O fenoménu internet věcí se mluví více než čtyři roky, ale stále většina z nás čeká na velký mezník. Stejně jako většina velkých věci, tak i tato však vchází do našeho života pomalu a nenásilně. První uživatele si nachází osobní váha připojená na internet nebo chytré televize. Brzy tak budeme mít většinu domácích věci připojených k internetu. Jako další o slovo se hlásí třeba lednička s napojením na elektronické supermarkety.
Lze předpokládat, že další zajímavou oblastí budou Vánoce, konkrétně vánoční stromeček. Běžná věc, která nachází své pravidelné místo ve většině, nejen českých domácností, by mohla být dalším kandidátem k připojení na internet.
A jak by to fungovalo? Koupili byste si nový umělý stromeček s integrovaným terminálem nebo byste jen dokoupili terminál jako krabičku k živému (vlastně již mrtvému) stromku (takový dongle). Tento terminál bude schopný připojit se k internetu přes WiFi a spárovat se svým poskytovatelem. Darovat dárky budeme jedním kliknutím přes internet - vyberete knihu, film nebo hudební album. Zaplatíte vaší oblíbenou online službou a dáte Odeslat jako dárek. Všechny tyto dárky budou uložené v cloudu a příjemce si je vyzvedne 24.12 večer (potažmo 25.12 ráno). Rodina se potom sejde u stromečku, připojí svá zařízení (tablety, mobily, x-handsety) ke stromečku a pomocí aplikace budou rozbalovat dárky. (terminál bude sloužít tedy jako hub). Mohou si hned pustit film, přečíst knihu nebo poslechnout hudbu. Zároveň budou svoji radost sdílet nejen v kruhém rodinném, ale také virtuálním - Facebook, Twitter nebo Google+. Poděkování za dárek formou emailu je samozřejmostí.
Není třeba zmiňovat,jaké další výhody bude mít takové proces. Systém během nákupu automaticky zkontroluje zda tento dárek nedal již váš bratr nebo zda ho náhodou nedostal už vloni od někoho jiného. Protože zařízení bude o nás vědět více než my samotní, můžete si vyžádat seznam doporučení, co by se mohlo dotyčnému líbit (Hele, 18 kliknul na tuto reklamu s touto knihou - nechceš mu ji koupit?)
Jako první by takovou věc mohl chtít implementovat Amazon nebo Google. Ten první s hlavní motivací napojení na svůj elektronický obchod a ten druhý o propojení prodejců se zákazníky.
Tak jako tak, jsme stále v roce 2012 a proto si užijte klasické rozbalování dárků.
mobilní hra využívající aktuální pozici uživatele (GPS) a metadata z internetu - Google to nazývá Augmented Reality Game (ARG)
uzavřená beta verze pouze na pozvánky přes web, ty se nedají zatím přeposílat mezi uživateli
hru vytvořila interní skupin Google skupina Niantic Labs, kterou vede John Hanke, zakladatel firmy Keyhole (a už víte co znamená to K v KML :), která byla akvizovaná Google a přejmenována na Maps/Earth
k dispozici zatím pouze verze pro Android, v následujících měsících i iPhone
vědci z CERNu během experimentu objevili Tajemnou hmotu (Exotic Matter [XM]), která je rozprostřena po světě
dále se u významných míst (sochy, muzea a další veřejná prostranství) vyskytují tzv. Portály (portals)
existují dvě skupiny, které mají zájem hmotu využít - Osvícenci (The Enlightened) a Odpůrci (The Resistance)
Shapers je kódové označení pro vícedimenzovou inteligenci, která infiltruji naši dimenzi prostřednictvím XM portálů
cílem Osvícenců (The Enlightened) je za pomocí Shapers infiltrovat zemi, protože věří že dokážou přinés užitečné využití pro celé lidstvo (jejich portály mají zelenou barvu)
cílem Odpůrců (The Resistance) je ubránit se invazi Shapers, protože vidí hrozivé následky změn a chtějí tak ochránit lidstvo (jejich portály mají modrou barvu)
každá skupina tedy získává Portály, staví v nich Rezonátory, ty seskupují do Polí a za každé pole jsou Mind Units, které měří vývoj hry
cílem je spolupracovat s ostatními hrači na dobývání a záchraně světa
Obrazovka pro výběr
Popis hry
chozením po městě sbíráte elektřinu (XM) - stačí když kolem ní projdete
na speciálních místech po městě jsou Portály (často to jsou turistické lokace s fotkou)
pokud jste v dosahu Portálu (50m), můžete ho hacknout - tím z něho získáte nějaké předměty (např. klíč, Rezonátor, XMP nebo tajemné předměty)
dále k Portálu můžete přistavět Rezonátory (těch může mít až 8)
pokud má Portál postaveny všechny Rezonátory a je doplněn energii (kterou jste nasbírali), můžete ho spojit s jiným Portálem v okolí (musí mít také 8 Rezonátorů). Navíc ještě musíte mít klíč.
