D.. Ale kdepak, chyba lávky. Šlo o návrh softwaru po architekturické stránce. Tedy třídy, mětody, členské proměnné. Dělalo se v programu Daskalos což je jedn z těch typů programů, který byl vytvořen speciální pro výuku předmětu. Dost často tento program padal, házel chyby a někomu dokonce dokázal rosekat hotový projekt takovým způsobem, že mnoho lidí utíkalo s brekem ;)
Předmětu jsem se bál, protože jsem nevěděl co přesně se po mě chce. Nakonec jsem rád že jsem tento předmět měl, dověděl jsem se plno informací o objektovém přístupu k programování
Právní aspekty podnikání První a asi jediný předmět který nemá svoje cvičení, ale má jenom přednášky. Hned na první nám bylo řečeno že přednášky nejsou povinné, ale prezence se dělat přece jenom bude. Hlavní cílem předmětu je informovat posluchače o právní problematice, hlavně při zakládní vlastní firmy. Předmět byl z těch lehčích a neutrálních. Nemít ho, asi o nic nepřijde (podobné věci jsem měl už na střední)
Tvorba elektronické dokumentace Při nahlídnutí do sylabu co všechno budu umět jsem se těšil. Bohužel předmět se zvrhl v hromadu pouček a norem, které byly ne tolik zajimavé podanné na přednáškách. Na cvičeních je několik kontrolích bodů (prezentaci, poster, tech. dokument a vždy něco zpracovat ve formě testu. Něco mi předmět dal, ale mohl mi toho dát daleko více..
Bezpečnost v elektrotechnice 1 Nutný předmět (2 přednášky, 4cvika s testem) je povinnosti pro každého studenta, aby byl vůbec vpuštěn do laboratoří. Je zde jedna zapojovací úloha (zásuvky) a poučení o bezpečnosti.
Tělesená výchova Vybral jsem si elegantní to sport - bowling a děkuji. Konečně jsem se naučil hrát tento "sport" tak, že na mimo školních akcích nedělám ostudu. Kdo by chtěl zapsat tento sport, připomínám že se doplácí 800,- Kč.
Matematická logika Předmět o množinách, o výrokové logice a predikátové logice. Celý semestr jsem naprosto nechápal o čem tento předmět je. Před zkouškou jsem si přečetl skripta a litoval že jsem si je nepřečetl na začátku semestr. Hned by mi bylo veseleji, protože jsem to hned pochopil a zkoušku udělal na druhý pokus (první pokus utekl asi o 5b z 100b).
Anglický jazyk 1 Letní Dostal jsem staršího a velmi milého pána. Brali jsem hlavně gramatiku, kterou dokázal vysvětlit naprosto geniální. Do této doby jsem měl naprostý zmatek v časech a díky tomuto semestru jsem si udělal jasno.
Připomínám že hodnocené předměty jsem absolvoval v roce 2007 (vloni) při prvním průchodu programu STM. Dost věcí se může lišit.
Každý rok o prázdninách jsem jezdíval na tábory, určitý táborový den připadl na výlet do blízkého okolí. Rozhodl jsem se moje pracovní prázdniny zpestřit jedním takovým výletem. Tentokrát do té hezké budový s nápisem Microsoft, která leží u výpadovky na Chodově.
Po příjemné cestě jsem se dostal do BB Centra, které se skládá z obrovských prosklených noblesních budov. Tamější obyvatelé v době 9:00-16:00 jsou téměř identičtí: stejné oblečení (dobře upravený manažer v obleku či sličná sekretářka s proklatě bujným účesem ;-), stejné je to s doplňky (taška na notebook) a nezbytná je káva typu StarBucks. Prezentační místnost v budově tvůrců operačního systémů Windows je hned v přízemí, takže jsem měl dost času pozorovat lidi, kteří nápadně často odcházeli pro pití zdarma. Dost mě překvapilo složení lidí. Z 40 přítomných, bych tipoval že na takovouto akci půjde tak 1/8 z dorazivších. Našli byste zde starší paní s aktivním zájem o výpočetní techniku (četba knihy o Wordu), fandu stylové techniky s iPhonem, starší páni zřejmě nějací administrátoři/správcí_sítě ze zaběhlých předrevolučních firem nebo mladíky věkem 16let. Osobně jsme čekal že zde bude podobné složení lidí jako např. na TechCrunchi,tedy se 100% zájem o výpočetní techniku, ale nebylo tomu tak. K obsahu přednášky, nejdříve zběžný úvod co je sociální síť a ten Web 2.0 (stále stejné definice, protkané popularizací Microsoftu, jakož to první firmou využívající naplno AJAX v Outlook Live Mail verzi či co.) Dosud jsem četl že toho dosáhl Google se svým Gmailem (pro čtenáře z Německa: Google Mail). Pravda bude někde mezi. Microsoft vymyslel asynchronní načítání obsahu stránek (IE 5.5) a Google využil potenciál v Mapách a Gmailu.
