16. prosince 2008

Veselé vánoce Vám přeje Google CZ

Ano, vánoční svátky jsou plné klidu a míru (kromě čtvrtka 18.12., kdy proběhne nelítostně mírumilovná Polštářová bitva 2008, už máte svůj polštář nachystany?).

Česká pobočka Google CZ by Vám tímto chtěl popřát veselé vánoční svátky a udělala to opravdu virálně, a to online originální přáním

http://www.vesele-vanoce-preje-google.cz/

Gůglaj gůglaj gůglajdá! :-)

Co je to s letošními Vánoci ?
Letoční vánoce jsou všechny firmy na své zákazníky hodnější,jako by si jich začali konečně vážit, možná to má za vinu tak "finanční krize".

Osobně jsem letos dostal dárek od Microsoftu (knížku o C#), od Seznamu.cz (zvětšenou emailovou schránku z 2GB na "neomezeně"), od Vodafonu (internet se slevou 6x 200kč), od Státní technické knihovny (pěknou průhlednou tašku).

Celkově mám dobrý pocit z tohoto adventního času a zkoušim šířit dobrou náladu dál.. :)


Zajímá tě více?

5. prosince 2008

Toto bude skladba Vánoc v České republice

Párkrát v minulosti se mi stalo, že jsem dopředu odhadl jakým směrem půjdou určité trendy (hudba, film, web, školní učivo ;). Baví mě analyzovat, přemýšlet, dávat dohromady, jenže dosud jsem nepublikoval žádný hmatatelný (psaný text). Rozhodl jsem jít s "kůži na trh" i za cenu že moje analýza bude špatná.

Hitem letošních vánoc bude písnička Could You Would You Should You od hitmakera Shauna Bakera (V.I.P, Hey Hi Hello).





Zde jsou důvody proč právě ona:

Vztah k České repulice
Jedná se o disco remix známe melodie z vánoční pohádky Tři oříšky pro Popelku. Tuto informaci jsem se dozvěděl již během srpna a marně jsem sháněl jakékoliv zmínky či hudbení ukázku, protože mě to zajímalo jak se remix povedl.Nikde jsem nenašel žádnou zmínku. Písnička tedy mohla být uvedena už v září, ale autor počkal až na správné načasování. O to více že Tři oříšky pro Popelku k vánocům patří, jedná se vždy o nejsledovanější večerní pořad, nejoblíbenější vánoční pohádka se známou hudbou Karla Svobody.


Se silným rádiem v zádech
Evropa2 se může pyšnit značkou nejkomerčnější a nejposlouchanější rádio. Její vliv jsme mohli postřehnout již v září, kdy z neznámého písničkáře Marka Ztraceného a jeho písničkou Ztrácíš udělala skoro přes týden hudbení hvězdu. Jeho písničku si zamilovala plno lidí a o Markovi se začalo mluvit.

Opět se opakuje podobný scénář, jenže Evropa2.cz jde ještě se silnějším kalibrem. Nabízí zdarma ke stažení MP3.To způsobí ještě snadnejší rozšíření mezi početnou skupinu uživatelů internetu, kteří nechají hudbu hrát svým kamarádům z mobilu, iPodu nebo si dále budou přeposílat linky na stažení.



Milujeme Bakera
Jeho dva poslední hity V.I.P a Hey Hi Hello se dostaly na první místo v žebíčku nejhranějších skladeb týdne. Stejný úspěch se povedl v 4x větším sousedním Polsku. Je vidět že jeho styl hudby našim posloucháčam sedí.

Hvězda stoupá vzhůru
Dle hratelnosti písniček v rádii jsem zjistil že před čtrnácti dny byla teprve nasazena, minulý týden byla 69. nejhranější skladbou a tento týden je na 43. místě.

Dvě verze
Existují dvě verze písničky, v horním videu si můžete pustit Disco remix (pro mladaší publikum, poslouchače rádii, discofili) a v dolním videu je normální pomalá verze pro všechny ostatní (babičky, děděčky, rodiny s dětmi ;)






Na závěr použiji slova Pavla Maňase ze společnosti Helios (powered by LCS), která zmínil že lepší nepřesná analýza budoucnosti, než dobrá analýza starých dat..

Nechť toto byl první článek nové sekce ANALÝZA.


Zajímá tě více?

3. prosince 2008

Microsoft naděluje pod stromeček knížku o programováni zdarma

edit: 3/12/08 21:30
Po zveřejnění na blogu a puštění několika kanály (rss, twitter, školní wiki) se kniha "vyrozdala" (copyright by Tonda Daněk ).
Knihu si stačili objednat pravidelní čtenáři mého blogu.
Vždy o důvod více proč číst můj blog
.


Období vánoc je zvláštním ročním obdobím. Všichni jsou na sebe milý (alespoň navenek), snaží se udělat všem blízkým radost (což způsobuje přeplněné obchody nadlimitem lidí) a firmy nechtějí vydělat na svých klientech. Prostě ideální svět.

Vodafone již svůj dárek zveřejnil, mnozí ho budou moci aktivovat až do konce ledna, já svůj rozbalil nedávno a musím říct že jsem velmi spokojený.

Velmi mile mě překvapil Microsoft, který nadělue zdarma knížku o programování v C#. Sám si tuto akci nenechám ujít, o přechodu z Javy k něčemu jinému přemýšlim dlouho. Tento dárek by mohl být tím pravým impulsem. Spolu s knížkou dostanete Visual C# 2008 Expres., takže pokud si knížku zabalíte jako já, můžete hned 24. 12 začít programovat, budovat své vlastní aplikace a realizovat své sny ;-)

Stačí tedy zadat svoji adresu na
stránka Microsoftu


Webové stránky knížky: http://moderniprogramovani.cz/


Zajímá tě více?

24. listopadu 2008

Okamžitá editace webové stránky

Nalezl jsem velmi zajímavou věc, v mé pauza mezi psaním projektů do školy.
Jedná se o kus JavaScript kódu, který si nakopírujete do adresního řádku svého prohlížeče:

javascript:document.body.contentEditable='true'; document.designMode='on'; void 0

a uděláte běžný úkon jako byste chtěli na tuto stránku přejít. Nic razantního se nestalo, pokud ovšem kliknete kamkoli v dané stránce, můžetete vesele editovat (psát, mazat)

Vše se samozřejmě děje jenom v rámci Vašeho načtení stránky, data na serveru zůstavají neporušená, po aktualizace vše vráti do původního stavu.

A účel? Vzhledem k rychlosti (doporučuji vložit do Oblibených položek) možnost kdykoliv někoho poškádlit nebo pobavit.

Mě se tato fíčurka velmi líbí


zdroj: http://www.openjason.com/2008/09/02/browser-hack-make-any-web-page-editable/


Zajímá tě více?

12. listopadu 2008

Komiks Asterix nebo Lucky Luke za 40 Kc

Zní to jako nabídka nějakého velkého reklamního řetězce, ale kdepak. Nechci někomu dělat reklamu, jen chci upozornit na velmi zajímavou cenovou nabídku kterou přinesly Levné knihy.

Levné knihy, nejdříve putovní obchod přemisťující stále své prodejny po centru Prahy, se po několika letech ustálila a stala se z ní velmi uznávané nejen knižní, ale DVD vydavatelství.

Před několika lety jsem se rozhodl že bycho mohl začít něco sbírat (= pravidelně kupovat), tak jsem se rozhodl pro komiksy, a to konkrétně pro Asterixe, pozdějí jsem přidal i Tintina, Luckyho Luka.

Dnes jsem náhodou v Praze (Václavské náměstí 18) narazil na velmi rozsáhlou nabídku opravdu levných komiksu z množiny {Asterix, Umpa-Pa, Lucky Luke}. Cenově se pohybují mezi 29 - 39 Kč.
Chtěl bych upozornit že to není oficiální nabídka Levných knihy, takže sami negarantují že zboží bude v dostatečném zboží a zda bude vůbec ve všech pobočkách. (o internetovém prodeji ani nemluvě). Dle mého názoru Levné knihy fungují také jako rozprodej nepotřebného zboží, například po rušení prodejny normálního knihkupectví nebo skladu.

