29. prosince 2010

Návod na hlasové vyhledávání v Google Chrome

O hlasovém vyhledávání z mobilních telefonů se hovoří delší dobu. Od října je tato funkce dostupná i pro české uživatele. Stále však potřebujete mít mobilní telefon (a je jedno zda Android nebo iPhone). Pokud si chcete vyzkoušet vyhledávat z pohodlí a komfortu domácí počítače, poskytuji zde krátký návod.

Návod  se skládá z několika kroků, pokud se jich budete držet tak se dostane do stejného stavu jako já ve velmi krátkém čase a můžete si hlasové vyhledávání vyzkoušet. Určitě lze některé vynechat, případně není potřeba mít přesné parametry, které popisuje níže. Mým cílem není popsat obecně platný návod pro úplně všechny rozdílné uživatele(ať už kvůli lenosti nebo času), ale poskytnou základní mustr. Kdo se ho bude držet, bude snad úspěšný :) A ti ostatní (bystřejší) si potřebné kroky odvodí (např. na systémech Linux nebo MAC OS či v jiných verzích Chrome)
Update 29.12., 20:10 : Podle @ohlad funguje i na Linuxu

Prerekvizity: počítač a mikrofon :)

1) Stáhněte si Chrome beta z této adresy http://www.google.com/landing/chrome/beta/
(já mám aktuálně verzi 9.0.597.19)
Update 29.12., 20:10 :  Upozornění - při přechodu na Beta verzi "není cesty" zpět, takže @lukasgren doporučuje zálohovat uživatelská data

2) Na ploše se vytvořte nového zástupce. Zadejte adresu, kde je Chrome uložený a k tomu přidejte sufix :
--enable-speech-input

V mém případě adresa na zástupce vypadá takto:
"C:\Documents and Settings\Ivan\Local Settings\Data aplikací\Google\Chrome\Application\chrome.exe" --enable-speech-input




3) Otevřte prohlížeč a nainstalujte rozšíření Voice Search z této adresy


4) Otevřete jednu z podporovaných stránek, která už má input boxu vložené nové tlačítko/ikonku (např. Google, YouTube, Bing, Wikipedia, WolframAlpha, Yahoo).
Update 29.12., 20:17  Funguje i na Facebooku, nefunguje na Seznam.cz


5) Po stisknutí nové ikonky se objeví nové okno, které indikuje hlasitost - takže zkuste říct nějaké slovo. Voilá, máme hotovo :)




6) Rozšíření umístilo ikonku do toolbaru. Pokud kliknete na ikonku a řeknete opět nějaké slovo, tak můžete vyhledávat rovnou bez nutnosti navštěvovat danou stránku. To který vyhledávač se má použít definujete v nastavení rozšíření.



Zajímá tě více?

26. prosince 2010

Na Twitteru je 23 300 českých uživatelů (alespoň podle Google)

Do názvu příspěvku by mohlo patřit ještě slovo "asi", nechť ho  tedy supluje stejné slůvko v samotném názvu blogu. Dneska jsem si vyzkoušel do Google zadat tuhle krátkou hledací frází

site:twitter.com "on twitter"

[link], abych jen otestoval co přesně se mi ukáže.  Kupodivu mi to  i celkem relevantní číslo 23 300 (dle agentury Ataxo je počet uživatelů cca 30 000,z nichž polovina je aktivní).

Rozpoznání uživatelů nechávám na Google (proto výběr stránek pouze česky - mazané, že ;), no a pak "on twitter" aby mi to vrátilo pouze profily.



Další měření počtu uživatelů provedu opět za měsíc, ehm nebo si ho můžete provést sami :)

Pro více zajímavostí a postřehů sledujte můj twitter: http://twitter.com/codeas 



Zajímá tě více?

21. prosince 2010

FourSquare novinka - komentáře a fotografie

S rostoucím počtem FourSquare uživatelů (celosvětově 5 milionů, v Čechách České republice cca 2500) je tato sociální síť vylepšována, tak aby splnila čím dál náročnější požadavky uživatelů. Osobně jsem často záviděl aktivním uživatelům Gowally (jsem méně aktivní :) tu možnost přidat ke danému checkinu fotografii nebo komentář. Tyto dvě funkce jsou nyní dostupné pro klienty s iPhonem, pro ostatní s Androidem a Blackberry bude dostupné během týdne (těšte se  ;)

Nová startovací obrazovka vypadá po redesignu hodně dobře a nemyslím si že by mě hned tak omrzela.


V rozhraní při provádění checkinu napravo je tlačítko pro vložení obrázku.


Informace/statistiky o místu jsou více atraktivnější..


I seznam badges je radost prohlížet..

Indikace o fotkách nebo komentářích je umístěna v pravém dolním rohu.


 Stejně tak můžete okomentovat cizí checkin (s fotkou nebo bez)


Upozornění na nové komentáře u checkinů nebo v diskuzi kam jste psali je realizováno zasláním emailu. V samotném rozhraní aplikace se nic nedozvíte

FourSqaure ukázal že to soupeři nebudou mít lehké




Zajímá tě více?

20. prosince 2010

Miniaplikace Google Shared Spaces aneb znovuvyužití gadgetů z Wave

S blížícím se konce roku 2010 a ukončení další podpory a vývoje Google Wave, začínající se objevovat technologie, které byly využity právě v tomto online nástroji. Jedním z nich jsou Google Shared Spaces.


