30. března 2011

Nové tlačítko +1 v Google Search a co všechno umí. Je vůbec novinkou?


Dlouho očekávaná novinka o které se mluvilo jako o nové "možné sociální síti" je zde. Plus jednička (či +1 chcete-li) byla uvedena a má pomoci koncovým uživatelům. Je otázkou zda nemá pomoci samotnému Google.

Sociální sítě jsou čím dále lákavější a pro větší počet lidí se stává Facebook tím internetem kde najdou vše. Silně uzavřené prostředí, ve kterém jsou lidi natolik propojeny, je možné vytvářet různá doporučení,zjištovat vztahy a hlavně dobře cílit reklamu.

Znovu představená novinka? Ano
Lze říci, že v pravém slova smyslu nejde o nic nového a revolučního. Již kdysi dávno Google představil do vyhledávání tzv. komentáře (SearchWiki). Uživatele mohli ke každému výsledku přiřadit šipku nahoru nebo dolů (jako by palec) a pak mohli napsat krátký komentář. Šlo o rok 2008, sociální sítě nebyly natolik "zajeté" a samotná akce byla pro uživatele moc složitá na rozhodování (vemte si že uživatel se musí rozhodnout zda vůbec hodnotit, pak jak hodnotit - zda se vyplatí dávat šipku nahoru nebo dolů. nakonec ještě zda něco napíše - notabene musí vymyslet co sepsat...- to každého odradí, což se nakonec i stalo)


Později byly komentáře nahrazeny jen hvezdičkami, které se ukládaly do Google Bookmarks. Šlo o jakýsi mezikrok. Uživatelé mohli uchovávat oblíbené výsledky, které se jim trochu nešikovně míchaly mezi jejich "pravé záložky". Když 15.3. tato funkce byla odstřihnuta, bylo jasné že se něco chystá.


Plus jednička
A jak funguje ona plus jednička? Je založena pouze na doporučování. U každého výsledku můžete označit jeho kvalitu (proto ten název, který jasně vystihuje chci o +1 zlepši výsledek, i když v důsledku se zatim nic nestane). Pokud v budoucnu budou Vaši přátele něco hledat uvidí, že se Vám daný odkaz zdál kvalitní, protože to uvidí ihned u popisu. (pozor zde je rozdíl v přátelství, protože přátele Google vypočítává dle tzv. Social Circle, tedy lidi se kterýmá komunikujete a máte s nimi nějaký vztah - nemusíte explicitně někoho "ofriendovat".) Primárně jde tedy o služb pro uživatele, aby si mohli doporučovat zajímavé stránky. 
Sekundární Google získá zajímavá data, ke kterým přihlédne při počítání PageRanku. Neočekávám že bude mít takovou váhu, jinak by začali vznikat klikací SEO farmy/firmy

+1 se objeví i v AdWords v pravé části, dle prvních informací nebude mít vliv na výpočet zobrazovaní pořadí reklam..



Jak to funguje
Pokud se Vám nějaký odkaz líbí, tak na něj kliknete a otevře se Vám nové okno, kde musíte potvrdit onu akci (nejlépe zkontrolovat zda se svým účtem)


Modrá ikonka symbolizuje již "oplusjedničkované" odkazy. Dole zároveň máte možnost vidět zda někdo ještě tento web odkazoval či sdílel např. na twitteru nebo něm někde psal.

Pro používání je nutné mít aktivovaný Google Profile, předpokládám v nové verzi. Pak můžete podívat jaké odkazy uživatelé doporučovali, viz.např.  můj profil plusones  https://profiles.google.com/codeasi/plusones



Návod jak aktivovat a vyzkoušet již dnes!
Nová funkce bude aktivovaná nejdříve pro anglický Google a to ještě až v průběhu několik měsíců. Pokud chce vyzkoušet již dnes, stačí ho aktivovat jako experiment na stránce http://www.google.com/experimental/index.html


Je +1 pouze převlečené tlačítko "Like"?
Určitě! Facebook přišel s maximální jednoduchostí, dokonce i samotné stránky byly dříve pojmenované textem "Stát se fanouškem", což se změnilo v následné "To se mi líbí". Maximální jednoduchostí se inspiroval Google. Nehledě na to že sám anoncuje že se chystá ono tlačítko "+1" na webové stránky - což opět hodně připomíná "Like" na stránkách..O konkurenci však nejde - Google se snaží zlepšovat výsledky vyhledávání (případně tam vracet lidi) aby měl stále tak pěkné příjmy z reklam. Pokud jste webmaster, doporučuji se přihlásit na stránce +1 your website a počkat až bude +1 dostupná .


Pokud Vás zajímá představení ve videu, můžete shlédnout níže nebo na oficiálním webu http://www.google.com/+1/button/



Zdroje






Zajímá tě více?

