24. února 2010

Zhodnocení roku 2009 aneb za 15 věcí DÍKY

Po přečtení prvních zhodocení roku 2009 (třeba Petra Máry nebo Lukáše ) jsem se taky rozhodl zpětně ohlédnout za uplynulým rokem pohledem "co se asi povedlo". Důvod proč píši "asi povedlo" má jeden záměr - každý jsme jako člověk jiný a co můžu v mém případě připadat jako úspěch, může někomu jinému připadat jako malichernost (s příhlédnutím ke svým jiným úspěchům nebo vyzáváním jiných hodnot - rodiny, víry, osobního rozvoje atd.)

Předně bych rád zavzpomínal na začátek nového rok (tedy na Nový rok) 2009 o kterém se mluvilo jako o roku krize. Toto škatulkování ve mě budilo respekt toho co přijde. To že to bude rok změn (bakalářka, nová škola atd) jsem očekával, ale že to se ponese v takovém rytmu samby bych dopředu neodhadl. Navíc pokud se o tomto roku mluvilo jako přelomovém, tak to mohu potvrdit - jednalo se o můj nejlepší rok...

1) Evropský parlament
Spolu se @suchosch'em jsme se přihlásili do Evropské blogovací soutěže u příležitosti voleb do Evropského parlamentu, připadal jsem si jak reprezentant hokeje nebo fotbalu, protože v daném spolku jsme zastupovali ČR (což v té době byl hit, posuďte sami- předsednictví EU, plynová krize, Entropa, Václava Klaus a jeho připomínky Lisabonské smlouvy). S tím byla spojena dvoudenní návštěva Bruselu, poslechnutí workshopů (které byly ve stylu: hej lidi, objevili jsme blogy a plno videí na YouTube, koukejte jak se s tím dá pracovat) a konečně návštěva Evropského parlamentu. První příspěvky mých zážitku jsem napsal zde (label cestoavni na blogu ). Byla to naprostá bomba, protože jsem si jen tak odletěl, o nic se nestaral (letenky a hotel byly koupeny a bookovany). Navíc jsem čekal že nám ukážou budovu a půjdeme do McDonald's - kdepak dosali jsem novinářské průkazy a mohli jsem se volně pohybovat po budově, navíc jsme v jedné zasedací místnosti strávili cca 3h. Více snad popíšu v posledním díle, který se objeví snad co nevidět.


Pokud se chcete zůčastnit 3.běhu soutěže Think about it, tak se přihlašte zde
http://development.thinkaboutit.eu/


2) Soutěže studentských startupů na WebExpo 2008
Na podzim roku 2008 jsem se zůčastnil soutěže o nejlepší studentský Web 2.0 startup. Nakonec jsem získal druhé místo. Byl jsem pozván k děkanovi Provozně ekonomické fakulty, se kterým jsem strávil asi hodinu v přátelském rozhovoru (při kafi) jsem si popovídali o tom co plánuju dělat,co nabízejí na ČZU či do jaké míry chci realizovat startup a jaké mám další projekty. Pěkně strávené čtvrteční odpoledne

WebExpo 2009

3) Návštěva Rotterdamu
Jak jsem napsal, od ledna jsem blogoval (vždy poslední den termínu ze sebe vymáčkl jeden článek) a popisoval jak vnímám volby do Evropského parlamentu (asi se tam projevil můj pesimismus a zlomená hůl nad českou vládou). Všichni účastnici nakonec byli pozváni do Rotterdamu na slavnosti vyhlášení. Nejdříve jsme letěli do Amsterdamu, a pak se přesunuli vlakem. Ačkoliv jsem ani za píď nedoufal v nějaké umístění (spíš jsem skromně říkal zda mě rovnou nevyhodí - přeci jen nejsem žurnalista, psavec nejsem vůbec a moje angličtina je Shakespearovi podobná v jedné věc - taky byla dosud nepochopena ;) Takže když řekli moje jméno, tvářil jsem se opravdu překvapeně, kdo by řekl že budu mezi nejlepšími evropskými bloggery, kteří se účastnili. Certifikát se hodí a iPhone taky ;-)