Jde vlastně o vyextrahované gadgety z Google Wave do nové podoby, kterým se říka "sdílené prostory". Mezi hlavní výhody má patřit ono kouzlo kolaborativní práce, tedy že více lidí pracuje se stejnými daty najednou. Představte si to jako Google Docs pro aplikace, včetně možnosti komunikace - formou jednoduchého chatu. V základní nabídce má být k dispozici 50 základních gadgetů, ale kdokoliv může přidat své vlastní. Kategorie her, produktivity a eventů mluví o velmi zajímavé cestě jak vytvářet a nabízet nové aplikace (aniž by musel být blok další aplikace, jako byl Google Wave)



Příklad použití:


Pokud si vyberete nějakou aplikaci a dáte Create a Space

je Vám nabídnuto jedno ze 4 možných přihlášení (Google, Facebook, Twitter a Yahoo účet). To rozšíří možnost působnosti lidí, protože není nutné se někam přihlašovat za pomocí googlewave účtu.



V případě Yes / No / May be gadgetu stačí jen přejmenovat název ankety. Stejně jako v Google Wave je Vaše online přítomnost indikována zelenou kuličkou vpravo dole u ikonky. Jak jsem zmínil v rámci okna lze komunikovat pomocí chatu. Po vytvoření prostoru je vygenerována short url (můžete si vyzkoušet příklad z obrázku http://goo.gl/LSziK)




Do budoucna by mě zajímalo zda to budou opravdu gadgety s možností přidání na vlastní stránky - zatím to vypadá více na ty "prostory" než gadgety.

Pro více testování navštivte stránky http://gadgetspaces.googlelabs.com/


Zajímá tě více?

13. prosince 2010

Uspěje Google v cloud computingu s Chrome OS ?


V posledních dvou letech k často skloňovaním výrazům podnikové informatiky patří virtualizace, zelené IT nebo cloud computing. Mnohdy se jedná o využití dosud používaných technologií rozdílněji, tak aby k nim bylo možné přidat trochu “marketingové magie”. Jaké další kroky má Google připraveny v této oblasti? Pojďme se podívat blíže.


Cloud computing se často označuje jako příští velká věc, která nás čeká. Takhle to fungovat ovšem nebude, protože nikdy nemůže nastat okamžik (např. jakýsi bod zlomu), kdy by uživatelé či firmy najednou používali jen cloudové aplikace. Vše bude probíhat (a vlastně již probíhá) postupně malými krůčky. Jako příklad uveďme spuštění dvou produktů firmy Google. Jde o emailovou schránku Gmail (spuštění v roce 2004) a aplikaci na prohlížení map Google Maps (spuštění v roce 2005). Technické detaily nebudu dále rozvádět, ale v principu bylo využito asynchronního volání dotazů pomoci AJAXu - webovou stránku s aplikací nebylo nutné aktualizovat celou,ale provedla se změna jen některých částí.



Spuštění webových map způsobilo nejen vlnu podobných služeb u konkurečních portálu, ale především odliv zákazníků běžných mapových softwarů (např. Infomapa od PJsoft). Jedinou cestou jak prohlížet mapy a plánovat trasy na počítači bylo dříve možné jen přes klasické nainstalované programy. Dnešní forma řešení, která před několika lety přišla mnohým uživatelům nemyslitelná, je využívaná denně mnoha lidmi. Mezi tyto uživatelé patří i méně zkušení, kteří klasické programy neznali nebo nepoužívali. Nemají tedy možnost srovnání a zároveň jim online aplikace vystačí k běžným uživatelským akcím.




Obr.1 - Pokles vyhledávání programu infomapa na Google ČR (2004-2010)
zdroj: Google Insights for Search




Podobná situace nastala u emailových klientů. Mnozí uživatelé přestávají na svá nová zařízení instalovat programy pro správu pošty. Přesto jsou aplikace Microsoft Outlook nebo Mozilla Thunderbird hojně používané - především kvůli setrvačnosti ve firemním prostředí. Zde své pomyslné rohy vystrkuje také firma Google se svoji nabídkou Gmail for Business.

Právě Google se snaží pronikat na nové trhy, diverzifikovat zdroj svých příjmů (na poli reklamy mu roste konkurence v podobě Facebooku) a právě firemní klientela by mohla být zajímavou skupinou příjmu. Zbývá jen firmy přesvědčit, že cloud computing a právě jejich infrastruktura má budoucnost. Ostatním firmám jako např. Microsoft dosavadní stav vyhovuje - mají stále zákazníky, s novou verzí upraví formát souborů, upraví rozložení uživatelského rozhraní nebo přidají nové funkci. Proto ostatní firmy nejsou lídry cloud computingu, ale jen reagují - na chování zákazníků nebo tahy konkurence.


Před týdnem Google oznámil (více zde) další pokrok s operačním systémem Chrome OS. Ten byl poprvé představen v listopadu 2009 jako open source projekt Chromium OS. Od té doby se o něm veřejně nemluvilo. Nový operační systém sice stále není k uživatelům dispozici, ale cílevědomosti orientovat se na segment podnikových zákazníků bylo prezentováno přes hardwarové 12’’ zařízení Chrome Notebook CR-48. Ten obsahuje 8GB hardisk slot na 3G SIM kartu (v rámci dvou ročního programu mohou zákaznící využívat internet zdarma do maximálního přenosu 100MB) a jeho další parametry ho jasně předurčují k práci v cloudu. K aplikacím jako emailový klient, audio / video komunikační nástroj, kalendář nebo kancelářským dokumentům využije právě webové aplikace Nepřímým sdělením tak jasně bylo - velké firmy počítejte s námi v cloudu.