pokud se spojíte 3 Portály dohromady (do trianglu) vytvoří tzv. Pole
za vytvoření Pole získávate body (Action Points) a hlavně vaše strana (Osvícenci / Odpůrci) získá body - tzv. Mind Units
cílem celé hry je získat pro svoji stranu nejvíce Mind Units
spojovat Portály může i na delší vzálenosti,ale musí do nich umístit silnější Rezonátory, čím vyšší stupeň, tím je potřeba více lidí na postavení
pokud jste u cizího portálu, můžete na něj zaútočit pomocí XMP předmětu nebo ho hacknout
kromě hracích předmětů máte i tajemené předměty (desky, kniha), ke kterým slouží tento web jako rozcestník http://www.nianticproject.com/
Tipy a triky pro hraní
INTEL je mapa s vizualizací jaké území je ovládáno . Je dobře skryta a dostanete se k ní přes odkaz http://www.ingress.com/intel (musíte mít účet do hry). Na obrázku vidíte zeleně portály, které jsem postavil během páteční noci :) Můžete si prohlédnout jaké portály jsou blízko vás, můžete zde proměnit kódy hry za bonusy v podobě AP nebo předmětů a zároveň je zde k dispozici chat (globální/lokální a pak celkový /jen se svoji stranou)
¨
Bonusové kódy, za které dostanete AP a XM (v rozsahu 100-300)
3ra8jarvisq3s9
9uc8epiphanyx2y9y
8qb2coverups5y5x
9vh3higgsz7r7x
8wg2portalp9t2w
9rh7pandoraz7y8q
9yf9creativer5v7u
kureze33d
Tvorba vlastní portálů:
zapněte si GPS a povolte ukládání souřadnic do fotgrafií
uděljte nějakou fotografii (socha, zajímavá architektura, historické budovy, grafity, zajímavý lokální obchod, park)
vyberte sdílet a zvolte NIA Super OP
po odeslání se pošle email do centrály, který to během 2-3 týdnů schválí
Osobní zkušenost
hra mi byla aktivována v pátek ráno, takže jsem ji vyzkoušel po cestě do práce, po spuštění vás přivítá tutoriál s cca 8 úkoly, abyste pochopili principy hry (po mém článku to máte mnohem lehčí :), po dokončení tutoriálu si vyberete stranu (vybral jsem si i The Enlightened)
kolem Dejvic moc Portálů nebylo, tak jsem šel do centra kde jich je už dost (turistická zajímavá místa)
dole na Václavském náměstí jsem postavil první kompletní portál (s 8 rezonátory), ale protože jsem neměl další tak jsem se prošel na Staroměstské náměstí a k Prašné bráně - vrátil jsem se na místo, kde se mi stejně nepodařilo rozchodit druhý Portál
na Václavském náměstí nahoře jsem postavil a spojil dva Portály, což samozřejmě vedlo k tomu, že jsem to nechtěl nechat "rozdělané" a tak jsem šel k Muzeu pro nasbírání pár předmětů, zažehnutí třetího Portálu a vytvořeního mého prvního Pole
celkově jsem hrou strávil cca hodinu, kdy jsem chodil po městě a koukal do mobilu, v některých situacích to muselo vypadat zajimavě
těším se až hru bude používat více lidí, protože pak bude opravdu zajímavé
Václavské náměstí (stál jsem dole)
Pole, složené z trianglu Portálů
Budoucnost
někteří lidé na internetu hovoří pouze o chytrém kalkulu Google, který tak chce nechat lidi (stejně jako mravence), aby jim nasbírali data o peších cestách ve městě - což je tak mazané, až si přeju aby to byla pravda :-)
osobně si myslím, že jde o velmi zajímavý počin na který většína lidí čekala, protože spojení mobilu a reality s fiktivním daty a ještě osolením slove gamifikace, může přinést zajímavé výsledky jako např. Ingress
Slovníček
Scanner
základní technologie vašeho telefonu, protože umí detekovat Portály (Portals)
Tajemmná hmota (XM, Exotic Matter)
vzácná tripolární energie, která k nám pronikla z jiné dimenze
je základem všech technologii Shaperů
využívá ji např. i váš scanner a když klesne pod určitou úroveň tak se vypne, sbírání této ele
XMP
nepolarizovaná zbraň, která vysílá signál do okolí 360
Sestavil jsem žebříček nejlépe hodnocených přednášek z konference WebExpo 2012. Udělal jsem to z jednoho prostého důvodu: mám rád data a život je přílíš krátky na to sledovat průměrné věci. Pokud dokážeme věci ohodnotit, jsme schopni snadno odlišit průměr od nadpůrměru a podprůměr od průměru. Svoji energii věnujeme jen nejdůležitějším (někdy i nejzajímavějším) věcem - v našem případě přednáškám.