Já jsem za 203,- Kč koupil 7 komiksů které jsem neměl ještě ve sbírce (pokud bych si stejné komisky koupil o cca 80metru výše v Luxoru, zaplatil bych 7 x 99,- = 693 Kč, úspora tedy 490,- Kč)


Pokud si chcete udělat radost nebo chcete koupit vánoční dárek nějakému známému, doporučuji.



Zajímá tě více?

2. listopadu 2008

Malé zamyšlení o filmu

Při nedělním dopolední prohlížim své diskové pole a najdu článek, který byl původně určen pro školní filmové noviny, které nakonec neměli ani to první číslo. Dříve jsem se hodně zajímal o film ze všech stránek - technické, umělecké, historické a filozofické. Je škoda aby článek ležel ladem, přeji příjemné čtení

CO JE FILM ?

Film by se dal vysvětlit po technické a teoretické stránce. Pokusím se dnes začít druhém způsobem – tedy teorii.
Samotní otcové kinematografie - rodinný klan Lumièrů - uvedli, že „kinematograf je vynález bez budoucnosti,“ tato myšlenka už dávno neplatí a stejně tomu bylo i v prvním období kinematografie.

Jeden z prvních filmových teoretiků Ricciotto Canudo jednou pronesl, že „film je sedmou múzou!“ čímž se snažil pozvednout film na umění. V prvních dvaceti letech byl film považován za pokleslou zábavu.

Film je pro nás nejdůležitější umění!“ Tuto slavnou větu pronesl V. I. Lenin a dal najevo, že film bude podporován. To se také stalo a díky tomu se nám dochovalo dostatečné množství skvělých filmových uměleckých děl z bývalého Svazu Sovětských Socialistických Republik. Je jasné , že komunistická strana nepodporovala film jen z čisté lásky k umění ,ale film byl nejsnazší cestou k ovlivňování širokých (z větší části nevzdělaných i negramotných) mas – odtud také spojení: film – nejmasovější umění.

Film je také velmi dobrý prostředek, jak vydělat peníze (v mnoha případech však můžete o mnoho peněz přijít). V dnešní době už většinou jde pouze o ty peníze, v trochu lepších případech se u filmu můžete také dobře pobavit. Co však dnešním filmům většinou chybí je potřeba aktivního zapojení diváka – dnes divák přijde do biografu, usadí se, rozbalí si svačinu a pití, poté se zhasne; divák se podívá na reklamy, začne film, během kterého divák sní jídlo a dopije svou colu; film skončí, rozsvítí se světla, divák vstane a odejde domu, aniž by na něm bylo jakkoli poznat, že právě strávil několik hodin v kině.

A právě nyní se dostávám k onomu rozdílu, který odlišuje běžnou konzumní produkci od umění. Podle jedné teorie má kvalitní umělecké dílo očišťující účinek, jako mělo například klasické antické divadlo – divák který vyjde před budovu kina měl být jiný, než člověk, který do té budovy vstoupil. To právě v dnešní době u mnoha filmových děl nelze pozorovat.


Film je tedy
- uměním
- zábavou
- způsobem odpočinku
- formou učení (jazyky, historická fakta )
- přináší radost z krásny a estetiky
+ navíc je to účinný prostředek úniku před realitou


Zajímá tě více?

25. října 2008

Můj pohled na Google Developer Day 08 v Praze

První historický český Google Developer Day se uskutečnil tento pátek 24.10. Na začátku tohoto roku se objevily první spekulace o možnosti konání této akci v hlavním městě naší republiky. Zhruba po dvou měsících se tyto informace potvrdily. Během srpna již bylo možné se registrovat na tuto největší akci společnosti Googlu v našich končincáh

Místo konání akce bylo vzdálené od mého domova zhruba 30minut autobusem bez přestupu, takže jsem naplánoval na dobu mého doražení 20 minut před slavnostním zahájením - tedy 9:40.

U vstupu jsem se nahlásil u velmi pěkných hostesek, dostal brožurku o Google API, vysačku se svým jménem a šedivé vývojařské tričko.

Následovalo korzování hlavním prostorem a poznávání lidi. Nakonec jsem zakotvil u Martina Hassmana, se kterým jsem se potkal již na WebExpu. Když jsem šel odšatit moji bundu na konec dlouhé fronty. Tam jsem potkal spolužáka ze školy, takovou Nulu - Nuláka ( TheZero).

Vpravo u stolku je vidět Fuxoft (František Fuka)

Nakonec jsem jako většina lidi šel na slavnostní zahájení do největší sálu, který jistě nebyl za zenitem doby.

Odbočka - velmi chytrá akce pro vypnutí mobilu
Kateřina Holcmanová nás přivítala a použila velmi lstivou metodu pro vypnutí mobilu. Pokud řeknetě skupině lidí ať něco udělají, tak to splní účel pouze z 50%. Takže jsme byli poproseni abychom si stoupli, při této přiležitosti výtáhli své mobily kterým rázem měl být vypnut zvuk. Pokud konkrétní požadovanou akci spojíte s daleko větší akci (stoupnutí, klik, dřep, výskok, běh) účel má daleko větší. (během přednášky zazvonil pouze 1mobil, z cca 500 lidí).
Maličkost, ale chytrá maličkost !

Poté nás pozdravil i Jan Šedivý šéf vývojářů, pak se dostal ke slovu Nelson Mattos. Ve své přednášce naznačil logickou strategii Googlu.



Client, cloud and connectivity.
Velkou část lidského snažení na internetu má pod palcem právě Google. Kdyby ovšem zkrachovaly všechny prohlížeče (pouze hypoteticky), tak by zkrachoval též. Prostě chci říci že veškerý bussines model je postaven na tom programu, který se připojí k internetu (browser). Proto doplnil škálu svých produktů a vytvořil svého CLIENTa - Chrome.


Další náznakem kudy se asi ponesou další budoucí aplikace je tzv. cloud computing. Veškeré aplikace běží na vzdáleném serveru a vy se k němu vzdáleně připojujete. Přesně tak jak to známe z aktualních aplikací pro email (gmail.com) a mapy (maps.google.com). Ještě před 5 lety jsem si nedovolil říci, že právě tyto aplikace budu používat pouze online a nebudu instalovat nic u sebe. Stejně tak ani nedokážu odhadnout které další aplikace to budou za dalších 5 let. (Třeba Jan Wagner zastává názor že bude možné mít pouze terminál slouží k připojení virtuálním počítači, až tak nereálné to nevidim)

Poslední bodem je konektivita. Opět inženýři vidí na několik let dopředu a dokážou odhadnout hlavní zařízení budoucnost - mobilní zařízení, které bude přistupovat k internetu. Stejně tak jako to je dnes v Africe, kde většina lidi nemá počítač, ale právě k internetu se připojuje přes mobil. Proto vytvoření Androidu a podchycení technologie hned od začátku.

Velmi vtipné mi přišlo, když hned vedle mě náhodou seděl Lukáš Jírovský, se kterým jsem byl občas v kontaktů kvůli = {igoogle gadgets, testing iphone webpages}. Takže jsme spolu chvíli pokecali a vydali se na Intro to the Geo Web od Jardy Bengla.


Ukázka toho co mapy všechno umí, velmi pěkná přednáška. Věděli jste že do nových aut BMW je možné si poslat trasu do GPS modulu přímo z webových stránek?? Velmi pěkné.
Další zajímavou věcí je lokalizace jednotlivých BTS mobilních vysílačů. Protože aplikace Google Mapy funguje i na mobilech bez modulu GPS. Takže pokud někdo má GPS, ihned pošle na server aktuální pozici + seznam připojených mobilních vysílačů v okolí. Z velkého množství dat, potom mají lokalizované jednotlivé vysílače. Pokud tedy používate jaýkoliv mobil s aplikací, ta zjistí na jaké 3 vysílače jste připojeni a pomoci triangulace odhadne vaši polohou. Novinkou je sběr informaci pomocí wifi. Tím se lokalizace zpřesní.


Po celou dobu se z jednoho sálu stala Relax zóna, fotbálek, velké míče, sladkosti, barevný twister ;) a střelnice..