4) Soutěž o nejlepší reklamu pro mBank
Díky Kryšpínovi (až budu dělat chci zrežírovat reklamu,tak mu určitě napíšu) a desigportalu jsem objevil soutěž mBank "o nejlepší reklamu na jejich produkty". Protože mám částečně technický a "umělecký" základ rozhodl jsem zůčastnit. Nakonec jsem zrealizoval toto video, které bylo v silné konkurenci vybráno jako 2. nejlepší místo. Na vyhlášení jsem jel rovnou z letiště - což bylo trochu jak z filmu (čti špatného filmu), ale v realném životě má to svoje kouzlo (přijet z cizí země, plný zážitků, s cenou, a jít si pro cenu další ;)



5) Bakalářská práce a titul Bc.
Od konece ledna jsem psal bakalářku Firma pracující v prostředí Google. Za tohle téma jsem velice rád i když jsem ho na jiné katedře - ekonomiky. Většina mých spolužáků psala bakalářku jenom aby něco "měla" a tématem často byly "CMS, eshopy a jiné populárně-oblibené webové aplikace". Mým cílem bylo vytvořit materiál, který shrne mnoho roztříštěných informací, který zároveň okomentuji vlastními slovy. Nevím do jaké míry se to povedlo, ale odměnou jsou mi věci kdy kamarádi si ukládají že si ji jednou přečetou nebo se dozvím že jsem tam dal zajímavé informace a zda nemám ještě nějaké tipy. V neposlední řadě jsem rád i za známku A :-) Konečně dotáhnutá nejviditelnější školní úspěch - ty tři znaky před jménem . Nyní se snažim o čtyř znakovou obdobu.


6) Měsíc na jihu Anglie
Na celý červenec jsem si naplánoval jazykový pobyt na jih Anglie - konkrétně do Hastings. Nakonec jsem zjistil že čtyři týdny bylo dost, takže jsem město, měl celé prochozené ;-) Konečně jsem viděl Londýn ( typu Big Ben, Londýnské oko), navíc jsem navštívil Národní Galerii v Londýně a Britské muzeum (na vlastní oči jsem viděl Rozeckou desku !!). Samozřejmě nesmím zapomenout že jsem si oprášil angličtinu (z dob nečinnosti střední školy), poznal lidi z jiných zemi (hlavně španělsko, polsko) a hlavně prožil zážitky..



7) Koncert Madonny
Na srpen připadl koncert Madonny. Ne levný lístek jsem si koupil už v únoru. Možná si říkáte že tato zpěvačka má svoje nejlepší léta za sebou nebo že již není nejlepší zpěvačkou. Ano v tomhle s váma mohu částečně souhlasit.Ale chtěl jsem zažít show, cirkus a zábavu se jménem Madonny. Nakonec jsem rád že jsem tento koncert navštívil




8) Poznání nových osob
Jednozačně zde musim zařadit potkání zajimavých osob, které mě svým způsobem obohatily a se kterýma jsem strávil velmi příjemné chvilky, za což jim děkuju - jde o Alenku N., Káťu K. a Vendy N. (doufám že dle zákona akce a reakce měla moje osoba také nějaký vliv a mohl jsem také přinést něco nového :)


9) Změna univerzity - z techniky ČVUT na business VŠE
Tři roky je krátká doba, ale nějak jsem vnitřně potřeboval změnu - stylu učení, pohledu na věci, předmětu, přístupu. Navíc jsem na ČVUT FEL nenašel vhodný studijní program, proto padla volba na informační systémy a technologie na VŠE. Zatím jsem za tuto změnu vděčný, protože nové prostředí, motivace, lidi a pohled na věc z jiného úhlu pohledu je užitečná věc. A dalším důvodem je snížit závislost budoucí pracovních 50let na počítači (což v managementu jde dobře a vyděláte nějakou tu kačku ;)


10) Soutěž Vodafone Park
Červený operátor při spuštění svého portálu Vodafone Park (mix iGoogle + Facebook + oficiální portálu) vyhlásil soutěž o nejlepší gadget aplikaci. Protože jsem měl dlouho zálusk na jednu aplikaci týkající se programu kin, neváhal a přihlásil jsem se. Nakonec jsem vyhrál první místo :-)
Takže pokud chcet vidět co dávají v nejbližší hodině nebo dnes večer od 19h, můžete velmi snadno tyto informace najít. Navíc můžete filtrovat daný film a zjisti v jakých kinech se hraje. Aplikace zKina doKINA je dostupná ve Vodafone Parku


11) Přednáška na WebExpo
Při jednom květnovém BuzzMeetu jsem prohodil pár slov s organizátorem akce WebExpo Vaškem Stoupu a nakonec jsme se předběžné domluvil na řednáška na téma Google Apps pro firmy nevzbudila emoce, někomu se líbila, někdo si stěžoval že šlo jen o úvod nebo