Obr. 2 - Chrome Notebook (CR-48)
zdroj obrázku: http://www.geek.com/wp-content/uploads/2010/12/cr_48_google_01.jpg


Tento notebook je již poskytován zdarma firmám, neziskovkám, vývojářům a uživatelům z USA, aby otestovali používání webových aplikací v rámci spuštěného pilotního programu. Tyto kroky vedou k jasnému cíli - připravit hotový produkt pro firemní klientelu, aby se neopakovala chyba jako s Google Wave. Dobrý dojem je možné udělat jen jednou...

Po uvedení mnoho lidí kritizovalo samotnou nepřipravenost cloudu computingu jako obecného řešení (robustnost aplikací, internetová konektivita, výkon). Ačkoliv může docházet k menším výpadkům, kvalita se bude v čase dále zlepšovat. Navíc už samotný fakt, že tito lidé kritizují tak brzy formu řešení, svědčí o jejich technické zdatnosti a zájmu o věc. Tito lidé vždy měli a vždy budou mít poněkud odlišné a větší nároky než běžný uživatel. A co uživatel? Ten staré řešení “nezná” a zároveň ho zajímají tři věci - jednoduchost, rychlost použití a cena. To Chrome OS splňuje dokonale.

S podnikovou informatikou to bude velmi podobné jako s mapovým softwarem - bude se postupně transformovat v něco nového - a je uplně jedno zda tomu budeme říkat cloud computing nebo jinak. Toto nové řešení bude mít společnou základnu v jednoduchosti a nákladové nezatíženosti. Nejvhodnějším řešení v tuto chvíli přichází v úvahu přenechání aplikací externím subjektům a vzdáleným přístupem přes internet.



Zajímá tě více?

21. listopadu 2010

Google Prediction API aneb získejte více informací ze svých dat


Na letošní květnové konferenci Google I/O bylo představeno plno novinek (oproti loňskému roku kdy byl představen jeden produkt... No a kde je teď Wave a kde Lars :) Jedním z produktů, či spíše služeb je Google Prediction API. Ve snaze porozumět o co se jedná jsem se spokojil s jednoduchým příkladem - třeba přeložení jazyka. A s tím jsem žil několik měsíců. Chyba! V poslední týdnu jsem se začal o tuto problematiku více zajímat a objevuji zajímavou, zatím nepříliš známou službu. Takže si ji pojďme představit...


Ukázkové motivační business řešení
  1. Zjistěte jaké produkty Váš zákazník v historii nakoupili (např. víno, sýr, olivy, párátka,..)
  2. Porovnejte toto chování se všemi zákazníky a najděte ty s nejvíce podobnou preferencí
  3. Odeberte již koupené produkty a zaměřte se na ty zbylé (pokud je tam produkt vícekrát dejte mu větší váhu)
  4. Nabídněte svému zákazníkovi co bych mohl chtít/potřebovat
  5. Ve zkratce? Právě jste udělali doporučování produktů jako to dělá Amazon



Jak název vypovídá jedná se o předvídání či odhad budoucího vývoje z dat minulých a vztahy mezi nimi. Vše funguje jako ostatní Google produkty- formou služby a napojení na API. Tedy něco jako blackbox - černá skřínka, u které nevíte jak přesně funguje a v důsledku vás to možná ani nezajímá. Důležité je znát jaká data máte dát na vstup a jaká na výstup. Stejná paralela je s Gmailem, kde také nemusíte tušit jaké přesné procesy a funkce se o tuto službu starají, zajímá Vás jen z uživatelského hlediska funčknost.

Takže si nejdříve vytvoříte vzorek dat  - jedná se o obyčejný textový soubor s hodnotami odělenými čárkami (CSV) - co řádek to jeden vzorek. Tento soubor se nahraje do další nové služby - Google Storage for Developers. V té máte uložený své příhrádky (bucket) na soubory (object). Představte si to jako třídění do složek.

Poté je potřeba vytrénovat svoji umělou inteligenci,. To se dělá přes odesláním požadavků na speciální URL (předpokládá se že už máte auth. token)

POST https://www.googleapis.com/prediction/v1.1/training?data=prihradka%2Fdata


Počkejte chvíli než se data zpracují, celková délka je závislá na velikosti souboru. Data ke zpracování opět posílat na URL



POST https://www.googleapis.com/prediction/v1.1/training/prihradka%2Fdata/predict


s daty v těle


{"data":{
  "input" : {
    "mixture" : [ sloupec1,sloupec2 ] }}}

Zpátky dostanete výsledek, který se liší podle toho do jaké kategorie patří (tedy zda chceme data zařazovat do skupin nebo chceme předvídat nějaký vývoj)

Vytváření modelů se dělí do dvou kategorií:
  • klasifikační 
  • regresní
Klasifikační model
Jak název vypovídá, potřebujete klasifikovat data. Nejlépe si to ukážeme na příkladu. Představte si že máte emaily a ty potřebujete automaticky roztřídit. Např. emailová podpora/helplinka pro různé oblasti (vývoj, konzultace, školení, oprava, atd). Všechny texty emailů si oštítkujete kam patří a vytvoříme z nich textový soubor.