Každá přednáška má na webu konference své hodnocení. Pomocí Google Spreadsheetu a vložených funkcí jsem vše načetl, očistil, zparsoval, upravil a zpublikoval. Celkově mi to zabralo 30 minut času. Výsledná tabulka je zde
Jak roste popularita Google služeb, tak se více setkávám s uživateli, kteří mají 2 a více Google účtů (klasicky jeden osobní na Gmailu, pak pracovní s Google Apps a aby toho nebylo málo tak také osobní na Google Apps)
U některých služeb potřebujete mít stále aktualizovaná data, protože vždy jednáte s jinou skupinou uživatelů. A pokud vám situace nedovolí jinak (např. přes sdílení kalendářů), musíte se uchýlit k synchronizaci.
Minulý týden jsem objevil zajímavou službu Zapier, která funguje obdobně jako IFTTT. Pomocí drag'n'drop složíte dohromady služby, které dají dohromady recept (vše je pod stejným vzorem typu POKUD SE stane něco TAK POTOM udělej něco). A právě tuto službu využijeme pro synchronizaci dat mezi Google Kalendáři.
Po vytvoření účtu na službě Zapier stačí navštívit Nastavení a zvolit Autorizace Po kliknutí na Add new přidáte postupně dva kalendáře (připomínám, že se může jednat o dva rozdílné Google účty).
Poté se vrátíte na hlavní stránku s vložíte do obou boxů službu Google Kalendář. Po vložení vyberete, že v prvním případě se jedná o trigger New event a v druhém případě akci New Detailed Event. Nakonec kliknete na Create this Zap.
Následuje nastavení synchronizace. Vyberete zdrojový / cílový kalendář, dospecifikujete jak se mají spojit jednotlivá pole (název akce, místo, podrobnosti, začátek, konec). Nakonec kliknete na Enable and sync new data. Pro otestování můžete vytvořit novou událost v jednom kalendáři a provést synchronizaci ručně (v listu Live Zips kliknete na ozubené kolo a zvolíte Run) Připomínám, že jsme právě nastavili jednosměrnou synchronizaci.
Jak často se data synchronizují a kolik mě to bude stát?
Zapier je pro základní použití zdarma - můžete využít až 5 integrací a každá akce se provádí jednou za 5h. V případě prvního placeného plánu ($15/měsíc) můžete používat 10 integraci a synchronizace je každých 15 min.
Pokud byste chtěli řešit synchronizaci kontaktů mezi kolegy na platformě Google Apps, můžu doporučit ContactSatori, který vám to umožní přímo z rozhraní vašeho Gmailu (přes sdílenou skupinu).