12) Užší členem GUG
V době před prezentací na WebExpo jsem se se zkontakovatl s Danem France, ohledně jeho plánu místních GUGů a mého nápadu studentské organizace Google. Slovo dalo slovo a stal jsem se interním členm Google User Group (z čehož plynou jen samé výhody ;)



13) Členství IDElity a tvorba marketingové strategie pro Vodafone
Díky mimoškolním aktivit nového prostředí jsem se stal členem IDElity - skupiny lidi pro podporu podnikání. Pravidelnou návštěvou jsem se dozvěděl plno zajímavých informací (od pana Frolíka z Linetu nebo Vladimíra Kováře z Unicornu), zároveň jsem měl možnost pracovat na firemní projektu. Zadání bylo z mého oblíbeného Vodafone (kde jsem předtim soutěžil o gadgety ;). S Martinem Sovou jsme si vybrali marketnigovou strategii pro studenty. Za měsíční projekt jsme se několikrát podívali na do centrály, podívali se na reálná data/statistiky, mohli komunikovat s lidma z praxe a zároveň přednést naše nápady (akce Vodafone Student). Ne málo našich nápadu a postřehu bylo originálních, vhodných k okamžitému použiti (za minimální náklady). Takže ted nyní očekávám, kdy (naše kampaň začíná od zaří) uvidíme myšlenky v akci.


14) Double přednáška na VŠE s ředitelka pobočky Google CZ Taťánou le Moigne
S přechodem na VŠE jsem se těšil na přednášky s Petrem Koubským a jak jsem zjistil mé očekávání bylo oprávněné. Velmi dobře informačně / tématicky zvládnuté přednášky byly korunovany, když jsem v 8.týdnu mohl mít přednášku na téma Google pro studenty s ředitelkou firmy Google. Shrnul jsem zhruba na 40minut novinky (kdy několikrát jsem byl opraven, třeba že Google Wave není beta ale alfa ;), no zbytek hodiny vyplnila Taťána le Moigne povidání o svých zkušenostech, názorech atd.





15) Econtech
Škola nabízí pro studenty hodně mimoškolních aktivit. Dalším z nich je Econtech, který kombinuje týmy z VŠE a ČVUT FEL (takže teoreticky mě celého ;)
Z vypsaných témat jsem si vybral zadání s názve: Marketingová a technická analýza srovnání operačních systémů HP-UX versus AIX na trhu. Protože jsem si chtěl zkusit něco nového (co mě baví), udělal jsem analýzu chování uživatelu na internetu (statistiky / twitter / google / atd). Z toho jsem udělal pěkné tabulky,grafy a závěr. Nakonec jsme jako tým skončili na třetím místě, ale byli jsme pochválení za neotřelé řešení (prostě jsem se na problém podíval z jiného úhlu pohledu ;)


Rok 2009 byl také pro mě rokem
  • ve kterém jsem celý rok používal iPhone
  • kalendář se nesl značkou Moleskine
  • definitivně jsem se rozhodl víc pít vodu z kohoutku
  • objevil jsem dokument Tajemství
  • začal se částečně řídit podle GTD
  • Twitter jsem zanesl více co svého života



Zajímá tě více?

21. února 2010

Online vizualizace play-off hokeje v Google Spreadsheet (Vancouver)

Žijeme hokejem - ne opravdu nejde o marektingový slogan na banku / pivo / energii, ale o přechodný obecný stav většiny českých občanů, protože můžeme být opět po roce na někoho hrdi.

Hledal jsem na internetu pavouka, bohužel jsem žádného pořádného nenašel. Navíc jsem chtěl pochopit nový systém vyřazovacích bojů a zároveň zkusit něco nového v Google Spreasheetu.



Gadget přes celou obrazovku nalezenete na http://gadgets.codeasi.net/hokej.html


Postup jak gadget funguje
1) Nejdříve se načtou data ze stránky http://hokejdb.idnes.cz/oh/2010/?view=table&part=200158 , kde jsou všechny tři tabulky skupin. Tato data jsou stále aktuální.

2) V novém listu se přiřadí bodové hodnocení. Nejdříve popíšu jak funguje systém turnaje.