26. března 2011

Příčina úspěchu hry Machinarium? Dřina a tvrdá práce

Velké titulky, sláva a fanfáry - česká hra dosáhla úspěchu v prodejnosti (více čtěte např. na Machinarium ovládlo Mac App Store, předběhlo i Angry Birds). Plno nejen českých závistivců začíná vymýšlet jak se svézt na vlně, jak přijít k rychlým (nejlépe pasivním) příjmům. Nikdo však nevidí tu dřinu a práci s tím spojenou. Očekávám že budou vznikat rychlokvašky, jednoduché aplikace. Zmizí však ta touha udělat něco jinak, lépe a zajímavěji.

Asi před rokem jsem náhodou viděl tohle video - při jeho sledování mi přišlo strašně líto té práce, nadšení a touze něco vytvořit. To že to bohužel osloví jen pár lidí, případně to nenajde správnou platformu jak to na sebe vydělá. Vypadá to, že naštěstí se to povedlo..

Zajímavosti o vzniku:
  • 3 roky práce 
  • tým 7 lidí
  • kreslené tužkou na papír (a skenované)

Pokud nechcete koukat na celé video, koukněte až od čas 6:50 - kde autor zmiňuje o finanční stránce hry.




Zajímá tě více?

19. března 2011

Augmented reality marketing - nový hit po flashmob éře

Před dvěma lety jsem sepsal článek na téma FlashMob - budoucnost reklamy do nasycení a dnes bych chtěl nastínit novou novou vlnu - tzv. Augmented reality marketing. To nic nemění na faktu, že flashmoby tu budou dále. K nasycení stále nedošlo, prostor je zde veliký - jen je škoda jak jen kopírují trendy ze zahraniční - jako např. nacvičená hromadná taneční formace na nádraží (Poděbradka  vs. TMobile UK ) nebo trapně skotačení před kamerou jednotlivců (Aquila tea.m vs. Where the Hell is Matt?). Bohužel mizérie tu byla, je a bude.

Augmented reality
neboli rozšířena realita - určitě jste o ni slyšeli nebo četli. V krátkosti: jedná se o způsob jako pomocí zařízení (mobil, tablet) se zobrazovací+snímací jednotkou doplnit realné objekty o tzv. metadata. Můžete tak namířit mobil po okolí a zjisti ceny nemovitostí (jako to umí aplikace Layar) nebo speciální znak vytištění na letáku nebo v časopise namíříte na svoji běžnou webovou kameru - bez nutnosti instalovat cokoliv dalšího si zobrazíte 3D (iQ Toyta)


Augmented reality marketing

Dnešní spotřebitelé jsou dosti namlsaný, vychází to z obecné přesycenosti výrobky - zákazník si nehledá produkt, ten si musí najít jeho. A jediným správným krokem je dobře cílená reklama - tak aby byla zapamatovatelná, je nutné ji spojit s emocemi (paradoxní je že je vcelku jedno zda jde o emoce kladné či záporné). Je dokázáno že lidský mozek si lépe pamatuje okamžiky, které se ho emočně nějak dotkly - tudíž zda byl naplno spokojen či rozčílen. Většina produktů chce být spojena s kladnou stránkou (i když pří samotné exekuci výběr nehraje roli), proto dochází k hledání nových cest jak zaujmout. Jednou z nich je šikovné využití rozšířené reality jako to uděla značka AXE na svůj produkt Lynx Excite v Londýně. Do běžně známého prostoru se promítne virtuální (zdánlivá skutečnost).
Nemluvě o sekundárním efektu, kdy je video sdíleno jakožto virální.




Do dvou let a do dne nás čeká podobná reklama i v České republice. Ehm, pardon - vlastně stejná  (horší ) kopie..




Zajímá tě více?

2. března 2011

Výpadek Gmailu jako ohrožení cloud computingu? Kdepak milé děti...

Určitě jste zprávu také postřehli - "Uživatele Gmailu se nemohou dostat ke svým účtu", "Zdražuje se benzín!" nebo "Cloud computing ohrožen". Paradoxní je že tato událost vůbec cloud computingu neuškodila - ba naopak - ukázala jako perspektivní a standardizované řešení. Tak pojďme se podívat proč.


Uvedení do situace
V noci z neděle a pondělí Google spouštěl novou verzi online webového klienta, tak jak už to v modelu Software jako služba bývá. Bohužel nová funkce, která upravovala způsob ukládání, obsahovala neočekávanou chybu. To vedlo ke smazání kopii emailových schránek - nepomohla ani automatická obnova, která v danou chvíli měla fungovat (obnova by jinak trvala v řádech milisekund). Zmizely nejen emaily, ale také osobní nastavení, filtry či uložené podpisy. Podle posledních odhadů bylo postiženo asi 40 000 uživatelů, (tedy 0,02%)

Cloud = silný hardware, slabý software
Na co se většinou poukazuje je nevýhoda cloud computingu v podobě hardware. Firmy hovoří o nutnosti zálohování, poskytovatelé budují datacentra včetně jejich kopií a všichni stále mají obavy z fyzického poškození. Jak se ukázalo chyba byla způsobena jinou částí - konkrétně software. Kdyby nová verze nebyla realizovaná, k incidentu by nedošlo. Kdyby se provedlo 2x víc testů, k incidentu by nedošlo. Navíc pokud si otevřeně řekneme kolik incidentů je způsobeno SW a kolik HW. Počet způsobený SW nám vyjde několikanásobně menšít. A když už samotná událost nastala  a šloo SW, lze hovořit o tom jak je HW dobře zabezpečen...

