9. dubna 2012

Project Glass aneb Google brýle s rozšířenou realitou (kompletní shrnutí)


Článek je postupně aktualizován (poslední změna 24.5.2012)

Project Glass je název nového projektu Google pro brýle, které umožní do reálného světa promítat virtuální informace. Jde o tzv. augmented reality princip, který byl dosud znám pouze z mobilů nebo tabletů. Na základě vaší polohy (GPS), směru pohledu (kompas) a úrovni náklonění (akcelerometr) dokáže zařízení (v rámci technologický možností) načíst body v okolí a vykreslit je ve virtuální grafické vrstvě.
A právě brýle jsou tím ideálním zařízením pro zobrazování těchto informací.

První reálnější obrysy projektu se objevily v polovině roku 2011. Do Google nastoupil Richard DeVaul, PhD. specialista z MIT  na wearable technologies, který napsal dizertační práci na téma "The Memory Glasses“. Zajímavostí může být, že dříve pracoval pro Apple.

Na konci roku 2011 se na internetu objevily zprávy o chystaných typově nových spotřebitelských zařízeních u firem Apple a Google. Oproti stávajícím by se mělo jednat o zařízení, která je možná nosit na těle (např. hodinky či brýle).

Později došlo k upřesnění, že brýle se vyvíjejí v Google X Labs.Zde se věnují novým technologiím budoucnosti. Ze stejného místa např. pocházejí samojezdící auta. Bezpochyby je motivací Google vybudovat podobnou laboratoř jako se to povedlo firmě Xerox v 70.letech s PARC (Palo Alto Research Center Incorporated). V této laboratoři vzniklo velké množství nových produktů, které kompletně změnili pohled na výpočetní techniku (např. laserová tiskárna, ethernet, grafické rozhraní GUI (později koupeno Applem), objektově orientovaný programovací jazyk) Dle dostupných zprávy by tyto brýle by neměli být pouze doplňkem k Androidu, ale plně soběstačné zařízení komunikující s cloudem přes internet. Mobil by zde mohl sloužit pouze jako mezistupeň pro připojení k internetu. (Wi-Fi nebo Bluetooth).

Začátkem roku 2012 byly dohady již konkrétnější. Speciální brýle by měli být dostupné na konci tohoto roku  v cenovém rozmezí $250-$600. Cenově se tedy blíží mobilním telefonům.

Novou vlnu článků spustil příspěvek na sociální sít Google+, který v krátkosti informoval o projektu spolu s krátkým videem. Doporučuji pustit video minimálně jednou.



Snaha o maximální integrace na Google služby je více než zřejmá. Z možných využitích služeb se jedná o.  Kalendář (plánování událostí), Počasí (stav teploty), Gtalk (textová komunikace), Mapy (pro navigování), StreetView (navigace) Latitude (pro uchovávání polohy), Google+ (sdílení příspěvků), Google+ Hangout (videokonference), Goggles (rozpoznávání obrázků), Picasa (uchovávání fotek), Voice Actions (hlasové ovládání) a hlavně Search (odpovídání dotazů).

Na projektu se veřejně podílí
  • Sergey Brin (spoluzakladatel Google a nyní hlavní vizionář a lídr Google X Labs)
  • Babak Parviz (profesor na univerzitě ve Washingtonu specializující se na nanotechnologie)
  • Steve Lee (dříve manažer v mapové divizi, nyní ředitel Google X Labs)
  • Sebastian Thrun (profesor na Stanfordu, který zde řídí AI laboratoř, podílel se již na samojezdících autech Google)
Na oficiální Google+ stránce projektu jsou kromě prvního příspěvku také zobrazeny fotografie lidí s těmito brýlemi (viz níže)




Několik dní po uvolnění prvních zpráv se objevily fotografie Sergeje Brina s těmito brýlemi. Spoluzakladatel Google tedy brýle zdá se testuje a zároveň mu nedělá potíže se s nimi vyfotit.





