31. ledna 2011

Podrobná analýza nového rozhraní Google Dokumentů

O použitelnosti vím jen to základní, např. o 4 dny starém banánu dokážu říct zda vypadá ještě použitelně. Jak je to o uživatelské použitelnosti těžko soudit, mám za sebou jen jeden semestr Y36TUR :-) (aneb jak senioři mohou ovládat pomoci Nintendo Wii televizi)


Ale zpět k online dokumentům.  Nové uživatelské rozhraní vypadá takto:



Ke změnám došlo především v těchto částech:

1) V levé horní sekci menu je nově možnost Home, která bude sloužit jako inbox, kde se Vám budou objevovat dokumenty. Pokud nechcete aby Vám dokument vždy vyskočil, zvolíte u něho Don't show in Home (podobné tedy jako Mute). Dobrý kompromis pokud dokument nechcete smazat a v následujících dnech Vás nezajímá. Dostaneme se k němu vždy přes All items či přes filtry

2) Zmizely složky a štítky, naopak místo nich jsou Kolekce, které dobře vystihnou kvazi-stav, kdy se chová zároveň jako složka (můžete ukládat do daného místa) tak i štítek (soubor může být v složce, ale i s několika štítky)




3) Pokud jste dokument nikdy neotevřeli je to nově indikováno modrou tečkou vlevo od hvězdičky. Pokud v něm jen byly provedeny změny a vy jste ho neotevřeli tak je klasicky zvýrazněn.. Zajímalo by mě zda bude přístupné v API - že by šéf dokázal podívat kdo se již na dokument podíval...


4) Obrázky lze prohlížet pomocí integrovaného fullscreen rozhraní (poznáte Google Wave ;)


5) Největší viditelnou změnou je infopanel v pravé části. Zobrazuje náhled souborů, do jakých kolekcí patří i komu je sdílen atp.

6) Soubory lze jednodušeji filtrovat, což do budoucna bude mít širší uplatnění, až bude typově více druhů souborů.


7) Soubory lze nově třídit dle priorit. Dosud bylo základní řazení dle data editace, které je v nabídce také. Kouzelné slovo priorita bude nejlépe odpovídat nějakému mazanému algoritmu, který bude filtrovat nahoru dokumenty, nejen dle data poslední úpravy, ale třeba i dle četnosti úprav, hm?


Osobně mi bude trvat než si na nové rozhraní zvyku, či ho zda ho budu mít milovat. Jediné je jasné - novým uživatelům ať už pod Gmail účtem nebo pod Google Apps toto rozhraní jde naproti

Na starší verzi se dostanete přes odkaz https://docs.google.com/?ui=1


Zajímá tě více?

27. ledna 2011

Nechte se upozornit na aktualizované letecké snímky v Google Maps

Google představil nový nástroj Follow Your World, který Vás upozorní na nové letecké snímky z oblasti jakou si vyberete. Tedy něco jako Google Alert for Earth or Maps (protože Mapy a Earth mají stejnou bázi dat)


Jistě si pamatujete nadšení kdy se letecké snímky objevili na internetu a mohli jste tak sledovat svoji zahradu, pak tu sousedovic a nakonec chatu kam jezdí děti na léto. Jenže postupem času se Vám zdá že přeci jenom ten strom už tam dávno není nebo ten hypermarket vedle supermarketu postavili před dvěma lety a stále není na fotkách. Marně v pravidelných intervalech navštěvujete mapy zda se něco nezměnilo a bohužel.

Celý proces Vám nyní Google zpříjemní. Stačí nastavit oblast kterou chce sledovat a pokud bude daná oblast nasnímána, dostanete upozornění emailem.


Jak na to ?

1) Navštivte stránku http://followyourworld.appspot.com/ a přihlašte se

2) Zadejte lokalitu, např. prague

3) Upřesněte pozici tak že mapu posunete do takových míst, aby křížek uprostřed ukazoval na místo které Vás nejvíce zajímá a potvrdťe

Jakmile se objeví nová fotka, obdržíte upozornění. Spravovat svá sledování můžete v sekci Dashboard


Zajímá tě více?