Jsou 3 skupiny A,B, C, ve kterých hraje každý s každým (tedy 3 zápasy). Za výhru jsou 3body, za remízu je automaticky 1b s tim že ještě jedou nájezdy a vítěz získá další body (tedy 2b a prohraný pouze 1b). Z těchto 3 skupin se vytvoří tabulka všech 12 týmů, a první 4 týmy postupují rovnou do čtvrtfinále. Zbylých osm týmů hraje proti sobě (např. 10 s 7, 5 s 12 atd.), kde vítězové postupují do čvtrfinále

Tabulka nejlepších 12 se vytváří bodově, dle kriterí
  • umístění ve skupině,
  • bodové hodnocení,
  • brankový rozdíl,
  • počet vstřelených branek,
  • pořadí v žebřčku IIHF,
V novém listu jsem přiřadil body k jednotlivým zemím takto:
  • prvním týmům 4b (s váhou 10), tedy 40, druhému 30 atd
  • bodové hodnocení s váhou 5 (pokud tým získal 5b má celkém 25b )
  • brankový rozdíl s váhou 1 (pokud má skore 7:2, jde o číslo 5, pokud 2:12 tak -10)
  • ostatní kritéria jsem nebral v úvahu
3) Takto vytvořenou tabulku jsem seřadil od největšího čísla a poté namapoval na gadget Organization Chart. 




Zajímá tě více?

19. února 2010

Změna Google Gadget API + poslouchejte zdarma hudbu v Kazzetě

Bude to již půl roku kdy se změnilo API u Google Gadget a málo českých serverů o této změně informovalo. Starší verze API pojmenovaná jako Legacy Gadgets API (některé své funkce má pojmenované jako _IG_nazev) přestavá platit a místo ní lze používat variantu s třídama (gadgets.*)
 
Od 14.prosince 2009 jsou schvalovány pouze aplikace s novým API. Vývojaři mají zhruba půl roku aby ve svých stávajících gadgetech přešli na nové API. Od 14. září 2010 budou všechny gadgety umístěné v kontejnerech Google pozastaveny.(iGoogle, Gmail, orku, Calendar) (zdroj)

Co to znamená pro vývojáře? 
  • Pokud vyvtváříte nové aplikace tak používejte pouze nové gadgets.* API (jinak vám gadget nebude schválen).
  • Pokud máte již vytvořené aplikace, doporučuji projít si připravený migrační dokument, ve kterém se dozvíte velmi přehledně provedené změny  (pokud chcete  pomoc s převodem, ozvěte se na email)
    Co to znamená pro uživatele?
    • Nemusíte nic měnit, všechny vaše gadgety se načítají z jednoho místa, takže vše bude v pořádku pokud autor stihne provést přechod
    update:   Adam Hořčica mi napsal doplňkové informace, o tom že termíny nejsou definitvní, protože Google chce nabídnout Migration Tool, a protože ještě není, rozhodl se termín posunout. Tak i tak k přechodu dojde, takže je lepší být připraven..



    Jako příklad toho co lze pomocí Google Gadgets API vytvořit může posloužit příklad gadgetu do Vodafone Parku s názvem kazzeta

    Jedná se mashup (YouTube API + Last.fm API + Google Search API), který umožňuje poslouchat hudbu na internetu online díky mnoha přístupů
    • můžete načíst data z předpřipravných hudebních žebříčků (zatim IFPI, OCKO TV, Expres Radio, další přibudou) a poslouchat
    • zjistěte si co právě hrají v rádiu pomocí songsteru (pro Elišku, Bonton je první ;)
    • vyhledejte svoji oblíbenou kapelu, získáte žebříček jejich nejposlouchanějších písniček
    • k dané přehravané kapele vyhledejte stylově podobnou kapelu (nebo jejích nejlepší písničky)
    • pokud vlastníte Last.FM účet nebo znáte někoho, zadejte ho a můžete poslouchat jeho nejoblíbenější písničky či poslední přehrané
    • z přehrávaných písniček vytvořte si vlastní playlist, který je stále uložen - takže je kdykoliv k dispozici

    Více vám prozradí tento krátky screencast (např. minimalizace rozhraní, vyhledání lepší varianty songu atd)


    (video embed z Facebooku, pěkné že ;)