Potkal jsem plno lidí. Jakuba "PHP" Vránu, Petra "pixy" Staníčka, Františka "Fuxoft" Fuku, Jana Tiché a Marka Prokopa z "HÁ-JEDNIČKY-CÉZET", profesora ČVUT FEL (FI?) Tvrdíka, dva cvičící z FELu jednoho jsem měl na algoritmizaci a který si předemnou nadaval maso na talíř, vtipné setkání ;-) Dále tři spolužáky z STMka. Všichni co kolem mě se bavily: "kdy přijde šéf", "šéf mi psal že nepřijde", "neviděl jsi šéfa". Snad každý tady měl svého šéfa...

Dále jsem šel na Search friendly web development. Přednáška byla o optimalizaci SEO a googlích nástrojích. Užitečné, o tématu jsem moc předtím tolik nevěděl.

Na další přednášku jsem se velmi těšil. Název Gadgets Best practices znělo velmi slibně. Anotace byla že se jedná o přednášku pro pokročilé uživatele obeznámené danou problematikou. Možná někoho budou zajímat mé gadgety SlideShowTV nebo Batman gadget. Přednášku vedl Adam Hořčica, výherce únorové soutěže Googlu. V rámci agendy bylo zmíněno, že se dozvíme na jaké problémy při programování gadgetů narazily a jak je vyřešit.
Přednáška byla řešena spíše pro začátečníky (z čeho se skládá gadget, atd), já jsem se dozvěděl něco málo. Čekal jsem větší přísun informaci, takže ponaučení pro příště: online videa nebo zahraniční konference ;-) Taky asi kluci nechtěli prozdradit své know-how, když dělají aplikace komerčně.


Další přednášku jsem šel na Mapy API, ale workshop probíhal jako úloha ve škole. Dostal jsem zadanou webovou stránku kde byl návod. Ovšem mohl jsem se ptát speakera jenže mi to přišlo škoda když kolem probíhají tak zajímavé přednášky. Šel jsem na Open Web, která nebyla špatna. Prostě ukázky HTML5.
Na poslední přednášku jsem šel Creating Client Side Search Engine with Gears and Dojo. Určitě to bylo zajímave, jen jsem se nechytal.

Zakončení proběhlo velkolepé jako zahájení.

Pak byl večírek, na kterém jsem byl asi hodinu, něco jsem zobnul a zapil.
Poté s vidinou nových cílů odjel domů...


Dostal a vyhral jsem zajímavé věci

Tričko Google Developer Day



Zimní bundu YouTube (moc pěkná !!)

Termo hrnek

A přebarvovací hrníček


Další zajímavý článek možno přečíst zde: http://kryl.info/clanek/616-google-developer-day-2008

zde jenom bleskovka http://zkusenosti.gug.cz/2008/10/google-developer-day-2008-v-praze-je-za.html


Zajímá tě více?

24. října 2008

Konference WebExpo 2008 se povedla

Pod pokličkou
Pamatuji si jak Vašek během prázdnin připravoval první českou webovou konferenci. Sháněl sponzory, přednášející a organizoval systém. Přišlo mi to neuvěřitelné co všechno dokázal, když jsem tento víkend navštívil WebExpo. Vše klapalo jak mělo, plno sponzorů a zajímavých přednášejícíh. Zajímavá byla taktéž česká internetová jména.

Sobota
Nejdříve nutná registrace, obdržení tašky plné dárkových předmětů a samolepku se jménem.

V sobotu jsem šel na první přednášku s názvem Efektivní vývoj webových aplikací v Ruby on Rails (10:00-11:15) od Karmiho (Karel Minařík). Jeho slajdy na slidesharu pro mě představují něco jako ambrozii, nápoj bohů. Mají styl, jsou originální, barevné a hravé. Stejně tak provedl své slajdy o Ruby. O tomto frameworku jsem něco věděl, narozdíl od Cheefa (spolu-student ze střední) ;)
Přednáška byla provedena velmi kvalitně, dokonce jsem začal uvažovat o tom že si pustím to populární video "jak vytvořit vlastní blog v Ruby za 15minut".

Share photos on twitter with Twitpic

Poté jsem šel podívat na přednášku Radka Hulána a jeho Použití webových aplikací Microsoftu pro business sféru. Jednak mě zajímalo zda opravdu ten jeho jméno se nesmí vyslovovat existuje a taky protože Microsoft v poslední době nevyvíjí pouze operační systém,ale zaměřuji své aktivity na plno věcí kolem PC. (někde jsem četl že v přináši plno propojení různých platformem. Monotonní hlas přednášku zabil, taktéž přístup přednášející. Dosud jsem nevěděl jaký názor si na Radka udělat. Myslel jsem že pouze své provokativní názory stylizuje tak aby se zpopularizoval (ta myšlenka se mi líbí). Bohužel z jeho tváře bylo vidět nesmírné unavení a mírné naštvání na všechny v sále. (na druhou stranu se nedivim, je taky pouze člověk a vidět sál plných lidí s výrazem v očích tak se nám ukaž, určitě není příjemný pocit). Určitě mi to dalo impuls k tomu abych svůj mail (který mám na seznamu.cz a občas se objevuje interní chyba systému) přesunul někam do Redmondu ;)

Share photos on twitter with Twitpic

/ironie/
Následoval oběd, v přednáškovém sále sponzorovaným firmou Mensa. Každý obdržel reklamní tašku plnou knedlíků, dvou řízku a někdo si do tašky tankoval čaj.
/ironie/
Jídlo mi chutnalo

S plným břichem jsem vyrazil an přednášku, kterou vedll Jiří Knesl s názvem Výběr vhodného frameworku. Bohužel pro přednášejícího 50% času přednášky nešel projektor, takže vše musel popsat slovně (zde je dobrý příklad toho jak je dobré si vytisknout slajdy) a bohužel pro nás účastníky jsme se pořádně nedozvěděli který je ten správný. Jedině snad že Zend je užitečné se naučit (investovat ten čas), když už některé firmy požadují znalost PHP+ZEND (php nestačí). Chtěl jsem využít čas ve vedlejší posluchárně, kde probíhala přednáška od Davida Špinara na téma marketing kde bylo prasknutí. To vše vinnou popularní značky H1 (nemusíte mi lupu, ano je tam link ) a velkým mezerám uprostřed řad v posluchárně :)

Share photos on twitter with Twitpic

Načež následovala přednáška Martina Kopty na téma Možnosti vyhodnocování úspěšnosti reklamy na internetu. Velmi dobře vedená přednáška, je vidět že autor je spíše obchodník, který dokáže svůj produkt /přednášku prodat.

Share photos on twitter with Twitpic


Následovaly další přednášky a dilema zda zajít na Principy web 2.0 v komunikaci se zákazníkem od Adama Zbiejczuka (jedná se prvního českého bankovního bloggera, konečně člověk který není "manager" :) nebo na Vývoj webových aplikací v PHP a Nette Framework by David Grudl Nakonec jsem zůstal ve stejné posluchárně a poslechl si přednášku Adama, který se k blogování mBank dostal přes jeho absolventskou prací o webu 2.0. Přednáška byla trochu chaotická, něco nového jsem se dozvěděl, ale až tak zásadní informace jsem se nedověděl. Kdybych se měl rozhodovat znovu tak zajdu na Nette Framework

Share photos on twitter with Twitpic

Dále jsem se asi jako většina lidí přesunul do velké Auly, kde probíhlao vyhlášení soutěže. Jednu z cen vyhrál populární-blogger-kterého-znají-jménem Ondra Šálek Pak probíhala Panelová diskuze, které se zůčastnil Martin Malý, Martin Hassman, Jakub Nešetřil, Antonín Hildebrand a Radek Hulan. Moderovanou diskuzí na téma "Desktop vs. web" provázel Petr Ocásek. Sám nevím co je výstupem takové diskuze, ale ke konkrétnímu výsledku se diskutující nedobrali.