Dále jsme byli provedeni krátkým napsáním funkcí pro získání obsahu skrz XMLHttpRequest v Javascriptu. Po skončení zhodnocení že JavaScript je pomalý (slovní můstek k tomu jak Silverlight je vlastně fajn) a že na psaní takových Javascriptových tomto má založen svůj byznys Google :) (jo rivalita je zde cítit). Občas zde nebylo zmíněno že právě vlastní JScript (odnož standartu ECMAscript, který používá vlastní proprietrání funkce) ztrpčuje programátorům život.
Další tématem byl právě Silverlight, jakož to kvalitní RIA aplikace třeba pro streamovná videa. Můžete uložit video s datovým tokem 1,4 MB ( DVD mívá 7-8MB) a 5TB trafficem. Můžete si tak vytvořit třeba vlastní YouTube
Nejvíce jsem se dozvěděl o návrhovém vzoru REST, o kterém jsem ni nevěděl. A že nevíte co je návrhový vzor ?
Malá odbočka. Vývoj softwaru stagnoval a z vynaloženého času programátorů pouzé mizivé % projektu bylo dokončené do zdárného konce. Řešily se tedy cesty jak být úspěšnější, vzniklo odvětví softwarové inženýrství. Spolu s ním vznikaly metody v samotném programování: šlo o objektové programování (znovu použítí kódů - jednou napíšete zdroják např. pro stahování souborů a pak použijete vždy v dalších projektech) a dalé návrhový vzor.
Jedná se o pojmenování problému a jeho vyřešení v části kódu. Je to jako byste potřebovali vynalézt 4 objekty které by se dalo pod automobil. Zjistíte že něco takového už někdo řešil a vymyslel řešení. Jmenuje kolo, jak se vyrábí a používá. Právě toto pojmenování značně zjednodušilo a zrychlilo řešení problémů. Vytvoříte kolo a díky objektovému programování použijete stejný kód 4x ;-)
A právě jedním z návrhových vzorů je REST, jedná se o plné využítí internetových metod pro ziskání obsahu. Běžně používáme POST / GET pro zasílání formuláře a přihlašovacích údajů. Dále existuje ještě HEAD, PUT, DEL, které právě využívá REST pro práci se soubory (přidání, odebrání, aktualizaci obsahu)
Dalším velkým krokem je použití stavových kódů HTTP protokolu. Nejčastěji znáte číslo 404 stránku nelze zobrazit. Pokud tedy zadáte soubor, který neexistuje vrátí se vám díky 404, zpráva o neexistenci Dosud moderní metody využívají SOAP (zapouzdřené XMLko). Pokud tedy v tomto případě soubor neexistuje, musí se vytvoři XMLko o zprávě a, k tomu přidat hlavička - vznikne SOAP a pošle se klientovi. Zbytečně složité.
Kdysi jsem četl o PUT/HEAD/DEL v knize o interetu a přišlo mi škoda, proč je někdo nepoužívá, myslel jsem že jsou úplně odepsané. A ejhle, hned je tu využítí.
Dále něco málo k semantickému webu, ale ne moc dopodrobna, nedostali jsme se ani k ontologii :-)
Toť k obsahu úterní přednášky, dalé nasledovaly dva dny o programování client a server side aplikací, ale na ty jsem už nešel. Nakonec jsem šel do práce a myslim že jsem udělal dobře
Osvětovou přednášku hodnotím kladně, podporuji prezentaci vlastních produktů pokud jsou dobré. Více takových akcí. Děkuji
Městská část Dejvice mi přijde jako univerzitní městečko. Mám na mysli konkrétně oblast u Vítězného náměstí, kde se vyskytuje ČVUT, VŠCHT,UK. Navíc je zde několik kolejí pro studenty, či menza pro zahnání hladu. Nedaleko odtud je ČZU.
Proto zde vzniká Národní technická knihovna, která se otevře v září 2009. Již nyní jsou hrubá stavba a obvodový plášť hotovy. Pro mě čistě estetický tvar může v oku ekologa způsobit radost. Knihovna má tvar zaobleného čtverce, který sníží spotřebu energie o desítky procent ročně. Je to způsobené tím, že čím více se půdorys blíží kruhu, tím méně se povrch ohřívá nebo ochlazuje. Prostory pro studium budou umístěné po obvodu budovy či atria, aby byly nejblíže světlu.
Bude zde přednáškový sál, kavárna, návštěvnické centrum, pobočka Městské knihovny a noční studovna s nepřetržitým provozem !! Poslední zmiňovaná věc mi přijde jako velmi zajímavá. Dovedu si představit jak se hloučky studentů společně učí na písemku následující den v době zkouškové či tým lidí kteří budou připravovat svůj projekt (do školy nebo podnikatelský záměr).
Tomu dopomůže zřízení individuálních studoven, které budou umožňovat moc se v klidu zavřít a studovat o samotě. To je jeden z faktů proč se nemohu v rušné Městské knihovně soustředit na konkrétní věc. Na novou knihovnu se těším, doufám ji využiju ještě jako student technické vysoké školy...