"vývoj", "Dobrý den, rád bych si nechal vyvinout"
"školení", "Objednávám školení"
"oprava", "Rozbil se mi počítač, pomozte"
"konzultace", "Sháním dobrou radu"
"školení", "Kolik stojí ten kurz Google Wave"
"konzultace", "Dobrý den, potřebuji poradit"

Čím více dat máte, tím bude výsledek přesnější. Opět nahrajeme na web (Google Storage) a necháme vytrénovat bázi. Poté pokud pošlete jakoukoliv větu, např.  "Je to rozbité potřebuji pomoc", systém vyhodnotí do jaké kategorie nejpravděpodobněji daná věta patří. (v našem případě by mohlo jít o sekci oprava). Velmi jednoduše si takto můžete třídit emaily do různých oddělení podle klíčových slov a vztahů mezi nimi.


Regresní model

Opět vstupem je textový CSV soubor, jenže v tomto případě se snažíte odhalit budoucí stav. Pokud máme data jako na obrázku níže, tak první hodnotou je velikost dané osoby (označeno jako Example Value). Zbývající data na řádku (featurese) tuto hodnotu určují. V našem případě jde o pohlaví, výšku otce, výšku matky a pak národnost. Cílem v případě regresního modelu vložit data (např. "M", 1.68, 1.8, "Czech"), tak aby nám to vrátilo na základě předchozích dat, odhadnout hodnotu výšky daného jedince.


Služba je zatím pouze na pozvánky, navíc potřebujete přístup do Google Storage for Developers, které je taky na pozvánky. Možných řešení nabízí velmi mnoho, viz pár nadhozených příkladu z Google prezentace níže.




Pokud chcete být první a máte chuť realizovat podobnou implementaci ve svém obchodě nebo projektu, ozvěte se mi na ivan@appsatori.eu . Můžeme se domluvit na spolupráci a analýza či implementace Vás může vyjít zdarma (jakožto ukázková případová studie s anonymizovanými daty)

/ dopl.:  pouze pro smysluplné a zajímavé projekty, vyhrazuji si právo výzvu zrušit /






    Zajímá tě více?

    18. listopadu 2010

    Punk's not dead!! A PageRank?

    Nadpis by mohl znít - PageRank is still not dead. V dnešní době jak jsou informace strukturovány, již nestačí používat staré algoritmy, což si uvědomuje i Google a snaží se přizpůsobovat

    Nápad na článek vznikl cca před uvedením nového Google indexu s názvem Caffeine, přesto bych se nebál říci že hlavní myšlenka zůstane zachována http://googleblog.blogspot.com/2010/06/our-new-search-index-caffeine.html

    Rychlý úvod
    Každý se chybně domnívá,že Google přišel s myšlenkou geniálního algoritmu se kterým porazil tehdejší konkurenci. Ano chytré provedení matematických zákonů hrálo svoji roli v úspěchu,úspěch tkvěl někde jinde

    V době před 10 lety lidé přistupovali k informacím naprosto rozdílným přístupem - přes katalogy a jeho kategorie. Vyhledávač v portálu primárně prohledával svoji databázi (která byla zpočátku plněna ručně) a na "celém internetu" vyhledával s velmi špatnými výsledky. Google tedy konkurenci neporazil, ale naopak vytvořil trh - na kterém byl první a nejlepší. Tím že se soustředil na jednu věc (organizace stránek, hodnocení důležitosti dle PageRanku), mu pomohlo k získání velkého náskoku. Odstupem času vidíme jak dobře vizionářské myšlení měli. Většina přístupů na stránky je řešena z vyhledávače... Nebo snad při nákupu nového fotoaparátu jde do elektronického obchodu cestou katalogu: Obchody > Elektronika > Fotoaparáty > Digitální fotoaparát ?

    PageRank
    PageRank je číslo - kvantifikovaná metrika či způsob jak ohodnotit kvalitu stránky. Paralelou je hodnocení kvality vědeckých prací. Pokud na Vás odkazuje kvalitní stránka, znamená to že jste hodnotnější než ostatní. V době kdy stránek bylo relativně málo, tak nejlepší výsledek často obsahoval hledanou frázi v těle stránky. Bohužel pro toto ohodnocení s postupem let příbývala další veličina - a to právě čas

    Pokud nyní vyhledáváte na internetu, často se na prvních pozicích objevuje sice kvalitní, ale zastaralý obsah.
    Největším problémem je měření jablek a hrušek, včetně toho jak ohodnotit co je nejkvalitnější napříč časem

    Na diagramu můžeme vidět dva pohledy - aktuálnost (v čase, novější je vpravo) a pak kvalita stránky (jako PageRank, vyšší je nahoře).

    V dnešní době pracují vyhledávače pouze s jednou úrovni (modrou) a tedy řadí podle PageRanku. Nastává zde problém pokud vznikají podobné stránky, které jsou v čase novější, nemají tak vysoky PageRank ale mohou být kvalitnější.

    Existují 4 variatny, ty 2 jednodušší z nich:
    • starou stránku s nízkým PageRankem můžeme rovnou vyřadit - koho by zajímalo něco neaktuálního navíc, nerelevantního (vlevo dole, přeškrtnuta)
    • novou stránku s vysokým PageRankem s radostí uvítáme - jde o akutální věc, která si za "krátkou dobu" dokázala získat pozornost, tudíž její kvalita byla ověřena (označena číslem 1)
    Jenže pak jsou další dvě varianty, mnohem složitější aneb jak porovnat mezi sebou v čase. (na obrázku "A" a "B"). Je to ta která na webu je 10 let, odkazují na ní plno stránek, jenže stále pracuje s daty pro IE 5.5
    nebo je to nová,aktuální -s nižším PageRankem.