Share photos on twitter with Twitpic

Nakonec jsem ještě zůstal se Suchoschem na přednášku Adama Javůrka (ačkoliv jsem to původně neplánoval), která se jmenoval Internet a budoucnost (bez) médii. Ačkoliv jsem tuto přednášku neměl původně v plánu, byl jsem rád že jsem se jí zůčastnil. Vše co jsem se dozvěděl bylo pro mě nové, protože to bylo mimo můj zájem, ale neříkám nudné - právě naopak. Jinak bych se tyto informace nedozvěděl

Share photos on twitter with Twitpic

Na poslední přednášku Web 2.0 for Governance jsem již nešel.


Neděle
Do krásne neděle jsem šel s krásným pocitem že se dozví další zajímavosti. První byla přednáška Pokročílé techniky designu webu v Adobe Photoshopu od Jiří Tvrdek a Jakub Krčmář. Velmi mě potěšilo, že dost techniky používám, takže nejspíš jsem pokročilým uživatelem Phoshopu. Přednáška byla dobra, možná zpětně řikám zda jsem raději neměl jít na Simone Brunozzi na Amazon Web Services. Zpětně mě potěšili kluci z AVC ČVUT, kteří přednášku nahrali, věřim že si ji v budoucnu pustim.

Share photos on twitter with Twitpic

Mezi 11:15-12:15 nás Josef Holý provedl přednáškou Pleteme sociální síť. Opět nic konkrétního a užitečného jsem se nedozvěděl. Snad jen že twitter a facebooku nejsou úspěšní. Taky nám byl prezentován web.20 systém od Sunu pro interní firemní systémy. (nejzajímavější část přednášky)

Share photos on twitter with Twitpic

Opět nás čekal oběd.

Po obědě jsem šel rovnou na přednášku Datové standardy pro web 2.0,kterou si připravil Martin Malý.Celkově byla přednáška zajímava, bohužel o problematice jsem měl základní povědomost (mikroformáty), ale na druhou stranu jsem se dozvěděl něco nového o Open ID.

Share photos on twitter with Twitpic

Share photos on twitter with Twitpic

Dále jsem zašel na přednášku Rastislava Turka s názvem Cílené útoky na webové aplikace. Pomocí javascriptu se dají dělat neskutečné věci (přidat někomu filtr do gmailu na přeposlání pošty, ukrást z cookie accounty na rapidshare.com atd) nebo pomocí flashe (odposlouchávat někoho nebo ho sledovat skrz webkameru - clickjacking). Krásné shrnutí, je vidět že Synopsi bezpečnost má rád a nejen prezentuje bezepčnostní chyby, ale že některé dokáže odhalit a na ně později upozornit na správných místech. Druhou částí bloku bylo realné využítí phisingu, kdy studentům zemědělské univerzity byly zaslány emaily o pádu systému s hesly. Na serveru webzdarma byla vytovřena identická stránka jako pro přihlášení do informačního systému. Zajimavé je že ze podařilo vylákat údaje (které se nikam neposílaly) 10% lidi
Další zajímavosti že za 6h od spuštění projektů, začali webové prohlížeče hlásit tuto falšenou phisingoovu stránku jako podvodnou...
Koho by to zajímalo více, link zde pef.czu.cz/~rcerny/powerpnt/Phishing.pps

Share photos on twitter with Twitpic

Další v řadě přednáškou byly Obchodní modely pro web 2.0 od Michala Berga, která pro mě byla nejlepší přednáškou neděle. Skvěle načasován, nenudící, zajímava a přínosná. Je vidět že autor přednášku sestoval z vlastních zkušenosti

Share photos on twitter with Twitpic

Počkal jsem ve stejné posluchárně na přednášku Potenciál 3d virtuálních online světu, ale vše se týkalo hlavně online hraní. Hry mě poslední dobou neberou, online hry už vůbec. Odešel jsem tedy dříve. Čas jsem strávil se Suchosem v blízké hospodě. Po dobré svačině jsme zašli na kousek přednášky IP telefonie a perspektivy telekomunikací v době interentu od Dalibora Kalába. Opět přednáška na kterou jsem původně nechtěl jít, ale lepší než trávit čas na chodbě. Pár zajímavostí jsem se dozvěděl, nevim zda v budoucnu ekonomicky využiju.

Share photos on twitter with Twitpic

Úplně poslední přednáškou dvoudenního sezení českých geeků byla od Jakuba Nešetřila - Současnost a budoucnost web aplikaci. Jedna z těch lepší přednášek. Skvěle provedená, vysvětlěná a zajmavé téma.

Share photos on twitter with Twitpic


Kniha Jsem bohatý za 999 Kč ??


Během konference probíhala burza knih, na které kdokoliv mohl prodat něco ze své rozsáhle knihovní sbírky. V sobotu večer mě napadl pošetilý nápad, udělat parafrázi na aplikaci pro iPhone s názvem I am rich za cenu $ 999 (více na buzzmagu). Vzal jsem tedy starší knihu (Adobe Photshop 6), v grafickém programu vyrobil fiktivní (hoodně úmělou obálku) a zadal ji na prodej. Volně jsem přeložil knihu jako Jsem bohatý a cenu nechal za standartních 999 Kč.
Vytiskl obal, a zabalil do průsvitné pošetky a přelepil izolepou.


Ovšem, nečekal jsem prodej knihy, bral jsem to jako recesi (občas je třeba), odkaz (pochopí pouze ten kdo zná původní aplikaci IamRich) a reklamu (velmi zajímavé, všichni inzeruji na internetu na fyzické produkty, pojal jsem to přesně naopak, kdy jsem vzal fyzickou věc a nechal referovat na internetové virutální místo - kde nic neprodávám a neposkytuji - na můj twitter a na tento blog, takže reklama na mě ;)

Osobně zpětnou odezvu nemám, ale snad to někomu přišlo jako zajímavý nápad. Nejvíce mě potěšilo když jsem šel kolem a někdo se zájmem si zabalenou knihu vášnivě prohlížel, co to asi je (o co de asi ? ;)
Druhou radost mi udělalo když jsem knihu odpoledne našel rozbalenou, kdy ji někdo otevřel aby se podíval co skutečně kniha za 999 Kč s názvem Jsem bohatý nabízí :-)




Zhodnocení
Konference splnila naprosto mé očekávání. Dozvěděl jsem se buď plno nových informací, nebo zjistil že můj odhad vývoje webových trendů je správný či že nějaký program umím na úrovní pokročílé techniky. ;)

Rozhodně byla pro mě přínosem, poznal jsem plno nových lidí se kterým jsem se znal pouze přes icq (Jirka Tvrdek), nebo jsem četl jejich blogy (Martin Malý) a popovídal s těmi které jsem dlouho neviděl (Suchosch).

Jazykovou korekturu udělám časem, omlouvám se, chci aby to vyšlo před GoogleDeveloperDay



Zajímá tě více?

24. září 2008

Interaktivni pruvodce po FELu

Při uklízení disku jsem narazil na semestrální projekt našeho týmu z předmětu Multimedia 1. Náš 4-členný tým Adam (scénář, zvuk), Martin (kamera,fotografie), Jirka (střih, stabilizace) a Ivan (to jsem já - grafika, DVDmastering) vyrobil dvdčko s názvem "Průvodce FELáka".
Na ČVUT letos otevíráme už 3.rokem (na obor Softwarové technologie a management)

Přestup na vysokou školu přináši plno nových věci - prostředí, spolužáky, obtížnost látky či přístup profesorů (nulový ;). Dost lidí se v těchto informacích ztrácí, proto jsme se snažili seskupit nejdůležítější informace, udělat pečlivou selekci a propojit s názornou ukázkou.

Najdete zde informace které potřebujete znát jak pro první dny ve škole, co udělat v následujících měsících nebo jak se dostat do jednotlivých (video, fotografie)

Shodou okolností video bude i aktuální protože nový semestr 2008/2009 začíná již za 5 dní - 29.9.2008.

Proč je to tak "nemotorné ovládání"?
Výstupem projektu bylo placka ve standartu DVD. Proto hlavní cílem bylo snadné manipulování přes dálkový ovladač. Exportování ze zdrojových souborů do formátu použitelného pro web (Adobe Flash) je spíše třešničkou na dortu.