Seriály na tomto blogu začínají a zároveň končí vždy u prvního dílu. Rád bych toto změnil tímto dílem a trochu můj blog oživil. V předposledním díle se hned podíváme na službu, která se jmenuje Google Schemer
Hlavní motivací ke vzniku služby jsou samotná data uživatelů, která se transformují do zpeněžitelné podoby. Google Schemer je nepřímá nástavba na sociální síť Google+, která vám umožňuje si označovat věci, které chcete udělat anebo následně označit jejich provedení. Najdete tak obecný scheme a přidáte ho mezi své. Můžete tak chtít vidět film Inception, získat Galaxy Nexus nebo uběhnout maraton. Zároveň se můžete podívat na věci, které je možné dělat na konkrétním místě - ať už jde o Paříž, Londýn nebo Prahu. Pokud cestujete, rozhodně to může být inspirující. Zároveň jsou schemes záložkovány do štítků, takže si snadno vylistujete inspiraci na knihy, aktivity pro dešťový den nebo pro piknik
A v čem je ta hlavní síla? Jednoznačně reklama - už to čicháte? Na Facebooku systém funguje na minulé aktivity. Líbí se vám město Paříž, kniha Hypnotizér nebo skupina Muse, protože jste ji v minulosti navštívili/četli/slyšeli. Kdežto pokud označujete,že byste rádi chtěli podívat do Londýna, přečetli knihu Derrena Browna nebo šli na koncert U2, tak se na vás rozhodně bude lépe cíli reklama. Letenky do londýna, výprodej knih nebo lístky na koncert. Po sjednocení podmínek používání u Google a návaznosti na jeden Plus účet je to již možné!
Služba tak vznikla především pro získání zájmu uživatelů, pro snadnější cílení reklam a možná i pro další statistické korelace. A protože namačkat vše do G+ by nemělo smysl, vznikla tak služba vedle - která ovšem zpočátku využívá vztahy (kruhy) vytvořené na plusku.
Článek je postupně aktualizován (poslední změna 24.5.2012)
Project Glass je název nového projektu Google pro brýle, které umožní do reálného světa promítat virtuální informace. Jde o tzv. augmented reality princip, který byl dosud znám pouze z mobilů nebo tabletů. Na základě vaší polohy (GPS), směru pohledu (kompas) a úrovni náklonění (akcelerometr) dokáže zařízení (v rámci technologický možností) načíst body v okolí a vykreslit je ve virtuální grafické vrstvě.
A právě brýle jsou tím ideálním zařízením pro zobrazování těchto informací.
První reálnější obrysy projektu se objevily v polovině roku 2011. Do Google nastoupil Richard DeVaul, PhD. specialista z MIT na wearable technologies, který napsal dizertační práci na téma "The Memory Glasses“. Zajímavostí může být, že dříve pracoval pro Apple.
Na konci roku 2011 se na internetu objevily zprávy o chystaných typově nových spotřebitelských zařízeních u firem Apple a Google. Oproti stávajícím by se mělo jednat o zařízení, která je možná nosit na těle (např. hodinky či brýle).
Později došlo k upřesnění, že brýle se vyvíjejí v Google X Labs.Zde se věnují novým technologiím budoucnosti. Ze stejného místa např. pocházejí samojezdící auta. Bezpochyby je motivací Google vybudovat podobnou laboratoř jako se to povedlo firmě Xerox v 70.letech s PARC (Palo Alto Research Center Incorporated). V této laboratoři vzniklo velké množství nových produktů, které kompletně změnili pohled na výpočetní techniku (např. laserová tiskárna, ethernet, grafické rozhraní GUI (později koupeno Applem), objektově orientovaný programovací jazyk) Dle dostupných zprávy by tyto brýle by neměli být pouze doplňkem k Androidu, ale plně soběstačné zařízení komunikující s cloudem přes internet. Mobil by zde mohl sloužit pouze jako mezistupeň pro připojení k internetu. (Wi-Fi nebo Bluetooth).
Začátkem roku 2012 byly dohady již konkrétnější. Speciální brýle by měli být dostupné na konci tohoto roku v cenovém rozmezí $250-$600. Cenově se tedy blíží mobilním telefonům.
Novou vlnu článků spustil příspěvek na sociální sít Google+, který v krátkosti informoval o projektu spolu s krátkým videem. Doporučuji pustit video minimálně jednou.
Snaha o maximální integrace na Google služby je více než zřejmá. Z možných využitích služeb se jedná o. Kalendář (plánování událostí), Počasí (stav teploty), Gtalk (textová komunikace), Mapy (pro navigování), StreetView (navigace) Latitude (pro uchovávání polohy), Google+ (sdílení příspěvků), Google+ Hangout (videokonference), Goggles (rozpoznávání obrázků), Picasa (uchovávání fotek), Voice Actions (hlasové ovládání) a hlavně Search (odpovídání dotazů).