Žádný systém není 100%
Kdyby v minulosti existoval 100% fungující systém, služba nebo proces, znamenalo by to v danou chvíli stop celému inovačnímu procesu, protože jakékoliv další vylepšování by v danou chvíli ztratilo smysl. Prodejci by neměli potřebu vymýšlet nové produkty a zákazníci by neměli potřebu nová zařízení kupovat. Možná bychom všichni používali obrovské mainframe stroje. Takže všechny systémy mají chybu - dokonce i Vaše IT, televize nebo kávovar není 100%. To samé platí i v cloud computingu. Důležitější je však vnímat jiné faktory - úspěch obnovy, celkové náklady na zálohování (kolik nás to stojí) a množství úsilí nutné k obnově (pravdou je i kdyby Vaše schránka přišla o data, na její obnově se pracuje a vás to nestojí jak čas, tak finance)

Víme o cloud computingu o kousek více
Paradoxní může být, že tyto výpadky nám poskytuji krátké pohled do tajů cloud computingu. Dosud se veřejně nemluvilo o způsobech zálohování. Díky tomuto incidentu jsme opět chytřejší - hlavní zálohy se dělají automaticky a trvají v řádech milisekund. Navíc je prováděno i zálohování na pásky, které jsou uloženy na jiných místech. Další vrstva zálohování, kterou určitě nepraktikuje většina firem.

Být hodně vidět = znamená hodně povyku
Nebál bych se vsadit poslední korunu na to že v době kdy čtete tento článek, mnoha lidem v řádech desítek se ztratila data. Ať už jim odešel hardisk, vypadla elektřina nebo jim prostě ukradl notebook. Ano v tuto chvíli. Bohužel se o těchto malých incidentech nikdy nedozvíme - jsou natolik banální aby se dostaly k naším uším. Jedinou šancí je že se to stane přímo nám nebo v lepším případě někomu v okolí :-). Opakem jsou globální firmy, které mají obrovská datacentra a zodpovědnost. Jaýkoliv výpadek se logicky propírá ve všech možných novinářských plátcích.

Novinky z IT sleduji pravidelně, ale o výpadku u Microsoft Hotmailu - 17 000 uživatelů se dozvídám až dnes zpětně.

Řešíte zalohy? Ano - a za jak dlouho ji dokážete zprovoznit
Klasická otázka - zálohujete svá data? Ano, opravdu pravidelně a svědomitě? Bojím se že většina uživatelů se o zálohování nestará tak jak by měla. Už z toho pohledu že člověk je tvor líný, navíc dlouhá doba bez větších událostí člověk a o to více administrátora otupí. Máte ve svém firmě nastavený procesy zálohování? A co obnovu?  Za jak dlouho dokážete obnovit svá data? Víte kde data máte a koho máte kontaktovat? Kolik Vás to stojí úsilí a času, pokud něco takového nastane ? To vše s cloudem odpadá, protože problémy (když nastanou) řeší někdo jiný a navíc vás to stojí méně - jak času , tak peněz...


Zálohovat si Gmail?
S příchodem prvních článku se začali objevovat návody jak si spolehlivě zálohovat data. Co to je spolehlivě?. Tím že je uložím zpátky na svůj hardisk? A chci to ? Rozhodně ne - je to pro mě další starost navíc, nehledě na to že moje PC má svoji průměrnost životnost (2,5roku) hodně za sebou (startuje 5rok), což znamená že určitě zálohovat k sobě by nemělo racionální smysl..

Cloud computing - velké řešení pro malé firmy
Poslední odstavec by mohl být shrnutím - pro koho je veřejný cloud? Je to především pro malé firmy, které chtějí velké řešení (myšleno jako robustní). Nedokážu posoudit kolik firem poctivě zálohuje na pásky, tak aby se jim to ještě finančně vyplatilo (tj. investované náklady vs. počet skutečných incidentů). Od cloudu mohou očekávat jedině pozitiva.


Doporučení na závěr
Podle posledních zprávy se výpadek nedotkl uživatelů Google Apps v placené verzi Business. Je zde vidět pokrok,  protože při posledním výpadku před 2 lety (čtete správně, před dvěma lety) se incident dotkl i tehdejší verze Premiere. Je vidět že Google to s cloudem pro firmy myslí vážně a nabízí jim opět o něco více...



Zajímá tě více?