26. ledna 2011

Jak si nastavit více Chrome instancí pro další Google účty

Znáte ty starosti s přihlašováním a odhlašováním, k tomu stále ty dílčí problémy pokud používáte v jednom prohlížeči více Google účtu. Částečně jsem toto řešil anonymní oknem v Chrome, jenže v dlouhém horizontu se stávalo toto řešení nevyhovující. Jednou takhle Vláďa (@musketyr) přišel se skvělým řešením - ať si všichni vytvoří firemní profily. Nápad to byl opravdu skvělý a po týdnu testování a používání jsem maximálně spokojen. Přináším tedy návod.

A jak na to?

1) Stáhněte si Google Chrome backup a nainstalujte


2) Ve spuštěném okně uvidíte všechny profily. My vybere Profile > New Profile



3) Zbývá zadat název profilu a doporučuji zatrhnout že chcete vytvořit zástupce na ploše. Pokud jste ještě více než nároční můžete donastavit, suffix pro speciální nastavení, ale povětšinou si vystačíte bez dalšího nastavování

4) Na ploše se Vám objeví zástupce, na který si můžete vytvořit novou ikonku ;)


Tato instance obsahuje nový čistý profil, tudíž musíte donastavit
  • téma
  • rozšíření
  • nastavení a historie
  • a hlavně zde budete používat další Google účet



Zajímá tě více?

25. ledna 2011

Návod jako si vytisknout stránku pomocí Google Cloud Print

Dnes se podíváme na to jak nastavit Google Cloud Print a poté jak vytisknout přílohu z GMailu, aniž bychom pouštěli externí program...





Zajímá tě více?

24. ledna 2011

Stáhněte video z YouTube, tak že před URL dáte "nt"

Je to velmi užitečný trik a objevil jsem ho díky @janzdarsa. Takže co tahle fíčura umí? V celku rychlý a snadno zapamatovatelný trik pokud si chcete stáhnout / uložit / sosnout video z YouTube.

Stačí do URL řádku před youtube.com přidat písmenka  nt,
wwww.ntyoutube.com/watch?v=IDčko



Pokud například rádi posloucháte 30seconds to Mars a rádi byste si stáhli video, tak jenom změníte URL jako to je na obrázku.




Zajímá tě více?

22. ledna 2011

Google Maps Vám odhadnou cenu benzínu

Pokud do vyhledávacího pole zadáte dotaz ve formě naplánování cesty (např. from: Praha to: Brno), kromě vizualizované cesty máte možnost podívat se na odhad ceny benzinu. Stačí v levém menu podívat do dolní části.



Při klikntí na odkaz můžete nastavit rámcovou spotřebu (standartní, kompaktní nebo vysoká), dále pak typ benzínu a jeho cenu. Poslední hodnotu  by však Google mohl zautomatizovat, např. zjištěním průměrných cen z místa odkud plánujete vyjet.





Zajímá tě více?

17. ledna 2011

Jaká slova se používají na Twitteru v souvislosti s výrazem SAZKA

Data jsou to nejzajímavější s čím si můžete v dnešní digitální době hrát (pokud jste ovšem hraví :). Pakliže s nimi dokážete správně zacházet, lze je často přetavit na informace a posléze na znalosti. Pokud toto budete dělat dostatečně dlouho můžete dojít až k moudrosti (cesta to je daleká, míst mokrá a místy suchá).

Dnes stále kolem sebe slyším slovo SAZKA, tak mě napadlo vizualizovat do lehké infografiky. Využil jsem Klábosení API (díky firmě Ataxo+H1.cz) a naládoval si všechny tweety v období 1.11.2010 až 17.1.2011 (14:46). Tato data jsem očistil o výrazy jako "SAZKA" nebo "RT".  K vizualizaci jsem využil techniku "mraku" - word cloud. za pomocí nástroje Wordle

A výsledek si můžete prohlédnout zde





Zajímá tě více?

11. ledna 2011

Analýza: Koupilo Ataxo firmu H1.cz za __ Kč ?

Disclaimer: Analýza je pouze mým pokusem, jak dospět alespoň k rámcové ceně jedné z nejzajímavějších transakcí v letošním roce (pozn. dnes je 11.1.2011 :-) tj. odkupu firmy H1.cz společností Ataxo, respektive jejím vlastníkem Garvest. Data jsem čerpal z dostupných zdrojů, analýzy jsou čistě mojí dedukcí. Na věc si udělejte vlastní názor a moje data neberte vážně.