Zpětně možná lituji toho že jsem se stritkně držel zadání - tvorba DVD. Kdybych se více snažil, možná bych se "vydupal" vyjímku a celé to rovnou koncipoval na web. Pak by se zvýšila interaktivita s možností různých míchanic (moudří 2.0 vědí)

Určitě to není materiál pouze pro stavající nebo budoucí studenty. Také je vhodný pro někoho kdo o škole slyšel a zajímá ho jak to tam vypadá, hledá lokace pro natačení filmů. Zpětně mě napada že jsem mohl uspořádat soutěž ve stylu "Hledej Waldíka" v naši obměně "Hledej dívku".
Sám nevim jestli v Průvodci nějaká je... :-)

Takže hura na to:





Zajímá tě více?

23. září 2008

Sociální sítě Kindo a myHeritage se spojují

Jsem rád že Vás mohu jako první informovat o spojení dvou velkých rodinných sociálních sítí Kindo a myHeritage

Když sociální sítě, tak pro všechny!

I tak by mohl znít slogan těchto dvou sociálních sítí, které se spojují. Sociální síť na internetu je obdoba té skutečné v nevirtuálním světě, akorát je daleko lépe definovaná, popsaná a vysledovatelná.
Přesně vidíte kdo s kým kamarádí, dokážete zhruba odhadnout zda někoho znáte či velmi jednoduše najdete přátele s podobnými zájmy. Jedny z prvních rozšířených sociálních sítí na téma univerzita-škola (Facebook), práce-HR (LinkedIN) a hudba-koncerty(last.FM), měli společnou jednu věc: orientovali se na technicky zdatného uživatele. Je to člověk, který dnes už prošel všechny maily, přečetl všechny RSSka (ví co to je RSS :) , popřípadně dopsal článek na svůj blog. Další metou byly sociální sítě. Pravda, to bylo v začatcích - již dnes používají tyto sítě běžně pokročilý uživatelé. Chci zde ale poukázat na hlavní rozdíl - v orientaci na uživatele.
(např. co nejrychleji lokalizovat služby)

Sociální sítě Kindo a myHeritage se snaží orientovat právě na toho uživatele, který se moc s novými výstřelky doby nekamarádí. Jde o velmi jednoduché a snadno použitelné rozhraní či cílení na uživatele. Jednou za čas musím vysvětlit mým kamarádům(nejsou to nováčci v oblasti IT) , k čemu ten Facebook vlastně je, protože v užitečnost neposkytuje nic zasadního. Hlavním cílem je zabavit se. A právě toto mění následující sítě:

Kindo
Kindo jde cestou, kdy se snaží být užitečný, protože kdokoliv si může vytvořit vlastní rodokmen. Poté stačí rozeslat emailem ostatním členům rodiny, kteří ho doupraví. V tomhle směru je využítí sociálních sítí naprosto ideální. Stačí jenom zajít do archivu matriky a pokračovat v místě kde jste doma skončily. Zjistily jste že máte známe v Kanadě, Francii nebo Japonsku. Přes internet se stačí s nima domluvit a pokračujete v rozšiřovaní vaší rodiny (velký rozdíl oproti Facebooku kde jsou to vesměs přátele než rodina)

myHeritage
myHeritage poskytuje velmi chytré algoritmy pro rozpoznávání obličejů. To vše zdarma a online. Ještě nedávno jsme o těchto technologiích mohli slyšet v rámci výzkumu na vysokých školách nebo v souvislosti ochranně obyvatel před terorismem. Nyní má více než 25 milionů uživatelů, kteří používají například technologii SmartMatching (porovnávání jmen, fotek, spojování částí rodokmenů) a automatického tagování informací (něco podobného přináší také nová verze Picasy 3Beta od Googlu).

Moje zkušenosti

Zhruba před 1,5 rokem jsem se dozvěděl o izraelské firmě nabízející rozpoznávání obličejů.
Byl jsem nadšen nad samotnou myšlenkou projektu. Využil jsem hlavně Celebrity Collage

Stačí nahrát fotografii, následovat několik úkonu a během mála minut zjistíte jakým slavným osobnostem jste podobní. Doporučuji si vyzkoušet, jde o způsob jak zpestřit sobotní rodinné odpoledne.

Další aplikace pro vytvoření Morphu (animace kdy se z jednoho obličeje měníte do druhého) či zjišťovná komu jste více podobní (třeba zkouška otci nebo matce). Sám jsem nezkoušel tak nemůžu hodnotit. Ale z popisu je vidět, že jde o velmi zajímavou a možná i užitečnější aplikaci než Facebook.

http://www.myheritage.cz/rozpoznavani-obli%C4%8Dej%C5%AF


A co přinese spojení ?
myHeritage také nabízí funkce pro vytváření rodokmenů, ale jejich hlavní doménou je rozpoznávání fotek. Spojení s Kindo přinese nové uživatele získané akvizicí nebo právě reklamou o spojení dvou služeb. Nabídka aplikací je hodně zajímavá, ale stále tu je potenciál v podobě rozšíření mezi ty běžné uživatele.

Jistě to přináší otázky kolem bezpečnosti. Stačí jen používat běžně dostupné metody (silná hesla, smazaní historie v inet kavárnách,atd) a nezveřejňovat zbytečné informace.

Do budoucna se můžeme těšit na nové aplikace sociálních sítí a to možná v oblastech, kde si dosud myslím že mají nulové uplatnění...


Zajímá tě více?

17. září 2008

Ceka me 5.semestr na STMku

Články o školy mají úspěch - našly si své čtenáře. Je to způsobeno nedostatkem informací od blogujících studentů. Dalším důvodem je samotná nezaběhlost programu, takže jsem v linii s lidma, kteří zkouší (doslova) všechny nové předměty, které se dolaďují za běhu. Právě jedním z cílů blogu je shrnout mé poznatky.

Takže výpis mých předmětů, které jsem si zapsal.


X02POS Přírodovědný obraz světa
Zapsáno jako jeden z povinně volitelných humanitních předmětů. Dále jsou na výběr různé historie, dějiny či etika. Vybral jsem si tento předmět hlavně kvůli tématům. Rozhodně nejsem 100% matematiky (či fyzik) jakého znáte ze seriálů typu Big Bang Theory. Matematika mě zajímá v době kdy se ji nemusim povinně učit na test/zkoušku. Bohužel dost lidí rezignovalo na zisk matematických již na základní škole, kdy to bylo způsobeno nesprávným postupem výuky.
Takže očekávám že se dozvím něco zajímavého z matematiky a nebudu muset psát testy ideální
Stupeň natěšenosti: 83%


X04RET Rétorika
Další oddechový předmět. Zlepšim si prezentování produktů, naučím se pár jazykolamů a všechny ty věci kolem. Na tento předmět se těšim, uvidim zda mi to něco dá.
Stupeň natěšenosti: 89%

Y12BP2 Bezpečnost v elektrotechnice 2
Povinnost. Nutnost. Aby nás v rámci výuky mohli pustit do laboratoří, kde jsou přísnější pravidla než v běžných učebnách, je potřeba získat určitě znalosti. První stupeň získáte na první hodině v laboratoři, další v samostaném předmětu během 2.semestru. Toto je další samostatný předmět pro prohloubení znalosti
Stupeň natěšenosti: 15%


Y16EPD Ekonomika podnikání
Ekonomika mi nevadí, určitá část ekonomiky mě baví.Proto jsem si vybral STM a zároveň nešel na VŠE kde se ekonomika učí v takovém rozsahu, že by mě to ani nebavilo ;)
Vemte si takové účetnictví, kdy studenti se MUSÍ NAZPAMĚT UČIT POUČKY, které platí pro minulý+tento rok. Ovšem téměř každé dva roky se mění způsbo vybírání daně, sazby a jiné hodnoty. Ano tyto údaje si nastudji v praxi, ale proč se je učit nazpaměť během studia. Na tento fakt upozornila i Magdalena Souček při návštěvě na ČVUT, při otázce jaký je rozdíl mezi studiem u nás a v Americe.
Mohl by to být zajímavý předmět, snad bude dobře zvládnut organizačně - tedy že nám budou dány ty správně informace.
Stupeň natěšenosti: 65%