Na projektu se veřejně podílí
Sergey Brin (spoluzakladatel Google a nyní hlavní vizionář a lídr Google X Labs)
Babak Parviz (profesor na univerzitě ve Washingtonu specializující se na nanotechnologie)
Steve Lee (dříve manažer v mapové divizi, nyní ředitel Google X Labs)
Sebastian Thrun (profesor na Stanfordu, který zde řídí AI laboratoř, podílel se již na samojezdících autech Google)
Na oficiální Google+ stránce projektu jsou kromě prvního příspěvku také zobrazeny fotografie lidí s těmito brýlemi (viz níže)
Několik dní po uvolnění prvních zpráv se objevily fotografie Sergeje Brina s těmito brýlemi. Spoluzakladatel Google tedy brýle zdá se testuje a zároveň mu nedělá potíže se s nimi vyfotit.
Jednoznačně jde o projekt zajímavý a diskutovaný. Netradiční je také způsob uvolnění zprávy, které nešla oficiálními cestami (blog, tiskovka), ale sociální sítí. Sergey Brin se nechal slyšet, že hlavním důvodem vypuštění je získání zpětné vazby od uživatelů, zda by takové zařízení chtěli používat.Lze předpokládat, že první prototypy budou k dispozici pro vývojáře na Google IO, která je na konci června. Nutno připomenout, že původně se konference měla konat už na konci dubna, ale nakonec došlo k posunutí.Uvolnění prototypů pro vývojáře dává smysl, protože jedině tak přípraví zajímavé aplikace.
Pro Google je tento typ projektu důležitý, protože po dlouhé době dělá inovativní projekty a nesnaží se dohánět a modifikovat konkurenční projekty (Facebook/Google+, Google TV/Apple TV, Android/iOS)
První zveřejnění brýlí v reálném použití proběhlo v pořadu Charlie Rose koncem dubna. Sebastian Trun vyfotil moderátora a okomentoval nejen brýle,ale i samojezdící auta. Doporučuji si video pustit několikrát, speciálně tu část, kdy pohybuje očima a vydává příkazy
Konečná fotka vypadala poté takto
O měsíc později (květen 2012) se Larry Page objevil na konferenci Zeitgeist 2012 obrýlený. Jedinou vadou na kráse, může být přítomnost papíru s poznámkami, kdy ho od celé znalosti světa dělí jen pár mrknutí.
V květnu ještě došlo k uvolněna první série fotek (a jednoho videa) pořízených z tohoto zařízení. Celé album naleznete zde
O několik dní později došlo k tzv. Google Glass walk, během něho pár vybraných lidí mohlo vyzkoušet v reálném prostředí. Celá fotogalerie
Před dávnou dobou jsem napsal článek Známe nejnavštěvovanější stránky (služby) na webu H1.cz, který vzbudil odezvy typu "jak že jsem to jenom změřil" či “on něco takového umí Google Spreadsheet”. Doba pokročila a tak jsem se rozhodl připravit krátký nástin toho, jak jsem to provedl. Některé z níže popisovaných věcí již nemusí fungovat a proto budu psát v minulém čase (jednotného čísla, třetí osoby, pohlaví mužského). Předně také musím napsat a upozornit na slovo “odhad” návštěvnosti. Sám vím, že nejde o 100% přesnou metodu, ale v rámci možnosti jste byli schopni alespoň rámcově či poměrově odvodit návštěvu jednotlivých stránek (např. kolik % uživatelů z hlavních stránky navštíví stránky kontaktů nebo o jaké služby je nejvíce zájem). Nemusíte se, prosím, namáhat upozorňovat na nepřesnosti a kritizovat správnost.
U webu H1.cz jsem prováděl odhad návštěvnosti cca v době září-říjen 2010 a u ATAXO pak v době říjen 2010 - duben 2012 (nechal jsem to prostě běžet :-) 1) Seznam stránek V prvním kroku jsem musel získat seznam stránek daného webu. U většiny webů naleznete něco jako sekce Mapa webu (http://www.ataxo.cz/mapa-webu) a u těch SEO lepších pak dokonce i sitemapu XML (http://www.ataxo.cz/sitemap.xml). Tato data jsem si zparsoval a udělal nich txt soubor. To pro případ když bych měřil déle a web se dynamicky změnil. Tento txt soubor jsem si uložil na server (netradičně ataxo.txt) 2) CSS hack (teorie) Kdysi dávno měla většina prohlížečů (později už jen část těch méně chytrých) velmi zajímavý bug/feature. Každý navštívený odkaz (link) změní v prohlížeči svoji barvu. Uživatel má tedy přehled, na jakých stránkách již byl. A právě k této hodnotě se dostane JavaScript.
