24. dubna 2010

Facebook Open Graph vs. Google Friend Connect: LIKE? - (z kořisti se stává lovec)

Facebook tento týden změnil strategii při dobývání zákoutí internetu. Na akci F8 představil svůj koncept Open Graph aneb propojení celého internetu do jedné velké sociální sítě. Daleko zajímavější je na tom něco jiného - stejném konceptu pracuje Google již několik měsíců - a tolik se mu nedaří.. Stává se z kořisti lovec ?

Takže pro připomenutí situace. Předpokládejme že Facebook je jediná smysluplná sociální síť na které bude každý uživatel internetu udržovat aktuální identitu svého virtuálního já. Tím můžeme vyřadit všechny ostatní (Orkut, MySpace, HI5, Lidé :).

Jak to vypadalo ještě minulý týden:
Facebook byl sociální sítí do které se bylo nutné registrovat. Co zde bylo napsáno, vytvořeno a spřáteleno - zůstalo jen na Facebook. Často se přirovnávalo k zahradě, která je sice krásná, ale obklopená zdí a kam se dostanete pouze vrátky.

Druhým protipólem byl Google. Původně brazilské sociální síti Orkut se  nepodařilo rozšířit dál, proto se rozhodl socializovat celý internet přes Google Friend Connect. Máte svůj jeden účet a pokud jste přihlášený, tak na jakékoliv stránce:

- můžete se stát fanoušky  (při přihlášení vidíte svoje přátele nahoře)
- můžete stránku komentovat, hodnotit, odpovídat na ankety
- vidět zajímavý obsah z webu (doporučovaný)
Proč Facebook udělal LIKE ?
Je to paradoxní, ale udělal to na základě chování miliony uživatelů. Původní smysl Facebook znáte - dát své spolužáky dohromady, abyste si mohli za 10 let dát sraz a vzpomínat na to jak jste pařili na kolejích, jezdili autem na pláž a šikanovali šprty. Facebook je ta kniha, kde má každý fotku u které jé jméno (u nás se tomu nejvíce podobá maturitní tablo). Aby FB byl zajímavější vznikly skupiny a stránky. Cílem toho bylo aby uživatele se přihlásili do cca 20 a aktivně se zapojovali (diskutovali, zasílali příspěvky, tvořili zajímavý obsah). S přílivem uživatelů byl spojen příliv nových nápadů. Začali vznikat nové a nové skupiny, které často odráželi uživatele chování (skupiny typu "Jsem hrdý majitel mobilního jablečného telefon, nejsem ovce" - existuje tak skupina ?? :). Začalo lavinovité šíření - uživatele se registrovali do těchto skupin, aby dali najevo kam patří. Pak se ztrácel původní smysl, a uživatelé přestali být aktivní (kolik z těch lidi ze skupiny "Facebook na růžovo / zlato / avatarsko" se aktivně podíli ? Minimum. Tudíž Facebook změnil strategii, již nejste fanoušci ale máte něco "LIKE"..


Open Graph
S čím Facebook přišel tento týden? Přinesl stejný princip jako Google Friend Connect, jen v přijatelnějším balení. Na stránky vložíte krátký html kód s tlačítkem LIKE (pokud se daný obsah, ať už to je článek, fotka, video - líbí uživatelům, dostane se to na jejich Wall) Facebook se tak stane agregátorem zajímavého obsahu webu (heh, před rokem koupil FB FriendFeed, který to vlastně dělal :)
Dále můžete velmi jednoduše zjistit nejlepší obsah stránek, dle počtu kliknutí. S tím souvisí že máte přehled o svých přátelích co hodnotí, můžete vidět i poslední aktivitu stránek atd. Díky jednoduchém vložení a množství uživatelů se může stát daleko používanější než stávající Friend Connect. A Google by měl začít lépe pracovat na propagaci, protože dosud se oháněli tím že budou na celém internetu a najednou jim Facebook leze do zelí. Z kořisti se stává lovec...


BTW Věděli jste že Google Friend Connect nabízí vytváření akcí. Dáte na stránku speciální kód, přihlášený uživatel se zaregistruje že přijde. Když ani technicky/internetově orientované weby toto nepoužívají (místo toho frčí Eventy na Facebooku), tak jakou budoucnost mají jiné personalizované gadgety...

Stále mám v hlavě slova Elišky Hutníkové, o tom že "na Facebooku nejsi, ale už tam jsi - má tam pro tebe místo, on na tebe tam čeká....". Co to znamená? Síť je natolik hustá, s krátkými vzdálenostmi, že dokáže odvodit kam patříš.Protože tam jsou již vaši přátele, které jsou pěkně propojeny, tak tam to místo už vytvořený je..


Pamatuji si na přednášku Petra Koubského z listopadu 2009, kde zmiňoval budoucnost sématického  webu. Na internetu je informací tolik, že je téměř neřešitelné je všechny pojmenovat o meta-informace. Daleko lepší cestu navrhoval něco jako další vrstvu, která by tento obsah spojovala. Myslím že by to mohl být právě Open Graph

K čemu dojde dalšímu ? Na Facebooku bude čím dál tím víc lidí, ne z potřeby sdělovat informace a fotky, ale kvůli tomu že k většině aktivit na internetu bude potřeba (Např. zmizí diskuse pod články, k eshopům budete přistupovat přes svůj FB účet a pracovních meetingy budou svolávány přes Facebook)

Samozřejmě všichni nebudou na Facebooku - určitě to mine moderní hipísáky, kteří dříve bojovali proti vládě. O konkurenci Facebooku a Google jsem psal již zde: http://codeasi.blogspot.com/2010/02/kdyz-se-rekne-google-buzz-shrnuti.html

Článek můžete "olajkovat" nebo mě sledovat na http://twitter.com/codeasZajímá tě více?

2 komentáře:

  1. He, to s těma hipísákama je úplně mimo. Z tolika různých důvodů, že je ani nebudu bez vyžádání vyjmenovávat :)

    OdpovědětVymazat
  2. pekny clanek. ja vim, ze ta zminka, ze sit je uz natolik husta, ze dokaze odvodit, kam patris, muze byt pro mnoho lidi atraktivni, ale pro me je urcitym zpusobem desiva. tezko vysvetlit proc. asi jsem ze stare skoly a to IN silenstvi s totalnim 'true', 'share' a 'like' mi nechybi.

    OdpovědětVymazat