Y16INS Informační systémy
Ačkoliv jsem mnohkrát na UNICORN hořekoval že vytváří vlastní univerzitu, uvidíme jak to dopadlo. Tento předmět bude vyučovat člověk z praxe , konkrétně z Unicornu. Řekl bych že to bude i jeden z lidí, kteří vedou výuku. Potřeboval jsem zisk nějakých kreditů a téma tohodle předmětu se mi zamlouvalo...
Stupeň natěšenosti: 70%

Y36GT Grafická tvorba
Na tento předmět se těšim skoro 2,5roku :) Prohloubení mých znalostí z typografie, teorie barev a malby. To vše pod vedení zkušené lektory VŠUP Lucie Svobodové, která je též hlavní představitelkou Nových medíí. Tento předmět byl pro mě jasnou volbou.
Stupeň natěšenosti: 95%


Y36MVR 3D modelování a virtuální realita

Obsahové velmi zajímavý předmět. VRML či X3D není na webu velmi rozšířený, což logicky vyvozuje že bude hojně používán na univerzitních půdě. Takže se dozvím něco o nových trendech na webu, ke kterým se běžně nedostanete.
Stupeň natěšenosti: 80%


Y36PJC Programování v jazyku C/C++
Tento předmět jsem si dal hodně navíc. C++ je pro přežítí ve vodách IT stejně nutné, jako nožík pro MacGyvera nebo KPZ pro skautíka.Netěšim se předmět (jedná se o kung-fu programování), ale těšim se na znalosti a zlepšení v programování
Stupeň natěšenosti: 65%

Y36PRO Semestrální projekt
Příprava na bakalářskou práci. Trochu mi vadí nedostatek informaci. Nikdo neví co má dělat, kde vzít informace či termíny. Ale to je přístup vysoké školy, kdy VY musíte být aktivní a ne čekat kdo vám co přinese. Zde je výhoda, že se budete věnovat tématu které je vám blizké a nemáte předepsáno přesný čas odkdy-dokdy.
Stupeň natěšenosti: 70%


Y36SIN Úvod do softwarového inženýrství
Další nezbytný předmět pro IT odvětví. Měl bych získat základní o UML diagramech, rozšířit si databázi návrhových vzorů či natrénovat nezbyteno práci v týmu.
Stupeň natěšenosti: 76%

Y37MM2 Multimédia 2
Tento předmět bude lahůdka. Opět si rozšířím obzory, narozdíl od MM1 která byla spíše orientováná na film/video, MM2 se orientuje na TV, práci s digilními signály či pokročílé metody
zobrazování (3d obraz, zvuk,atd)
Stupen natěšenosti: 85%


X32PM1 Projektový management
Dnes jsem dostal na školní mail zprávu o nově otevřeném předmětu - Projektový management. Sylabus vypadá opět velmi zajímavě, takže je možné že si přidám ještě právě tento předmět
Náplní předmětu
  • řízení projektů ve všech realizačních fázích
  • metody týmové práce
  • předvídání rizik
  • zvládání krizových situací
  • time management
  • základy správné argumentace atd.
Toť mé stručné shrnutí, proč se těšit či netěšit do školy...


Zajímá tě více?

17. srpna 2008

Dny otevrenych dveri - Microsoft

Česká pobočka celosvětového giganta Microsoft otevírá své prostory veřejnosti.

Navazuje tak na dny otevřených dveří, které proběhly na přelomu tohoto roku ( prosince 07 / březen 08.)
Akce je dostupná zhruba pro 11, takže pokud máte zájem zaregistrujte se na jeden z termínů

Akce probíha vždy době 16h-18h v budově Microsoftu (Vyskočilova 1461/2a, Praha )

Já jsem již zaregistrovaný na tuto středu, takže potom napíšu o svém zážitku zde na blogu.

Změna strategie
Dosud působil Microsoft na veřejnost jako firma, která má obrovské finanční možnosti z prodeje a rozšíření (dvě rozdílné věci) operačního systému Windows 95-Vista.

Odbočka, moje první setkání s Windows 3.11
Poprvé jsem se setkal s Windows zhruba před 13lety, kdy jsem na svém starém PC hrál pouze hry a používal modrý operační systémy Norton Commander a MS DOS. Najednou jsem po opětovně nudě spustil záhadný soubor win.com
Najednou bylo vše barevné, plno aplikací po ruce a úplně jiné ovladací rozhraní. Byl jsem oslněn, ale stejně jsem se vrátil ke starým zvykům. Nedivim se že Windows způsobily revoluci a zavedly nepsaný standart ve vybavení kancelářského počítače. Můžete namítat jak jiný operační systém je lepší, ale Microsoft získal několikaletý náskok v počtu uživatelů. V následujících letech se toto číslo bude měnit, ovšem ne tolik razantně.

Tichá válka Microsoft vs. Google
Google se objevil jako blesk z čistého nebe, zpočátku nabídl velmi kvalitní vyhledávač. Tento fakt se ovšem postupem let měni, sice je Google nejpoužívanější a největší, rozhodně neposkytuje kvalitativně nejlepší výsledky. Často se snaží přemýšlet za Vás (i když zadáte hledaní v celosvětových vodách internetu, stejně vrací na prvních místech české odkazy), což pokročilé uživatele vyhledávání rozličuje (ostantí používají seznam.cz ;)
Ostatní aplikace které nabízí zadarmo jdou opačným směrem a rok od roku se zlepšují.

Microsoft svoje internetové působiště zaspal. Dlouho provozoval portál MSN, později když mu došlo že internet má svůj potenciál v podobě online reklamy (to už Google vydělává horentní sumy z reklam), spustil portál LIVE.com a na internetovém poli patří k nejprogresivnějším. (tedy i nejzajímavějším sledovat jeho aplikace)

Jak řekl Synopsi (na pražském BuzzMeetu #3 ) Google nemá podnikatelský záměr a ekonomickou strategii. Naproti tomu Microsoft se snaží vyvíjet nejen SW programy a operační systém, ale pracuje na velmi zajímavých technologii, které musejí uznat zajímavými i ti nejzarytější odpůrci "oken".

Z poslední mě zaujalo tato prezentace z letošního Siggraphu, na které se Microsoft podílel.

Finding Paths through the World's Photos
Díky množství fotografií na internetu (hlavně Flickr), díky Geolokaci v metatazích můžete prohlížet budovu z několika úhlu a dokonce procházet skrz ní.



Těšim se na aplikaci


Zajímá tě více?

6. srpna 2008

Chcete vědět kolik už vydělal nový Batman? Mám tu pro vás gadget

Ano, v pořadí můj druhý gadget se týká filmu The Dark Knight / Temný rytíř. Leckoho překvapilo umístění na prvním místě v žebříčku TOP 250 nejlepších filmů historie. Předběhl takové filmy jako Kmotr, Casablancu, všechny LOTRY (Pány Prstenů) a mnoho dalších.

Nyní zbývá další meta a to v počtu vydělaných peněz z prodeje lístků. Jak hodně se dokáže přiblížit Titanicu a dokáže ho překonat? Takové otázky jsou běžné slyšet v kuloárech, ale málokdo dokáže přesně odpovědět.

Dost bylo spekulacím, pokud chcete být první kdo se dozví kolik už ten Batman vlasně vydělal a na kolikátém je místě, přidejte si na svoje stránky nebo na iGoogle můj nový gadget.





Přidat na vlastní stránku


Zajímá tě více?

2. srpna 2008

Dva tipy na zajímavé blogy Hospodářských novin

Weblogy? Co to je ?
Stále větším fenoménem jsou blogy. Pamatuji si na rok 2000 kdy jako pravidelný čtenář časopisu Level (číslo 71) jsem se dozvěděl (strana 102) o něčem zvaném weblogy. Nedokázal jsem pochopit co to vlastně je a k čemu to slouží. Vždyť na internetu jsou jenom www-stránky, které si každý naprogramuje. K čemu tohle může sakra být?

A vida, 8 let uběhlo jako voda a tenkrát ty běžné webové stránky nahradily blogy. Většina dnešních webových stránek běží na blogovací mechanismu. Lidi nejenže píší vlastní blogy o tom co dělají, specilizované blogy (o hrách, filmech, internetu, programování, jídle), ale vznikají stránky o seriálu formou blogu, některé firmy mají své stránky postavené na blogu, dokonce vloni ilegální českých překlad posledního dílu Harry Pottera se také publikoval na blogu.