    Důsledek
    V praxi to vypadá tak že pokud hledám např. něco spojené s JavaScriptem, dostáváme pěkné výsledky z pohledu PageRanku, jenže často se zastaralým časem v datu.. A novější stránky často musíte ručně omezovat

    Částečné řešení? Např. po spojení s daty ze sociálních sítí, tak jak to chystá udělat Bing s Facebook "lajky"
     Bringing Your Friends to Bing: Search Now More Social

    Nebo způsob, jak převést číslo z jedné úrovně do druhé. To by mohl být nový hledač..



    Zajímá tě více?

    9. listopadu 2010

    ChatSquare = chat k FourSquare venue / připravte se na Google Developer Day

    Tak jak to bývá, dobrý nápad nečeká dlouho na svoji realizaci. Před rokem  (prosinec 2009) jsem v rámci příprav marketingové studie pro Vodafone navrhnul chat založen na virtuálních místech. V té době to byl jen nápad, který neměl jasný model pro operátora (což chápu, mě se líbila ta myšlenka)  Zpětně jsem rád že dostává myšlenka konkrétní obrysy, ačkoliv u někoho jiného (v té době byl FourSquare u nás v plenkách a jako primární identitu jsem navrhoval Facebook - tedy takový malý Facebook places :-) A jak jsem to myslel? Chat/komunikaci s lidmi v okolí, se kterýma se neznáte, založeno primárně na školy, kdy můžete komunikovat se spolustudenty :)


    ChatSquare
    Před 14dny jsem objevil americký startup ChatSquare http://chatsq.com/ který toto plní dostatečně.


    Stačí provázat se svým účtem (primárně FourSquare ale nabízí se i možnost Facebook Places). Po přihlášení v jednoduché aplikaci můžete vybrat s kým chce komunikovat
    • s kýmkoliv napříč celým světem
    • s kýmkoliv v okolí
    • s lidmi k danému místu




    Připravte se na Google Developer Day
    Letošní GDD by mohl být zajímavý, pokud by účastníci mohli spoluchatovat, aniž by spamovali twitter - k čemuž v poslední době dochází. Nechme tedy Twitter na konkrétní zajímavé věci a domlouvání interních věcí (přebíhání mezi sály, hledání, doporučování, komentování) na této službě. Chatovací venue stejné jako tam kde se checknete...



    Chatujte na venue Vysoké školy ekonomické v Praze
    Jako mayor Vysoké školy ekonomické navrhuji na tomto místě s nejvíce checkiny v ČR (hned po Ruzyni)  používat tuto službu :) Bude to sranda a fajn k beta testování. Buďte prvními aktivním uživateli u nás!! Startujeme ve středu 10.11.



    Jak začít používat ?

    1) Z mobilu přistupte na adresu http://www.chatsq.com/
    2) Provažte s FourSquare účtem a vytvořte účet
    3) Najděte přátele a chatujte :)



    Zajímá tě více?

    19. října 2010

    MyCommsuite – Vyšší výnosy pro poskytovatelé IT služeb

    Advertorial – by order of VIRAL LAB





    Mycommsuite je řešení sjednocené komunikace, které poskytovatelé IT služeb a telekomunikační firmy mohou nabízet svým zákazníkům. Uživatelé tak se tak mohou zaměřit na získávání nových klientů, mají k dispozici nové možnosti pro zvýšeni zisku, nebo rozšíření sortimentu.

    Jedna se o zdroj příjmů s vysokým ziskem na rychle rostoucím segmentu trhu. Výhody a uplatnění sjednocené komunikace se začínají na trhu ješte len etablovat. Zatímco většina firem sjednocenou komunikaci již používají, poukázal průzkum společnosti Frost & Sullivan na vysoký počet společností, které zvažují v současné době sjednocenou komunikaci následne integrovat.

    MyCommsuite nabízi poskytovatelům služeb možnost jako první etablovat tuto technologii. Sjednocena komunikace je k dispozici pro zákazníky samostatně nebo v kombinaci s jinými komunikačními službami. Modulární design Mycommsuite rovněž umožňuje rychleji se přizpůsobovat novým podnětům a nabídnout zákazníkovi balíček služeb podle jeho požadavků.

    Měsíční poplatky mohou být individuálně upraveny poskytovatelém IT služeb a umožňují zvýšit příjmy z mobilního podnikání. K dispozici je taky integrace plochy pro reklamní nabídku.

    S Mycommsuite se otevírá nejen možnost oslovit nové zákazníky taky nabízí pro klienty jedinečné výhody.




    MyCommsuite Features ve zkratce.

    MyCommsuite obsahuje následující sjednocené komunikační služby:
    • Email
    • Instant Messaging - seznam přátel, presence
    • Calendars
    • Social Networking Tools – Facebook, Flickr, Twitter agregace
    • Contact Lists – adresář
    • File Sharing – sdílení souborů
    • My Media – multimediální přehrávač pro zpracovaní různých formátů videa, fotek a hudby
    • News Feeds – RSS agregace
    • Soft Phone - o-net a off-net VoIP volání
    • Video Calling- one-to-one videohovory
    http://www.mycommsuite-uc.com/landing1.html 


    Zajímá tě více?