3) CSS hack (praxe) Vytvořil jsem si PHP stránku, která automaticky načetla všechny URL odkazy z ataxo.txt a vytvořila HTML kód
V CSS jsem vytvořil styl, který zjistil navštívené odkazy (přes a:visited) a nastavil jim horní odsazení na 100 pixelů
#odkazy a:visited { top: 100px; }
4) JavaScriptu tomu vládne V JavaScriptu jsem si načetl všechny odkazy z minulého kroku a zjistil jsem jaký je jejich offset (tedy které jsou těch 100 pixelů posunuté). Toto měli vlastně dle CSS stylu jen ty weby, na kterých daných návštěvník byl. Pak jsem podle jednoduché binární logiky vytvořil serii 0 a 1 (pořadí odpovídá pak dané stránce). Např. 010 znamená, že uživatel navštivil pouze prostředí stránku (tedy “s1” http://www.ataxo.cz/nabizime/male-firmy) Toto číslo jsem si pomocí AJAXu uložil to TXT souboru, kde jsou již hodnoty z minulých návštěv (takže by tedy přičetla návštěva k druhému webu).
5) Sháníme crowd No a co dál? Tento skript (např. iVan.php) jsem pomocí IFRAME vložil na potřebné stránky, gadgety a další srandy po webu :) Převážně šlo o můj blog (v kódu nehledejte, už je fuč :)
Pokud tedy uživatel navšítvil web, automaticky se v iframe načetl můj skript (iVan.php), který načetl seznam všech stránek webu Ataxo (z textaku ataxo.txt), vykreslil HTML kód. CSS styl změnil vlastnosti již u navštívených odkazů a tyto jejich hodnoty (vlastně URL) uložil do dalšího souboru, který byl sumou všech návštěv pro jednotlivé stránky. Nejblíže byl vlastně Lukáš Zaplatílek,který o variantě CSS hacku hovořil a čímž získává prvního bludišťáka. Gratulujeme!
6) Statistika (ne)nuda je!
Protože mám rád Google Spreadsheety a myslím že se hodí na všechno (kromě otevírání konzerv), tak jsem si importoval data právě sem. Vytvořil jsem si z toho pěkné (někdy i barevné) grafy a ukazoval je církvi, králi, vlasti, múzam a světu. (K. H. B.).
7) Intepretace výsledků
Nejnavštěvovanější stránky (ad procenta - pokud má hlavní stránká 25 000 přístupů a v závorce je 20% tak stránká má 5 000 přístupů)
Jestlli máte doma barevné (red/cyan) brýle,tak si můžete pomocí rozšíření do Chrome vytvořit 3D obrázek (tzv. anaglyph). O 3D se v poslední době hodně hovoří, takže jste mohli takové brýle např. dostat jako přílohu v časopise, dárek na konferenci nebo k nějakým filmům na DVD.
Rozšíření pro webové prohlížeč se jmenuje 3Dnator. Instalace je velmi jednoduchá - stačí navštívit stránku rozšíření a kliknout na tlačítko Přidat do Chrome (viz obrázek níže). Pokud nemáte Chrome, tak ho stáhnete odtud
Druhým (a posledním) krokem instalace je potvrzení přístupu.
Po instalaci sem vám v pravém horním rohu objeví ikonka brýlí.
Při zapnutém rozšíření se vytváří 3D obrázky z většiny obrázků, které potkáte během prohlížení webu. Zkuste si něco zadat do Google Image Search.
Pakliže chcete jen jednorázově převádět fotografie, tak můžete stálý převod vypnout a vždy jen kliknout pravým tlačítkem myši na danou fotografii a vybrat z nabídky 3Dnator! V novém okně se otevře převedený obrázek.
Pokud se vám moje rozšíření líbí, budu rád když ho podpoříte v Google soutěži Mám padlaa tokliknutím na '+1' ve stránce rozšíření 3Dnatornebo na stránkách soutěže. Děkuji!
