29. prosince 2010

Návod na hlasové vyhledávání v Google Chrome

O hlasovém vyhledávání z mobilních telefonů se hovoří delší dobu. Od října je tato funkce dostupná i pro české uživatele. Stále však potřebujete mít mobilní telefon (a je jedno zda Android nebo iPhone). Pokud si chcete vyzkoušet vyhledávat z pohodlí a komfortu domácí počítače, poskytuji zde krátký návod.

Návod  se skládá z několika kroků, pokud se jich budete držet tak se dostane do stejného stavu jako já ve velmi krátkém čase a můžete si hlasové vyhledávání vyzkoušet. Určitě lze některé vynechat, případně není potřeba mít přesné parametry, které popisuje níže. Mým cílem není popsat obecně platný návod pro úplně všechny rozdílné uživatele(ať už kvůli lenosti nebo času), ale poskytnou základní mustr. Kdo se ho bude držet, bude snad úspěšný :) A ti ostatní (bystřejší) si potřebné kroky odvodí (např. na systémech Linux nebo MAC OS či v jiných verzích Chrome)
Update 29.12., 20:10 : Podle @ohlad funguje i na Linuxu

Prerekvizity: počítač a mikrofon :)

1) Stáhněte si Chrome beta z této adresy http://www.google.com/landing/chrome/beta/
(já mám aktuálně verzi 9.0.597.19)
Update 29.12., 20:10 :  Upozornění - při přechodu na Beta verzi "není cesty" zpět, takže @lukasgren doporučuje zálohovat uživatelská data

2) Na ploše se vytvořte nového zástupce. Zadejte adresu, kde je Chrome uložený a k tomu přidejte sufix :
--enable-speech-input

V mém případě adresa na zástupce vypadá takto:
"C:\Documents and Settings\Ivan\Local Settings\Data aplikací\Google\Chrome\Application\chrome.exe" --enable-speech-input




3) Otevřte prohlížeč a nainstalujte rozšíření Voice Search z této adresy


4) Otevřete jednu z podporovaných stránek, která už má input boxu vložené nové tlačítko/ikonku (např. Google, YouTube, Bing, Wikipedia, WolframAlpha, Yahoo).
Update 29.12., 20:17  Funguje i na Facebooku, nefunguje na Seznam.cz


5) Po stisknutí nové ikonky se objeví nové okno, které indikuje hlasitost - takže zkuste říct nějaké slovo. Voilá, máme hotovo :)




6) Rozšíření umístilo ikonku do toolbaru. Pokud kliknete na ikonku a řeknete opět nějaké slovo, tak můžete vyhledávat rovnou bez nutnosti navštěvovat danou stránku. To který vyhledávač se má použít definujete v nastavení rozšíření.



Zajímá tě více?

26. prosince 2010

Na Twitteru je 23 300 českých uživatelů (alespoň podle Google)

Do názvu příspěvku by mohlo patřit ještě slovo "asi", nechť ho  tedy supluje stejné slůvko v samotném názvu blogu. Dneska jsem si vyzkoušel do Google zadat tuhle krátkou hledací frází

site:twitter.com "on twitter"

[link], abych jen otestoval co přesně se mi ukáže.  Kupodivu mi to  i celkem relevantní číslo 23 300 (dle agentury Ataxo je počet uživatelů cca 30 000,z nichž polovina je aktivní).

Rozpoznání uživatelů nechávám na Google (proto výběr stránek pouze česky - mazané, že ;), no a pak "on twitter" aby mi to vrátilo pouze profily.



Další měření počtu uživatelů provedu opět za měsíc, ehm nebo si ho můžete provést sami :)

Pro více zajímavostí a postřehů sledujte můj twitter: http://twitter.com/codeas 



Zajímá tě více?

21. prosince 2010

FourSquare novinka - komentáře a fotografie

S rostoucím počtem FourSquare uživatelů (celosvětově 5 milionů, v Čechách České republice cca 2500) je tato sociální síť vylepšována, tak aby splnila čím dál náročnější požadavky uživatelů. Osobně jsem často záviděl aktivním uživatelům Gowally (jsem méně aktivní :) tu možnost přidat ke danému checkinu fotografii nebo komentář. Tyto dvě funkce jsou nyní dostupné pro klienty s iPhonem, pro ostatní s Androidem a Blackberry bude dostupné během týdne (těšte se  ;)

Nová startovací obrazovka vypadá po redesignu hodně dobře a nemyslím si že by mě hned tak omrzela.