Situaci netřeba představovat, stačí odkázat na tento článek, Ataxo koupila 100 procent v konkurenční H1.cz který rozpoutal vlnu na Twitteru. Proto jsem si v době zkouškového zkusil takovou malou analýzu, abych zabránil tomu, aby mě přepadla prokrastinace.


Vycházejme z podobné situace před 3 lety, kdy Garvest odkoupil minoritní podíl v Ataxo (zdroj). Za tuto část zaplatil 220 milionů korun, předpokládejem že koupil 40%, tak aby v té době významní akcionáři (Pavel Doležal a Petr Dejma) měli každý 30%. Jistě plánovali odkup zhruba za dva roky (což se skutečně stalo a odkoupili zbytek viz zdroj), takže v té době kupovali firmu za hodnotu budoucí (zápisky z Corporate Governance), což by mohlo činit 550 milionů Kč (tj. 100%) . Což je výhodné pro obě strany - nakupující  že nebude překročena cena a prodávající má jistotu oné transakce.

 Do roku 2008 jde o tvrdá čísla (zdroj firemní monitor), po roce 2008 jde o odhady meziročního růstu z grafu níže
Meziroční koefiicent k růstu


Aktiva Ataxodosahovala hodnoty 24 milionů Kč (zdroj firemní monitor). K tomu připočteme velmi dobrý růst, takže se jistě jednalo o zajímavou transakci.


Co kdybychom tato data aplikovali na H1.cz?

Ta v roce 2008 měla aktiva 3 miliony (zdroj firemní monitor) s taky velmi dobrým meziročním růstem (Vladimír Kovář má za cíl zveda obrat o 1.2 za rok). S růstem firmy patří i růst aktiv, které se dá předpokládat k nárustu na zhruba 6 milionů Kč. (meziroční růst 2007/2008 byl 1.88 násobků, což později řekl bych stabilizovalo na přibližných 1.44x násobku). Aktiva u firmy Ataxo (meziroční vývoj je zde zde neměnný, viz hodnoty 22, 24.3  a 24.1 milionů). zůstal stabilní na 24-25 milionů.

Poměr mezi aktivy H1 a Ataxo je tedy zhruba 4x násobně menší. Zároveň rozdíl v obratu za rok 2010 by z grafu mohl být 2.8x násobný (předpokládáme růst obou firem, o malinko menší než v letech minulých). Pokud z těchto dvou koeficientů vytvoříme geometrický průměr, vyjde nám kouzelná konstanta 3.3.

Takže pokud bychom podělili dříve získanou hodnotu 550 právě tímto číslem mohla by nám vyjít konečná hodnota nákupu v milionech Kč. (tj. 550 : 3.3).




Zajímá tě více?

6. ledna 2011

Do Google Docs nyní můžete nahrávat i videosoubory

To že nebude existovat nová služba GDrive je již jasné delší dobu. Google Docs původně prostor pro ukládání dokumentů se tak čím dál více mění v datové úložiště, kam si v budoucnu budeme nahrávat jakékoliv soubory (a platí to hlavně v případě Chrome OS)

Není tedy s podivem že dnes Google oznámil možnost uložit videsoubory.



Nahrávat lze soubory maximálně velké 1GB (tedy kapacity celého uložiště - které si můžete dokoupit) Rozlišení videa musí být maximálně 1920x1080.

Akceptovány jsou tyto formáty
  • WebM soubory (Vp8 video kodek + Vorbis Audio kodek)
  • .MPEG4, 3GPP a MOV - (h264 a mpeg4 video kodek + AAC audio kodek)
  • .AVI 
  • .MPEGPS (MPEG2 video kodek + MP2 audio)
  • .WMV
  • .FLV (Adobe - FLV1 video kodek + MP3 audio)

Zda máte tuto funkci aktivovanou poznáte podle klasického informačníh okna u tlačítka Upload.


Tažením souboru do ohraničené plochy  můžete nahrát videosoubor.


Sdílení probíhá jako u klasického non-document, video si můžete stáhnout nebo pustit online - přes stejné uživatelské rozhraní jaké známe z YouTube







Zajímá tě více?