Nevšední hosting blogů

Další trendovou vlnou jsou blogy na doménách, které se přímo nespecializuji jejich hostování.
Jednim z první bych časopis Respekt, který poskytl svůj prostor pro zveřejnění svých názorů

První velký krok udělal server aktualne.cz který nabídl blogovací prostor politikům.
Mladá Fronta MF Dnes (idnes.cz), nabídla blog komukoliv
Oborově orientovaný zive.cz poskytuje opět místo pro své blogery.


Cíle těchto blogů
Jde o obsah a prestiž. Z množství lidí píšící blogy (každý kdo umí psát, bonus je pokud umí číst) se vyfiltrovali lidi s kvalitními články, které lákají velké množství čtenářů (jedním z nich například Radek Hulan )

Zive.cz, kdysi jasná jednička na českém internetu (-6let zpátky) se poslední dva roky trápí v nedostatku nápadů. Krátké, strohé a nezajímavé články, které vycházeli pouze proto, aby se mohli publikovat denně. Na druhé straně dravý a hladový blogeři po čtenářích, prestiži a penězích píší své obsáhle články s množsvím rad a fotek. Musím se zive.cz zastat, poslední půlrok se vrací a ožívá.

A právě vidina zajimaývch článků a zvednutí návštěvnosti za minimální námahu (zaplacení autorského honoráře), vede tyto servery k spuštění subdomén *.blog.server.cz


Ekonomicky orientované blogy
Jeden z posledních zajímavých serverŮ (ihned.cz) se tématicky orientoval na ekonomickou část obyvatelstva. Jejíž blogeři jsou z řad velkých firem(Leader Voice) nebo studenti (ekonomie?)

Z těch blogů jsem si vybral dva zajímavé, a to Radima Jančuru (Student Agency) a Zbyňka Frolíka (Linet)


Zajímá tě více?

29. července 2008

Poslouchejte online soundtracky zdarma

Před rokem jsem objevil velmi zajímavou stránku. Nachazím se ve stejném obdobé jako před rokem, kdy chodim denně do práce a kvůli zvýšení kreativity práce poslouchám co se dá. Internetová rádia, klasická rádia, mluvené slovo či přednášky. Dnes bych vám chtěl doporučit stránku


na které je možné pustit si stream (ogg, ac3) , ze kterého 24h denně a 7dní v týdnu hraje jenom filmové melodie.

Registrace trvala zhruba den, než jsem se mohl přihlásit.

Funguje to na principu objednávání a fronty. Každý má možnost si "objednat" písničku, kterou by chtěl zahrát. Aby se neopakovali stále stejní autoři, je možné vybrat stejnou písničku nebo autora po nějaké době.

Zároveň vidíte čekací frontu (4-6h) kdy se zahraje ta vaše vybraná. Čekací doba zavisí na hodině, většina posluchačů je z Severní Ameriky, tudíž nejkratší fronta je mezi 9h-11h našeho času (čekáte zhruba 3h)

Nejlepší volba jak objevit nové, dosud neznamé autory.


Zajímá tě více?

21. července 2008

WebExpo 2008: Největší webová konference v ČR


Dlouho jsme sledovali v zahraniční velké akce firem Microsoft, Google či Apple Keynote . Na těchto akcí je možnost vidět nové produkty daných firem, s jistotou nadsázky lze říci, že právě horké novinky na těchto veletrzích se postupem let stavají běžně používanými produkty (z poslední doby iPhone 3G).


Česká republika má velký potenciál při budování webových produktů, dle mého názorů je zde dost lidi kteří se o danou problematiku zajímají (viz několikanásobně větší návštěvnost na TechCrunchi oproti podobné akci v Polsku, přičemž celkový počet obyvatel Polska je 4x větší)
Může za to zájem o nové technologie či vysoka technická vzdělanost lidí v oboru.

Jako první blog na českém internetu (denně sleduji 370 zdrojů) informuji o konferenci WebExpo 2008. Tato akce má svůj vzor v zahraničí a snaží se vytvořit bližší vazby mezi investory, internetovou komunitou, vyvojáři, seznamovat s novými technologiem, popovídat si o vývoji webových služeb.

Akce proběhne v sobotu/neděli 17. a 18.10.2008 18. a 19.10.2008.
Místnosti poskytne Česká zemědělská univerzita v Praze 6 - Suchdole.

Po celý den bude v několika sálech k vidění nejen přednášky na zajímavá témata ohledně webu (nejen 2.0), ale také na vlastní oči vidět lidi typu: Jakub Krčmář, Martin Malý, Václav Stoupa, Martin Kopta, Karel Minařík, Štěpán Bechynský, Radek Hulán, Aleš Roubíček, David Grudl. Nemluvě o samotných návštěvnících, kteří budou investoři, programátoři, blogeři, atd
Řekl bych že na této akci bude největší koncetrace internetových celebrit, blogerů či programátorů.

Hlavními partnery je Microsoft a Česká zemědělská univerzita.

Ačkoliv jako student budu platit 500 Kč vstupné na oba dny, myslím že se to vyplatí. Hlavně už z toho hlediska, že jakmile lidem nabízíte něco zadarmo - neváží si toho, kritizuji a nakonec vás pomluví. Některé zkušenosti mluví o tom, že lidé se na podobné akce chodí pouze zadarmo "najíst, napít a nakrást" a navíc je daná tematika nezajímá.

Můj názor? Bude to bomba ! Doufám že se tam s některými potkám..

Oficiální stránky http://webexpo.cz

Prvních 70 přihlášených získá myš nebo odbornou literaturu zdarma!

edit: akce proběhne 18. a 19.10.2008
dle Variabilního symbolu jsem 5. registrovaný účastník - bude myš nebo knížka :)


Zajímá tě více?

17. července 2008

Zhodnocení 2.semestru na STM

Dnes budu pokračovat svým druhým článkem o zhodnocení mého dosavadního studia na FELu.

Technologie pro web a multimédia
Na tento předmět jsem se velmi těšil a myslim že mi dal, co jsem potřeboval. Doposavad jsem měl pořadný nepořádek v html značkách, JavaScript nebyl mým šálkem čaje, CSSko jsem parkrát použil a VRML jsem se bál. Předmět mi pořádně vryl pod kůži mnoho tagů, pár fint a zálibu v tom že JavaScript neni ještě mrtvý jazyk.

Hlavní tématem je web, multimedia jsem jenom nakousnutá v jedné přednášce, v předvedení AdobePremiere a ukázek vizuálních triků společnosti UPP (všichni vyplašený z toho jak se dělaji triky a my z Panský vysmátý :)

Píšou se dva testy (teoretické na papír, popsat čás kodu) a odevzdává se semestrálka. Ze semestru se mi povedla dát za výborně.


Struktura a architektura počítačů
Ačkoliv zkratka předmětu zní jako značka nejmenované SW firmy (SAP :-), jednal se asi o nejhardwarovější předmět. Cílem bylo pořádně vysvětlil binární soustavu, převody a pak rovnou stavbu jednoduchý obvodů. Bral jsem tento předmět jako nutnou povinnost a jsem rád že ho mám za sebou.

Programování v jazyce Java
Po našlápnuté semestrálce z algoritmizace jsem se docela těšil. Bohužel přednášky byly jenom o představení obdelníků a krabiče, co která třída od koho dědí. V tom se leckdo ztrácel (z mého okruhu lidí), tak většině lidí spíše zamotal (znechutil) JAVU než aby pomohl vyjasnit problémy to detailu.