    3. října 2010

    How to calc distance between places in Google Spreadsheet

    This week I  got email from Steve. He has a problem with my Google Spreadsheet function getDistance. So I have decided to write short tutorial, how to use this useful function
    We have matrix with cities. Now we woud like to calculate distance between each other.


    1.) After created a new Google Spreadsheet, select menu item Insert > Script

    2.) Script Gallery is fullfilled functions from crowd. Search keyword "getdistance" (or "codeasi" :)



    3.) Now you have to authorize this function (don't worry)


    4.) Create matrix with places.


    Hint: use this pattern: place, country for example:  
    • Hastings, United Kingdom
    • Vaclavske namesti 3, Ceska republika



    5.) Write function to cell B3: =getDistance($A3,B$2)
    In this case char "$" means:
    • $A3 -> after copying to other cells the first position of address is not added (it is still "A" and refer to places in column A)
    • B$2 -> after copying to other cells the seconds position of address is not added (it is still "2" a refer to places in second row)




    6.) After all will happen the coolest&sexiest thing :) just copying to other cells




    7.) Voilá, result :) Returned numbers are in km



    Zajímá tě více?

    24. září 2010

    Společné výpisky z WebExpo přes Google Docs - povede se ?

    Kolektivní vědomí je pěkná věc, ale co taková společné výpisky z konference. Pojďme to vyzkoušet!

    Nasdílel jsem 4 dokumenty, co online dokument, to jedna místnost
    Pište tam svoje poznámky, společně můžeme vytvořit velmi zajímavý materiál


    Nemusíte mít login u Google, lze editovat anonymně
    Prosím ostatní aby zpětně dopsali své poznámky a doplnili tak mezery :)



    Zajímá tě více?

    22. září 2010

    Známe nejnavštěvovanější stránky (služby) na webu H1.cz

    Když jsme tvořili náš nový žárovko-oblakový-oranžový web, chtěli jsme se zaměřit jak to udělat správně (bacha na rozdíl dělat správné věci a dělat věci správně :-). Proto jsme se rozhodli prozkoumat jak jsou dělané jiné weby a od koho se jinak už než u jedničky na trhu. Chopil jsem se toho s vervou sobě vlastní, takže jsem zvolil pro benchmarking web http://www.h1.cz

    Když se podíváte na webové stránky tak jsou přehledné, čisté, no prostě krásně. Jenže takové pojmy jsou velmi často špatně kvantifikované. Zajímalo mě jak to vypadá s celkovou návštěvností (+ mám rád čísla, především ty prvo-). Takže jsem provedl "codeas analýzu webu" (ležérně ji říkám CAWku) a vypadla velmi zajímavá čísla, o která se nyní podělím.

    1) Z hlavního menu je nejnavštěvovanější poslední položka v menu s názvem O H1.cz (http://h1.cz/onas), kam směřuje 71% trafficu webu (počítám i z vyhledávačů). Další zajímavým číslem je 66 - tolik procent z celkové návštěvy webu navštěvuje podstránku Náš tým (http://h1.cz/tym)

    Pokud bychom zůstali v této sekci (O nás), tak další stránky jsou skokově daleko níže. Pracovní příležitosti (http://h1.cz/pracovni-prilezitosti) jsou na 30% a Kontakt (http://h1.cz/kontaktna stejných 30% (ale stále to číslo je větší než u některých produktů, viz níže)

    Závěr bodu 1
    H1cz je brand. To je dáno velmi dobrým výběrem jména firmy a známých tváří (někdy spíš ikonek avatarů :) To se odraží na webu, kam směřuje návštěvníci primárně, aby se podívali kdo všechno tam pracuje. 

    2) Dalšími zajímavými položkami v menu kam směřuje traffic jsou
    Závěr bodu 2
    Lidé letí na kurzy, které jsou jistě kvalitní. Než něco podniknou tak je zajímají reference. Poradenství je také velkou doménou firmy, nemělo by tu tedy chybět.


    3)  Produkty s nejlepším umístěním

    Závěr k bodu 3)
    Věci kolem tvorby a práce s obsahem jsou velmi žádané (např. kurz psaní pro web či outsourcování této činnosti v podobě copywritingu). Optimalizace pro vyhledávače to je stálice zeleného nebe (SEO je drobno dobro) a školení Facebook je skvělý fenomén (chtěl bych v době páry učit jezdit lidi na lokomotivě).Všimli jste si jak produkty krásně korelují s návštěvou v menu :)









    Statistika jako jeden graf (=Van Graaf)




    to je loooong tail ;)


    Celkový závěr 
    Měření se mi líbilo.. (ne kdepak tohle není fyzikální protokol :-)

    K výhodám CAW jednoznačně patří to, že jste schopni vcelku rychle, v rámci možností i přesně a hlavně kdykoliv zmapovat webové stránky. Vhodné pro zjišťování stránek konkurence - např. jak jim dupou králici..

    Nevýhoda je zřejmá - měření nikdy nemůže nahradit přesnější určování návštěvnosti pomoci Google Analytics, jenže to má drobnou nevýhodu - k těmto datům se z venku nedostanete.. :)

    ,,Návod jak si změřit cizí web přinesu hned po tom článku o teleportu''



    Zajímá tě více?