    Aplikace je k dispozici ve Vodafone Parku (http://park.vodafone.cz).
    update: Do Vodafone Park můžou přistupovat i zákazníci modrých a růžových operátorů, kteří také mohou částečně využít komunikační API (SMS, MMS) a to v modelu developer - paid (kdy všechny odeslané sms platí vývojář -šlechetné). Uživatelé Vodafone mají přístup jak k developer-paid, tak i user-paid (uživatel platí sms), ale na vlastní mobil a do vlastní sítě jsou tyto zprávy zdarma. Moje všestranná je dostupná pro všechny - zdarma ;)   (jednoduchý postup 'instalace')

    1. Dejte si přidat aplikaci
    2. hledejte slovo kazzeta
     (jsem říkal že postup je jednoduchý ;)


    Pokud gadget kazzeta shledáte zajimavým, ohodnoťe prosím jeho vlastnosti vlastnosti (Tržní potenciál, Funkčnost, Ergonomie, Design, Celkový dojem) v soutěži na Vodafone Parku
    1. Hlasuje se pomoci gadgetu "!!! Hodnoťte soutežní aplikace"
    2. U přidaného gadgetu si vyberte kterou aplikaci chcete hodnotit a !!! Hodnoťte soutežní aplikace ;)
    3. hlasovat můžete až do 25.2. - máte tedy mnoho času (to nechat na poslední chvíli 
    Díky za pozornost, hlasování.

    Návrhy na vylepšení pište zde nebo se přidejte do skupiny kazzeta na Last.FM


    Zajímá tě více?

    11. února 2010

    Mapa České republiky - najdete svůj Buzz ?

    Google Buzz každý zkouší (kolikrát jsem už viděl originální příspěvek test),uživatele zkouší co by za pomocí nové služby mohli udělat.

    Osobně se mi líbí přístup podívat se na příspěvky uživatelů v okolí. Pokud namítnete že něco podobného by měl umět Twitter budu oponovat, protože jeho výsledky nebyly přesné (Twitterific na iPhone) - okruh byl příliš velký, neviděl jsem tweety na mapě (existují až 3rd mashupy) a kolikrát se mi zobrazovali Tweety v japonštině / čínštině.

    Služba bude nakonec využívána, co si z ní sami udělají uživatelé.
    Většina úspěšných služeb je nakonec používána k něčemu jinému než byla původně určena (faceboko, Twitter,). To něco vytvářejí uživatelé - a mě baví sledovat co si lidé píši a k čemu ji chtějí využít

    Pár nápadu co jsem se zatím tématicky dočetl a k čemu by se dalo v budoucnu využít
    • Hledáme byt 2+kk v tomto okolí... 
    • Najde se holka v okoli... 
    • V tomto zverimexu mají každý čtvrtek cvrčky (
    • V této restauraci mají výborné jídlo .... 
    • Fotky k danému místu
    • Informace o Dnu otevřených dveří na škole
    Čím více používám, tím mi přijde podobnější aplikaci Foursquare (která dokáže přidávat textové položky k místum, hlavně restaurace a sbírat místa jako bobříky)

    Já jsem si pro zajímavost udělal mapu České republiky s jednotlivými Buzz(y) (stav ke dni 11 02 2010)
    V Praze žije nejvíce early adopters ;) - Zjistil jsem že na mapě je buzz  cca 24h

    Mapa ČR - Google Buzz

    Mapu v plném rozlišení stáhnete zde Mapa České republiky Google Buzz [2212x1550, 3MB, PNG]


    Zajímá tě více?

    10. února 2010

    Když se řekne, Google Buzz [shrnutí]

    Jednou větou: Google Buzz je mix mikroblogování (aka Facebook: zasílání příspěvků a jejich komentování uživateli) a lifestreamu (aka Friendfeed: agregace vašich aktivit na netu)


    Tip: Pokud vás zajímají mé články, uložte si tento RSS feed.


    A je to tady. Opět další buzz kolem nového produktu od firmy Google. Tentokrát oprávněně - jde o produkt Buzz. Pojďme podívat na příčiny vzniku této služby

    Jaiku

    Jaiku byl jedním z první lifestreamů našeho života (představen v únoru 2006), který umožňoval zasílat krátké zprávy o tom co právě děláme. K tomu přidával možnost agregovat RSS našich aktivit, třeba fotek.
    O 4 měsíce (červen 2006) později byl uveden Twitter, který se stal populárnější a definoval do jisté míry pojem mikroblog. V říjnu 2007 bylo Jaiku koupeno firmou Google a všichni s napětím očekávali jakým způsobem bude integrováno do stávajícho portfolio. Projekt byl před rokem (leden 2009) zabit (stejně jako několik dalších produktů) jako nehodící. Byl uvolněn spolu se zdrojový kódy jako open-source.