Jednoznačně jde o projekt zajímavý a diskutovaný. Netradiční je také způsob uvolnění zprávy, které nešla oficiálními cestami (blog, tiskovka), ale sociální sítí.  Sergey Brin se nechal slyšet, že hlavním důvodem vypuštění je získání zpětné vazby od uživatelů, zda by takové zařízení chtěli používat.Lze předpokládat, že první prototypy budou k dispozici pro vývojáře na Google IO, která je na konci června. Nutno připomenout, že původně se konference měla konat už na konci dubna, ale nakonec došlo k posunutí.Uvolnění prototypů pro vývojáře dává smysl, protože jedině tak přípraví zajímavé aplikace.

Pro Google je tento typ projektu důležitý, protože po dlouhé době dělá inovativní projekty a nesnaží se dohánět a modifikovat konkurenční projekty (Facebook/Google+, Google TV/Apple TV, Android/iOS)

První zveřejnění brýlí v reálném použití proběhlo v pořadu Charlie Rose koncem dubna. Sebastian Trun vyfotil moderátora a okomentoval nejen brýle,ale i samojezdící auta. Doporučuji si video pustit několikrát, speciálně tu část, kdy pohybuje očima a vydává příkazy



Konečná fotka vypadala poté takto


O měsíc později (květen 2012) se Larry Page objevil  na konferenci Zeitgeist 2012 obrýlený. Jedinou vadou na kráse, může být přítomnost papíru s poznámkami, kdy ho od celé znalosti světa dělí jen pár mrknutí.




V  květnu ještě došlo k uvolněna první série fotek (a jednoho videa) pořízených z tohoto zařízení. Celé album naleznete zde














O několik dní později došlo k tzv. Google Glass walk, během něho pár vybraných lidí mohlo vyzkoušet v reálném prostředí. Celá fotogalerie 












Zajímá tě více?

4. dubna 2012

Nejnavštěvovanější stránky Ataxo (návod jak jsem kdysi měřil H1.cz)

Před dávnou dobou jsem napsal článek Známe nejnavštěvovanější stránky (služby) na webu H1.cz, který vzbudil odezvy typu "jak že jsem to jenom změřil" či “on něco takového umí Google Spreadsheet”. Doba pokročila a tak jsem se rozhodl připravit krátký nástin toho, jak jsem to provedl. Některé z níže popisovaných věcí již nemusí fungovat a proto budu psát v minulém čase (jednotného čísla, třetí osoby, pohlaví mužského). Předně také musím napsat a upozornit na slovo “odhad” návštěvnosti. Sám vím, že nejde o 100% přesnou metodu, ale v rámci možnosti jste byli schopni alespoň rámcově či poměrově odvodit návštěvu jednotlivých stránek (např. kolik % uživatelů z hlavních stránky navštíví stránky kontaktů nebo o jaké služby je nejvíce zájem). Nemusíte se, prosím, namáhat upozorňovat na nepřesnosti a kritizovat správnost. 

U webu H1.cz jsem prováděl odhad návštěvnosti cca v době září-říjen 2010 a u ATAXO pak v době říjen 2010 - duben 2012 (nechal jsem to prostě běžet :-)

1) Seznam stránek
V prvním kroku jsem musel získat seznam stránek daného webu. U většiny webů naleznete něco jako sekce Mapa webu (http://www.ataxo.cz/mapa-webu) a u těch SEO lepších pak dokonce i sitemapu XML (http://www.ataxo.cz/sitemap.xml). Tato data jsem si zparsoval a udělal nich txt soubor. To pro případ když bych měřil déle a web se dynamicky změnil. Tento txt soubor jsem si uložil na server (netradičně ataxo.txt)

2) CSS hack (teorie)
Kdysi dávno měla většina prohlížečů (později už jen část těch méně chytrých) velmi zajímavý bug/feature. Každý navštívený odkaz (link) změní v prohlížeči svoji barvu. Uživatel má tedy přehled, na jakých stránkách již byl. A právě k této hodnotě se dostane JavaScript.