    9. září 2010

    Známe největší influencery na FourSquare - najdete se na vizualizované social mapě?

    Poslední dobou realizuji projekty pro AppSatori, což je firma orientující se na komplexní nabídku Google služeb a technologií pro firemní využití, převážně pak Google Apps - od konzultací, přes zavedení se zakázkovou implementaci až po školení. Další z aktivit do budoucna jsou právě sociální sítě.

    Nejnovější projekt se zabýval analýzou sociální sítě Foursquare. Již nyní máme rozsáhlou databázi českých uživatelů, kterou jsem poté analyzoval a našel tzv. influencery.



    Kdo je to influencer a co je to komunita?
    Influencer (neboli ovlivňovatel, celebrita, trendsetter) je osoba, pohlavím ženského, mužského nebo "obojího". Tento člověk je většinou ve daném okruhu známá osobnost, jehož každý respektuje a jeho názory jsou oceňovány. V našem případě jsme se nesoustředili na osoby s největším počtem přátel (což se může na první pohled zdát), ale na tzv. propojovatelé - lidi kteří spojují jednotlivé komunity.

    Komunitou se myslí menší skupina uživatelů, kteří se vzájemně znají (každý s každým - prostě klika grafu :-). V oblasti sociálních sítí jsou dobrými zárodky komunit  zaměstnanci jedné firmy, kteří se znají z práce a toto kopírují na sociálních síti. Jedna kancelář se může zdát jako jedna komunita. A ten kdo sedí na pomyslné chodbě je propojovatel (dokáže zprávu rozšířit do ostatních kanceláří)


    Czech Social Map - FourSquare




    Vytvořil jsme robota a analyzoval celou síť Foursquare. Protože algoritmus stále běží, data nejsou kompletní ale neočekávám že by se razantně změnila, tak aby hodně změnila graf. Vizuzalizaci jsem provedl jenom s uživateli, kteří mají více než 20 propojení (a pokud jsou v grafu lidi s menším počtem, je to díky tomu že zbývající uzly vypadly).

    Barevně jsou odlišeny komunity. Vidíte zde početnou zelenou skupinu, známých avatarů (čti tváří :)
    Velikost indikuje influencera. Čím větší, tím má větší "schopnost" zasahovat do několika komunit.
    V Českém prostředí je to Petr Mára, Martin Hassmanm nebo Daniel_D.

    A co data
    Tak například, pokud by Vás zajímalo rozložení pohlaví, tak například na českém Foursquare je to takto: 86% mužů, 13% žen a 1% asi neví :)


    Jste na Social Marketing Summitu a chtěli byste zdarma získat social mapu ?

    Sledujte mě na twitteru @codeas a během čtvrtka (9.9.) tweetnu "heslo" - kdo mě první najde a příhlásí se o něj, získá jeden exemplář. Nabídka je kusově, ne však časově omezená :)





    FAQ
    • Plánujete dál pracovat na FourSquare? - Ano
    • Chcete vyzkoušet analyzovat Twitter - Ano, algoritmus už máme a kapacitu taky
    • Budou další projekty cool&sexy (TM) - Samozřejmě, zakládáme si na značce :)


    Sledujte tento blog,protože již brzy vypublikujeme další data. A pokud máte zájem o širší záběr z oboru Google technologii pro firemní využití, sledujte Blog AppSatori



    Zajímá tě více?

    7. září 2010

    Google Scribe - hračka pro rychlejší psaní na internetu

    Po nedávném konci Google Wave budou vznikat subprojekty, nejspíš jako subhouby po dešti :) Jedním z nich je Google Scribe. Vcelku nenápadná věc může urychlit psaní na internetu.

    Aplikaci si můžete vyzkoušet na adrese http://scribe.googlelabs.com/



    Pokud Vám nepřijde na aplikaci nic ke hraní, vězte že takto můžete psát jakékoliv texty na webu (tam kde je textarea nebo input box). Stačí si do záložek uložit tento odkaz Google Scribe Bookmarklet
    Podporována je zatím jenom angličtina


    Vyskakovací menu navrhuje slova - po odentrování je doplněno. Slovo můžete přidat i číselně (0-9), případně odškrtnout nevhodné slovo (vlajka vpravo)


    Třídí slova lze

    • podle abecedy (od Andulky po Žížaly :)
    • dle Google Scribe Ranku (počítám že se bude toto skóre měnit podle toho jak uživatele budou na dané slovo "hodní")
    • Relevance - podle toho jaké slov je předcházející (tato část je z Google Wave)
    • "Šetřící" - ty které vám ušetří nejvíc psaní :)


    Pak můžete psát například v Gmailu nebo na Facebooku (Google Docs nefungují)



    Přijde doba kdy napíšu počáteční slovo a Google vygeneruje celou větu ? :)
    Pěkné hraní





    Zajímá tě více?

    30. srpna 2010

    Podzimní vlnu konferencí odstartuje zajímavý Social Marketers Summit

    Nemůžu si pomoci, ale druhou polovinu roku mám raději. Podzim na nás dýchne barvami a odbornou IT veřejnost čeká pěkná dávka konferenci. Pojďme se ně podívat a začneme tou nejzajímavější.