    Facebook
    V té době se Facebook dostával do širšího povědomí a postupně zasahoval i nestudentskou část obyvatelstva. Jeho úspěch není na úrovni "nějaká sociální síť (často slýchám že projekt má být jako Facebook), ale že dokázala naplnit potřeba uživatelů (snad v jednom z článků).
    Problémem a zároveň výhodou je jeho uzavřenost. Můžete se chovat jako v pozoruhodném bratrstvu, co padne na Facebooku - to tam do jisté míry zůstane (pokud máte správně ošetřeno nastavení soukromí). Narozdíl od velkého webu nejste tolik indexovatelní (i když se o to FB spolu s Microsoftem chystají). Nevýhodu uzavřenosti zmiňuje hlavně konkurent - Google

    Orkut
    Za konkurující sociální síť lze považovat jen Orku. Původně brazilský projekt nedosáhl celosvětového úspěchu. Nejvíce lidi je z Brazílie a Indie (až pak něco málo z USA)


    Google Friend Connect
    Uživatel v budoucnosti nebude jeden jedinečný prvek jako tomu bylo doposud, ale entita v systému. O této entitě uchovávání meta-informace, protože má chování (navštěvuje nějaké servery), vlastnosti (víme odkud pochází) a v neposlední řadě je obklopen přáteli (lidi se sdružuji do pomyslných skupin se stejnými zájmy - mezi mé internetové přátele patří především lidé kolem webu, internetu atd). Tyto meta-informace lze využit (v případě Facebook k marketingový účelům) nebo k vylepšení stávající služeb Lze ukázat např. na vyhledávání - pokud víme na jaké servery rádi chodíte, odkud jste (místo) a jaké máte přátele - můžete dostat co nejpřesnější výsledky vyhledávání. A protože Google nemá jeden server (Orkut nepočítám) jako Facebook kam by chodilo hodně lidi z celého světa je nucen považovat sociální síť celý internet. Friend Connect umožnuje přihlašovat se jako fanoušek k www stránkám (obdoba Fan pages na FB), diskutovat o dané stránce, vidět komenátře přátel atd (více zde)

    Google Reader
    Online čtečka zpráv v létě 2009 obdržela novou socilní funkci - Like it. Jakýkoliv článek můžete označit se vám líbí. Každá zpráva je hodnocena, aby kdykoliv v budoucnou mohla být použita pro řazení oblíbenosti. Nepřipomíná vám to podobnou funkci na Facebooku.

    YouTube - nová sociální síť ?
    Velká sociální síť na celém internetu se zda jako běh na dlouho trať, proto Google hledal ve svém portfoliu vhodný produkt prohlašující jako sociální sít. Našel jako vhodné adepta Youtube. Pro další informace odkazuji na článek těchinternetů.cz , který se jmenuje YouTube se mění v sociální síť.


    Google Wave
    Zda Google předběhl svoji dobu nebo jde o naprostý propadák v tuto chvíli těžko soudit. Osobně produktu věřim a je jen otázkou času jak bude uchopen. Bohužel je natolik abstraktní, že bylo nutné přijít s něčím novým, jednodušším a vychovat si tyto uživatele.


    Google Buzz
    Nejedná se o kompletně novou službu (že by recyklace starých rozhraní viz. Google Docs jako Gdrive), ale o novou položku do GMailu. Tím velmi rychle získá uživatele (produkt je ihned k dispozici) a přepřipraví síť přátel (z historie komunikace či following na Readeru).

    Služba Google Buzz dokáže seskupit všechny vaše aktivity z jiných serverů (Twitter, příspěvky vašeho blogu ,Flickr, Picasu, chat status na Gtalku) a k tomu přidávat vaše příspěvky (krátké texty, obrázky, video, odkazy). Nutno zmínit že Twitter příspěvky umí agregovat, neumí je odtud zatím posílat. Všechny tyto prvky mohou být viditelné komukoliv nebo jen skupině uživatelů (vyberete z kontakt listu). Všechny příspěvky mohou být komentovány (kde já jsem to jen viděl... už vim Facebook)