V rozhraní při provádění checkinu napravo je tlačítko pro vložení obrázku.


Informace/statistiky o místu jsou více atraktivnější..


I seznam badges je radost prohlížet..

Indikace o fotkách nebo komentářích je umístěna v pravém dolním rohu.


 Stejně tak můžete okomentovat cizí checkin (s fotkou nebo bez)


Upozornění na nové komentáře u checkinů nebo v diskuzi kam jste psali je realizováno zasláním emailu. V samotném rozhraní aplikace se nic nedozvíte

FourSqaure ukázal že to soupeři nebudou mít lehké




Zajímá tě více?

20. prosince 2010

Miniaplikace Google Shared Spaces aneb znovuvyužití gadgetů z Wave

S blížícím se konce roku 2010 a ukončení další podpory a vývoje Google Wave, začínající se objevovat technologie, které byly využity právě v tomto online nástroji. Jedním z nich jsou Google Shared Spaces.


Jde vlastně o vyextrahované gadgety z Google Wave do nové podoby, kterým se říka "sdílené prostory". Mezi hlavní výhody má patřit ono kouzlo kolaborativní práce, tedy že více lidí pracuje se stejnými daty najednou. Představte si to jako Google Docs pro aplikace, včetně možnosti komunikace - formou jednoduchého chatu. V základní nabídce má být k dispozici 50 základních gadgetů, ale kdokoliv může přidat své vlastní. Kategorie her, produktivity a eventů mluví o velmi zajímavé cestě jak vytvářet a nabízet nové aplikace (aniž by musel být blok další aplikace, jako byl Google Wave)



Příklad použití:


Pokud si vyberete nějakou aplikaci a dáte Create a Space

je Vám nabídnuto jedno ze 4 možných přihlášení (Google, Facebook, Twitter a Yahoo účet). To rozšíří možnost působnosti lidí, protože není nutné se někam přihlašovat za pomocí googlewave účtu.



V případě Yes / No / May be gadgetu stačí jen přejmenovat název ankety. Stejně jako v Google Wave je Vaše online přítomnost indikována zelenou kuličkou vpravo dole u ikonky. Jak jsem zmínil v rámci okna lze komunikovat pomocí chatu. Po vytvoření prostoru je vygenerována short url (můžete si vyzkoušet příklad z obrázku http://goo.gl/LSziK)




Do budoucna by mě zajímalo zda to budou opravdu gadgety s možností přidání na vlastní stránky - zatím to vypadá více na ty "prostory" než gadgety.

Pro více testování navštivte stránky http://gadgetspaces.googlelabs.com/


Zajímá tě více?

13. prosince 2010

Uspěje Google v cloud computingu s Chrome OS ?


V posledních dvou letech k často skloňovaním výrazům podnikové informatiky patří virtualizace, zelené IT nebo cloud computing. Mnohdy se jedná o využití dosud používaných technologií rozdílněji, tak aby k nim bylo možné přidat trochu “marketingové magie”. Jaké další kroky má Google připraveny v této oblasti? Pojďme se podívat blíže.


Cloud computing se často označuje jako příští velká věc, která nás čeká. Takhle to fungovat ovšem nebude, protože nikdy nemůže nastat okamžik (např. jakýsi bod zlomu), kdy by uživatelé či firmy najednou používali jen cloudové aplikace. Vše bude probíhat (a vlastně již probíhá) postupně malými krůčky. Jako příklad uveďme spuštění dvou produktů firmy Google. Jde o emailovou schránku Gmail (spuštění v roce 2004) a aplikaci na prohlížení map Google Maps (spuštění v roce 2005). Technické detaily nebudu dále rozvádět, ale v principu bylo využito asynchronního volání dotazů pomoci AJAXu - webovou stránku s aplikací nebylo nutné aktualizovat celou,ale provedla se změna jen některých částí.