3) CSS hack (praxe)
Vytvořil jsem si PHP stránku, která automaticky načetla všechny URL odkazy z ataxo.txt a vytvořila HTML kód

<a id="s0" href="http://www.ataxo.cz/">http://www.ataxo.cz/</a><br>
<a id="s1" href="http://www.ataxo.cz/nabizime/male-firmy">http://www.ataxo.cz/nabizime/male-firmy</a><br>
<a id="s2" href="http://www.ataxo.cz/nabizime/velke-firmy">http://www.ataxo.cz/nabizime/velke-firmy</a>

V CSS jsem vytvořil styl, který zjistil navštívené odkazy (přes a:visited) a nastavil jim horní odsazení na 100 pixelů

#odkazy a:visited { top: 100px; }

4) JavaScriptu tomu vládne
V JavaScriptu jsem si načetl všechny odkazy z minulého kroku a zjistil jsem jaký je jejich offset (tedy které jsou těch 100 pixelů posunuté). Toto měli vlastně dle CSS stylu jen ty weby, na kterých daných návštěvník byl. Pak jsem podle jednoduché binární logiky vytvořil serii 0 a 1 (pořadí odpovídá pak dané stránce). Např. 010 znamená, že uživatel navštivil pouze prostředí stránku (tedy “s1” http://www.ataxo.cz/nabizime/male-firmy)
Toto číslo jsem si pomocí AJAXu uložil to TXT souboru, kde jsou již hodnoty z minulých návštěv (takže by tedy přičetla návštěva k druhému webu).

5) Sháníme crowd
No a co dál? Tento skript (např. iVan.php) jsem pomocí
IFRAME vložil na potřebné stránky, gadgety a další srandy po webu :) Převážně šlo o můj blog (v kódu nehledejte, už je fuč :)

Pokud tedy uživatel navšítvil web, automaticky se v iframe načetl můj skript (iVan.php), který načetl seznam všech stránek webu Ataxo (z textaku ataxo.txt), vykreslil HTML kód. CSS styl změnil vlastnosti již u navštívených odkazů a tyto jejich hodnoty (vlastně URL) uložil do dalšího souboru, který byl sumou všech návštěv pro jednotlivé stránky. Nejblíže byl vlastně Lukáš Zaplatílek,který o variantě CSS hacku hovořil a  čímž získává prvního bludišťáka. Gratulujeme!

6) Statistika (ne)nuda je!
Protože mám rád Google Spreadsheety a myslím že se hodí na všechno (kromě otevírání konzerv), tak jsem si importoval data právě sem. Vytvořil jsem si z toho pěkné (někdy i barevné) grafy a ukazoval je církvi, králi, vlasti, múzam a světu. (K. H. B.).

7) Intepretace výsledků 
Nejnavštěvovanější stránky (ad procenta - pokud má hlavní stránká 25 000 přístupů a v závorce je 20% tak stránká má 5 000 přístupů)
  • ataxo.cz/o-nas/reference/rozdeleni-podle-produktu/seo-optimalizace-pro-vyhledavace/list (58%) 
  • ataxo.cz/o-nas/reference/zakaznicke-segmenty/velke-firmy-a-korporace/list (57%) 
  • ataxo.cz/produkty/sprava-ppc/odmena-z-media (51%) 
  • ataxo.cz/produkty/sprava-ppc/garantovana-cena (43%) 
  • ataxo.cz/nabizime/male-firmy/emailing (35%) 
  • ataxo.cz/o-nas/reference/rozdeleni-podle-produktu/sprava-ppc/list (31%) 
  • ataxo.cz/o-nas/proc-ataxo (30%) 
  • ataxo.cz/o-nas/reference/zakaznicke-segmenty/zivnostnici-a-male-firmy/list (28%) 
  • ataxo.cz/nabizime/male-firmy (26%)

Nejvíce je zájem o o reference, u H1 to bylo O nás a Tým. Zajmavé, že..


Graf ve velkém, barevném provedení na  http://jsbin.com/aqiduk (pokud si z toho chcete udělat plakát)


Zajímá tě více?