Objektové modelování
Nikdo netušil o čem tento předmět bude, někdo typoval že budeme modelovat v 3D.. Ale kdepak, chyba lávky. Šlo o návrh softwaru po architekturické stránce. Tedy třídy, mětody, členské proměnné. Dělalo se v programu Daskalos což je jedn z těch typů programů, který byl vytvořen speciální pro výuku předmětu. Dost často tento program padal, házel chyby a někomu dokonce dokázal rosekat hotový projekt takovým způsobem, že mnoho lidí utíkalo s brekem ;)

Předmětu jsem se bál, protože jsem nevěděl co přesně se po mě chce. Nakonec jsem rád že jsem tento předmět měl, dověděl jsem se plno informací o objektovém přístupu k programování

Právní aspekty podnikání
První a asi jediný předmět který nemá svoje cvičení, ale má jenom přednášky. Hned na první nám bylo řečeno že přednášky nejsou povinné, ale prezence se dělat přece jenom bude.
Hlavní cílem předmětu je informovat posluchače o právní problematice, hlavně při zakládní vlastní firmy. Předmět byl z těch lehčích a neutrálních. Nemít ho, asi o nic nepřijde (podobné věci jsem měl už na střední)

Tvorba elektronické dokumentace
Při nahlídnutí do sylabu co všechno budu umět jsem se těšil. Bohužel předmět se zvrhl v hromadu pouček a norem, které byly ne tolik zajimavé podanné na přednáškách. Na cvičeních je několik kontrolích bodů (prezentaci, poster, tech. dokument a vždy něco zpracovat ve formě testu. Něco mi předmět dal, ale mohl mi toho dát daleko více..

Bezpečnost v elektrotechnice 1
Nutný předmět (2 přednášky, 4cvika s testem) je povinnosti pro každého studenta, aby byl vůbec vpuštěn do laboratoří. Je zde jedna zapojovací úloha (zásuvky) a poučení o bezpečnosti.

Tělesená výchova
Vybral jsem si elegantní to sport - bowling a děkuji. Konečně jsem se naučil hrát tento "sport" tak, že na mimo školních akcích nedělám ostudu. Kdo by chtěl zapsat tento sport, připomínám že se doplácí 800,- Kč.

Matematická logika
Předmět o množinách, o výrokové logice a predikátové logice. Celý semestr jsem naprosto nechápal o čem tento předmět je. Před zkouškou jsem si přečetl skripta a litoval že jsem si je nepřečetl na začátku semestr. Hned by mi bylo veseleji, protože jsem to hned pochopil a zkoušku udělal na druhý pokus (první pokus utekl asi o 5b z 100b).

Anglický jazyk 1 Letní
Dostal jsem staršího a velmi milého pána. Brali jsem hlavně gramatiku, kterou dokázal vysvětlit naprosto geniální. Do této doby jsem měl naprostý zmatek v časech a díky tomuto semestru jsem si udělal jasno.

Připomínám že hodnocené předměty jsem absolvoval v roce 2007 (vloni) při prvním průchodu programu STM. Dost věcí se může lišit.

Připravuji 3.semestr :)


Zajímá tě více?

15. července 2008

Microsoft: Letní škola Web 2.0


Každý rok o prázdninách jsem jezdíval na tábory, určitý táborový den připadl na výlet do blízkého okolí. Rozhodl jsem se moje pracovní prázdniny zpestřit jedním takovým výletem. Tentokrát do té hezké budový s nápisem Microsoft, která leží u výpadovky na Chodově.


Po příjemné cestě jsem se dostal do BB Centra, které se skládá z obrovských prosklených noblesních budov. Tamější obyvatelé v době 9:00-16:00 jsou téměř identičtí: stejné oblečení (dobře upravený manažer v obleku či sličná sekretářka s proklatě bujným účesem ;-), stejné je to s doplňky (taška na notebook) a nezbytná je káva typu StarBucks.
Prezentační místnost v budově tvůrců operačního systémů Windows je hned v přízemí, takže jsem měl dost času pozorovat lidi, kteří nápadně často odcházeli pro pití zdarma.

Dost mě překvapilo složení lidí. Z 40 přítomných, bych tipoval že na takovouto akci půjde tak 1/8 z dorazivších. Našli byste zde starší paní s aktivním zájem o výpočetní techniku (četba knihy o Wordu), fandu stylové techniky s iPhonem, starší páni zřejmě nějací administrátoři/správcí_sítě ze zaběhlých předrevolučních firem nebo mladíky věkem 16let. Osobně jsme čekal že zde bude podobné složení lidí jako např. na TechCrunchi,tedy se 100% zájem o výpočetní techniku, ale nebylo tomu tak.

K obsahu přednášky, nejdříve zběžný úvod co je sociální síť a ten Web 2.0 (stále stejné definice, protkané popularizací Microsoftu, jakož to první firmou využívající naplno AJAX v Outlook Live Mail verzi či co.) Dosud jsem četl že toho dosáhl Google se svým Gmailem (pro čtenáře z Německa: Google Mail). Pravda bude někde mezi. Microsoft vymyslel asynchronní načítání obsahu stránek (IE 5.5) a Google využil potenciál v Mapách a Gmailu.

Dále jsme byli provedeni krátkým napsáním funkcí pro získání obsahu skrz XMLHttpRequest v Javascriptu. Po skončení zhodnocení že JavaScript je pomalý (slovní můstek k tomu jak Silverlight je vlastně fajn) a že na psaní takových Javascriptových tomto má založen svůj byznys Google :) (jo rivalita je zde cítit). Občas zde nebylo zmíněno že právě vlastní JScript (odnož standartu ECMAscript, který používá vlastní proprietrání funkce) ztrpčuje programátorům život.

Další tématem byl právě Silverlight, jakož to kvalitní RIA aplikace třeba pro streamovná videa. Můžete uložit video s datovým tokem 1,4 MB ( DVD mívá 7-8MB) a 5TB trafficem. Můžete si tak vytvořit třeba vlastní YouTube

Nejvíce jsem se dozvěděl o návrhovém vzoru REST, o kterém jsem ni nevěděl. A že nevíte co je návrhový vzor ?

Malá odbočka. Vývoj softwaru stagnoval a z vynaloženého času programátorů pouzé mizivé % projektu bylo dokončené do zdárného konce. Řešily se tedy cesty jak být úspěšnější, vzniklo odvětví softwarové inženýrství. Spolu s ním vznikaly metody v samotném programování: šlo o objektové programování (znovu použítí kódů - jednou napíšete zdroják např. pro stahování souborů a pak použijete vždy v dalších projektech) a dalé návrhový vzor.

Jedná se o pojmenování problému a jeho vyřešení v části kódu. Je to jako byste potřebovali vynalézt 4 objekty které by se dalo pod automobil. Zjistíte že něco takového už někdo řešil a vymyslel řešení. Jmenuje kolo, jak se vyrábí a používá. Právě toto pojmenování značně zjednodušilo a zrychlilo řešení problémů. Vytvoříte kolo a díky objektovému programování použijete stejný kód 4x ;-)

A právě jedním z návrhových vzorů je REST, jedná se o plné využítí internetových metod pro ziskání obsahu. Běžně používáme POST / GET pro zasílání formuláře a přihlašovacích údajů.
Dále existuje ještě HEAD, PUT, DEL, které právě využívá REST pro práci se soubory (přidání, odebrání, aktualizaci obsahu)

Dalším velkým krokem je použití stavových kódů HTTP protokolu. Nejčastěji znáte číslo 404 stránku nelze zobrazit. Pokud tedy zadáte soubor, který neexistuje vrátí se vám díky 404, zpráva o neexistenci
Dosud moderní metody využívají SOAP (zapouzdřené XMLko). Pokud tedy v tomto případě soubor neexistuje, musí se vytvoři XMLko o zprávě a, k tomu přidat hlavička - vznikne SOAP a pošle se klientovi. Zbytečně složité.

Kdysi jsem četl o PUT/HEAD/DEL v knize o interetu a přišlo mi škoda, proč je někdo nepoužívá, myslel jsem že jsou úplně odepsané. A ejhle, hned je tu využítí.

Dále něco málo k semantickému webu, ale ne moc dopodrobna, nedostali jsme se ani k ontologii :-)

Toť k obsahu úterní přednášky, dalé nasledovaly dva dny o programování client a server side aplikací, ale na ty jsem už nešel. Nakonec jsem šel do práce a myslim že jsem udělal dobře

Osvětovou přednášku hodnotím kladně, podporuji prezentaci vlastních produktů pokud jsou dobré. Více takových akcí. Děkuji


Zajímá tě více?