    Google tak reaguje na množství služeb, které nabízeji jednotlivé stránky, tak aby bylo možné sjednotit na jedno místo. Bohužel většina z nás má stejné přátele na Facebooku a Twitteru, a nevim zda na novém místě, chci vidět opět ty stejné příspěvky (pokud někdo napíše na Twitter a pak má nastaveno automatické posílání FB či Buzz). Proto mi přijde jako Friendfeed (který agreguje vaše chování na internetu, projekt původně zaměstnance Google, vloni akvizoval Facebook)


    Na stránku http://buzz.google.com lze přistupovat přes mobil. Tato verze dovoluje k zasílaném příspěvku přidat geolokaci (z GPS). Můžete tak hledat kamarády v okolí, nebo si zobrazit jednotlivé položky na mapě v nové vrstvě. Na mobilech Android můžete odeslat příspěvek pomoci hlasového ovládání (google buzz text text)

    Další poznatky
    • pomocí klávesy [R] můžete odpověd (reply)
    • odpovídat konkrétním uživateli můžete pomocí znamé syntaxe @uzivatel
    • obrázky se při prohlížení zobrazuji v co největší velikosti (obdoba lightboxu). Líbí se mi daleko více než na Facebooku.
    • Všechny příspěvky zaslané do buzzu se publikují na Vaši profilové Google stránce (zobrazíte ji zde http://www.google.com/profiles )
    • pokud uživatel vloží informace o své poloze, na webu se zobrazí mapa (jako static maps)
    Update (10.2. 10:48)
    • pokud někdo odpoví na váš příspěvek, zobrazí se vám to v Inboxu / přijatých zprávách
    • mobilni aplikace je plně v prohlížeči - na jedné mapě vidíte Latitude i Buzzy (Google není vázan, napřiklad na schválení v AppStore)
    • Geolokace je vázana na místo v mapě - pokud neurčíte tak je popsáno místo jako neznámé místo. Takže můžete přidávat vaše poznámky ke konkrétním objektů na mapě (ne čistě k souřanicím) - podobné jako Foursquare
    • pokud používate Google Latitude a polohu nastavujete manuálně, pak čerpá z těchto údajů
    • Líbí se mi vylepšené hledání příspěvků na mapě (Twitter umí až v 3rd aplikacích a mashupech, možná to chystá i oficiální služba), můžete se podívat co kdo píše kolem



    Závěr
    Mezi jeho výhody jsou dávány věci jako rychlost, jednoduchost, žádné nastavování. V několika měsících se plánuje uvedení pro firmy a školy (v Google Apps, stejně jako Wave). Zde vidím velkou sílu, protože by firmy konečně do firmy mohli zavést mikroblogování, aniž by museli instalovat speciální aplikaci.

    Otázkou je do jaké míry dokáže ohrozit Facebook (400 mil uživatelů) a Twitter (18 mil uživatelů) za pomocí svých Gmailu užitelů (36 mil). Faktem je že krátké zprávy táhnou (viz. jak často jste si měnili / měníte status na ICQ) a Google něco podobného chybělo.

    Myšlenka je to pěkná, jen nevim do jaké míry budeme chtít mít další místo pro zapisování nebo čtení nových zpráv našich přátel


    Určitě nesmí chybět video ;)




    Zajímá tě více?

    2. února 2010

    Jak vyřešit chybu "Byl očekáván objekt " [Internet Explorer]

    Internet se stává kolektivním vědomím. Co to znamená? Pokročilí uživatele najdou odpověď na svůj dobře položený dotaz, pokud je nalezitelný roboty vyhledávačů. V ostatních případech si musí poradit sami. To má za následek zbytečné rozčilování, proklikání (u mě se projevuje tak že při každém spuštění Internetu Exploreru za účelem testování, se zásobim česnekem a dřevěným kůlem)

    Takže abych přispěl svoji troškou do mlýna - pokud Vám Internet Explorer vrátí chybu Byl očekáván objekt doporučuji zkontroloval , Cože že nic nevidiíte - no přece ",".

    Náš milý doplněk operačního systému nemá rád, když je na konci čárka (např pole či definice objektu literálově


    například

    var clovek = {
    vek: 33,
    pocet_levych_oci: 1,
    pocet_pravych_oci: 1,
    }

    ona prokletá čárka na předposlednm řádku

    Pokud chcete někoho poškádlit, je rozumné mu zpříjemnit páteční večer třeba takto
     pole = [brambory, mrkve, kvetak,]

    Snad někomu pomůže..

    obrázek: http://www.mycee.net/blog/wp-content/uploads/2009/03/internet-explorer-logo-with-pins-300x259.jpg


    Zajímá tě více?