Inspirace
Poprvé jsem se o možnosti tvorby anaglyph fotek dozvěděl v červenci 2010, kdy jsem dělal střihače na filmovém festivalu v Karlových varech. Zrovna jsem prohlížel web a našel jsem implementace tvorby v PHP (http://instantsolve.net/blog/2008/06/creating-anaglyphs/) přišlo mi to zajímavé a těšil jsem se, až to někdo implementuje do JavaScriptu, abych o tom mohl napsat na blog. Bohužel/bohudík jsem dva roky na nic nenarazil, tak jsem se na konci roku 2011 rozhodl účastnit soutěže Mám padla s tímto rozšířením.
Jak to funguje?
Při impelementaci mě inspirovalo rozšíření Mustachio (zde), které přidává knírek na všechny fotky během prohlížení webu. Autor ovšem na přidávání knírku využívají server-side stranu, takže pokud navštívíte stránku, tak jenom změní SRC u všech obrázků na něco jako http://server.com/skript.php?url=http://web.cz/obrazek.jpg. Nevýhodou takového řešení je vysoká náročnost na výpočet, pokud používá rozšíření více lidí.
Rozhodl jsem se jít cestou renderování na straně klienta, díky využít elementu canvas v HTML5. Pokud navštívíte nějakou stránku, tak rozšíření najde všechny obrázky na strance, zjistí základní paramatery (výška, šířka, název id a tříd, url atd) a přesně na stejném místě vytvoří element canvas do kterého uloží fotku. Původní obrázek skryje. S totou fotkou v canvasu je poté ještě provedena transformace dle níže přiložené vzorce, kde (r,g,b) jsou složky jednoho pixelu a provede se maticové součiny a pak součty. Složka (r,g,b)1 se vztahuje k aktuálnímu pixelu a (r,g,b)2 k pixelům posunutý o nějakou offset hodnotu (já jsem defaultně nastavil 10 pixelů).
3D obrázek vznikne samozřejmě v rámci možnosti. Pokud bych rozšíření rozšířil (zajímavé spojení) tak bych mohl přidat možnost vložit dvě fotky - pak by efekt byl reálnější. To spíš jako vize do budoucna.
Takže instalujte, používejte a případně i plus-jedničkujte - děkuji
Jistě jste již na webu zahlédli možnost přihlásit se pomocí OpenID, jenže jste možná netušili, že můžete využít svůj Google účet. Dříve bylo možné využít vlastní blog na Bloggeru a do adresy identifikátoru se vložila celá URL adresa (v mém případě např. http://codeasi.blogspot.com)
S příchodem Google+ se situace náhle změnila a jako autoritu můžete Google a svůj pluskatý účet.
Pokud po vás chce přihlašovací systém vložit identifikátor (jako např. na webu Utery.cz), stačí vložit adresu vašeho profilu. V mém případě:
https://plus.google.com/115748350099126853184
TIP: Jednoduchý způsob jak se rychle dostat k vaší profilové adrese je navštívení odkazu http://plus.google.com/me
Po odkliknutí se vás systém zeptá zda chcete povolit přístup.
Poté jste přesměrování na web, kde jste již zalogováni - můžete doplnit jen doplňkové údaje (jméno, příjmení, atd) - emailová adresa bývá předvyplněna..
Až příště přijdete na web, zadáte jen adresu profilu, v případě že jste přihlašeni s Google účtem (a zadali jste při schvalování přístupu "Zapamatovat toto schválení), tak jste rovnou přesměrováni. Nemusíte si pamatovat další heslo a v případě potřeby, můžete z rozhraní Google toto propojení kdykoliv odstranit (revoke).
Takto internetová online identita směřuje ke sjednocování, které má svoje pro a proti. Jednou výhodou je centralizován správa s použitím opravdu silného hesla, které můžete měnit pravidelněji a v případě potřeb kdykoliv promazat propojení (např. při ztrátě mobilu). Nevýhod vymyslet za mě daleko více..
Pokud Google Plus ještě nemáte (ano, jsou tací) nebo si nechcete pamatovat adresu profilu, tak i pro vás existuje jednodušší alternativa. Zadáním snadnozapamtovatelné adresy identifikátoru (pro všechny uživatele stejná)
https://www.google.com/accounts/o8/id
se dostanete jako v minulém návodu k povolení přístupu.
Takže až se budete chtít někde registrovat, tak zkuste využít tento způsob
Když už se bavíme o tom plusku, o zajímavostech, Google a sobě píšu na