Spuštění webových map způsobilo nejen vlnu podobných služeb u konkurečních portálu, ale především odliv zákazníků běžných mapových softwarů (např. Infomapa od PJsoft). Jedinou cestou jak prohlížet mapy a plánovat trasy na počítači bylo dříve možné jen přes klasické nainstalované programy. Dnešní forma řešení, která před několika lety přišla mnohým uživatelům nemyslitelná, je využívaná denně mnoha lidmi. Mezi tyto uživatelé patří i méně zkušení, kteří klasické programy neznali nebo nepoužívali. Nemají tedy možnost srovnání a zároveň jim online aplikace vystačí k běžným uživatelským akcím.




Obr.1 - Pokles vyhledávání programu infomapa na Google ČR (2004-2010)
zdroj: Google Insights for Search




Podobná situace nastala u emailových klientů. Mnozí uživatelé přestávají na svá nová zařízení instalovat programy pro správu pošty. Přesto jsou aplikace Microsoft Outlook nebo Mozilla Thunderbird hojně používané - především kvůli setrvačnosti ve firemním prostředí. Zde své pomyslné rohy vystrkuje také firma Google se svoji nabídkou Gmail for Business.

Právě Google se snaží pronikat na nové trhy, diverzifikovat zdroj svých příjmů (na poli reklamy mu roste konkurence v podobě Facebooku) a právě firemní klientela by mohla být zajímavou skupinou příjmu. Zbývá jen firmy přesvědčit, že cloud computing a právě jejich infrastruktura má budoucnost. Ostatním firmám jako např. Microsoft dosavadní stav vyhovuje - mají stále zákazníky, s novou verzí upraví formát souborů, upraví rozložení uživatelského rozhraní nebo přidají nové funkci. Proto ostatní firmy nejsou lídry cloud computingu, ale jen reagují - na chování zákazníků nebo tahy konkurence.


Před týdnem Google oznámil (více zde) další pokrok s operačním systémem Chrome OS. Ten byl poprvé představen v listopadu 2009 jako open source projekt Chromium OS. Od té doby se o něm veřejně nemluvilo. Nový operační systém sice stále není k uživatelům dispozici, ale cílevědomosti orientovat se na segment podnikových zákazníků bylo prezentováno přes hardwarové 12’’ zařízení Chrome Notebook CR-48. Ten obsahuje 8GB hardisk slot na 3G SIM kartu (v rámci dvou ročního programu mohou zákaznící využívat internet zdarma do maximálního přenosu 100MB) a jeho další parametry ho jasně předurčují k práci v cloudu. K aplikacím jako emailový klient, audio / video komunikační nástroj, kalendář nebo kancelářským dokumentům využije právě webové aplikace Nepřímým sdělením tak jasně bylo - velké firmy počítejte s námi v cloudu.




Obr. 2 - Chrome Notebook (CR-48)
zdroj obrázku: http://www.geek.com/wp-content/uploads/2010/12/cr_48_google_01.jpg


Tento notebook je již poskytován zdarma firmám, neziskovkám, vývojářům a uživatelům z USA, aby otestovali používání webových aplikací v rámci spuštěného pilotního programu. Tyto kroky vedou k jasnému cíli - připravit hotový produkt pro firemní klientelu, aby se neopakovala chyba jako s Google Wave. Dobrý dojem je možné udělat jen jednou...

Po uvedení mnoho lidí kritizovalo samotnou nepřipravenost cloudu computingu jako obecného řešení (robustnost aplikací, internetová konektivita, výkon). Ačkoliv může docházet k menším výpadkům, kvalita se bude v čase dále zlepšovat. Navíc už samotný fakt, že tito lidé kritizují tak brzy formu řešení, svědčí o jejich technické zdatnosti a zájmu o věc. Tito lidé vždy měli a vždy budou mít poněkud odlišné a větší nároky než běžný uživatel. A co uživatel? Ten staré řešení “nezná” a zároveň ho zajímají tři věci - jednoduchost, rychlost použití a cena. To Chrome OS splňuje dokonale.

S podnikovou informatikou to bude velmi podobné jako s mapovým softwarem - bude se postupně transformovat v něco nového - a je uplně jedno zda tomu budeme říkat cloud computing nebo jinak. Toto nové řešení bude mít společnou základnu v jednoduchosti a nákladové nezatíženosti. Nejvhodnějším řešení v tuto chvíli přichází v úvahu přenechání aplikací externím subjektům a vzdáleným přístupem přes internet.



Zajímá tě více?