    1.) Social Marketers Summit
    Nejzajímavější počin - jde o první ročník zaměřený na novou, progresivní část internetového marketingu - sociálních sítí. Líbí se mi myšlenka summitu tedy jak na webu píšou sociální interakci mezi prezentujícími a naslouchajícími. Nemusely by to být přednášky typu 1: n jak je známe (ale třeba m:n :) Z podzimní nabídky jde o nejoriginálnější a nejzajímavější počin - hlavně v tom že stále plno lidí se sociálními sítěmi trápí nebo se jim na konferencích nevěnuje tolik času. Jednoznačně doporučuji zajít, pokud vás to zajímá

    Témata:
    • Současné situaci v oblasti sociálních sítí a komunit
    • Public Relations v prostředí sociálních médií
    • Kreativitě a zábavě v sociálních sítích
    • Monetizaci sociálních sítí a aplikace



    Kdy: 9.9.2010
    Místo: Slovanský dům, Praha 1
    Twitter: http://twitter.com/socialsummitcz

    2.) Google Day

    Další novinka letošního podzimu. Google Day je na pozvánku a cílem orientovat se na business část. Takže si můžeme představit o jakousi formu osvěty, že Google míří do Enterprise sféry (viz. například partnerství na konferenci Systémová integrace 2010 v červnu  - jakožto nejvíce high-level IT konferenci v ČR)

    Kdy: 15.9.2010
    Kde: klub SaSaZu, Praha
    Web: http://googleday.cz

    Témata:
    • Vývoj ekonomiky, médií a reklamy očima českých i zahraničních osobností
    • Vliv internetu a technologií na ekonomické i společenské změny
    • Inovativní podnikatelské koncepty z českého trhu i ze zahraničí
    • Panelová diskuze na téma Budoucí zdroje růstu ve střední a východní Evropě
    • Novinky ze světa internetových technologií a Googlu

    3.) Microsoft Days

    Velmi nabitá konference - ve dvou dnech a v několika souběžných sekcích můžete navštívit přednášky o rozličných tématech, vhodné od obchodníka po developera. Pokud děláte profesionálně v MS technologiií, nemělo by Vám tyto dva dny uniknout..

    Kdy: 14.9.-15.9.2010
    Kde: Kongresové centrum , Praha
    web: http://www.microsoft.com/cze/microsoftdays/

    Témata:
    • Cloud computing a Windows Azure
    • MS Exchange
    • Windows Server 2008

    4.) WebExpo
    WebExpo vstupuje do třetího ročníku a prochází proměnou. Z původně české konference (místa kde se mohou potkat lidé, kteří se normálně znají jen z internetu), roste středoevropská záležitost (na druhou stranu kde jinde udělat, když Česká republika je středem Evropy, že ;) Kvalitní korporátní design, webové stránky a  velký prostor pro vysokou návštěvu příští rok.

    Kdy: 23-25.9.2010
    Kde: České zemědělské univerzity, Kamýcká 129, Praha 6 
    Web:http://www.webexpo.cz

    Témata:
    tématicky nejrozsáhlejší, od designu, po vývoj až po business. Dva dny plné přednášek, nejen od českých speakeru.


    5.) Cloud Computing Conference
    Druhý ročník orientující se na Cloud computing pro střední a vyšší management. Více než technický pohled, je kladen důraz na obchodní stránku. Prezentují často firmy, které v rámci přednášky prezentují své řešení. Určitě je tento formát konference vhodný pro lidi, kteří nesledují denně RSS a chtějí jednou ročně v zhuštěné podobě slyšet o nových trendech, možnostech a hlavně konkrétních řešení. (viz velký počet případových studií). Tímhle stylem bude nejspíš také veden Google Day

    Na prvním ročníku jsem se necítil ve své kůži (neměl jsem oblek ;) a taky jsem nepotkal jádro lidí, které je na každé akci.

    Kdy: 2.11.2010
    Kde: Kongresové centrum U Hájků
    Web: http://www.cloudconference.cz/
    Témata:

    • software jako služba (SaaS)
    • platforma jako služba (PaaS)
    • infrastruktura jako služba (IaaS)
    • virtualizace
    • datová centra


    6.) Czech Internet Forum 2010

    Jedna z nejvíce mediálně známých konferencí,za což vděčí Křišťálové lupě - takovým webovým Oscarům, čehož se mohou chytnout ostatní média (např. televize). Často jde jen o přehledové přednášky, co se za poslední rok událo, kolik přibylo/ubylo/vydělalo nebo jakým směrem jde vývoj

    Kdy: 11.11.2010
    Kde: Konferenční centrum City, Praha
    web: http://kristalova.lupa.cz/cif/2010/

    Témata:
    český internet, trendy, mobilní připojení, sociální sítě, netmonitor

    7.) Google Developer Day
    Největší a nejlákavější akce podzimu. Google stále na internetu kraluje, nabízí velké množství technologii, jejiž cílem je vytvořit z celého internetu platformu. Cool značka generuje cool přednášky a s tím spojené akce. Již třetí ročník přitáhne velkou pozornost a po loňské návštěvě cca 800 vývojářů se tak přiblíží tisícovce.
    Určitě se m

    Kdy: 16.11.2010
    Kde: Clarion Congress Hotel, Freyova 33, Vysočany, Praha 9

    Témata:
    tématicky se točí hlavně kolem programování - Android, GWT, Mapy, HTML5, OpenSocial

    +2 tajné :)
    Na závěr musím nakousnout že se chystají ještě dvě konference - které jsou ve fází příprav :) 


    Aktualizovaný seznam všech konferencí ve veřejném Google kalendáři





    (např. v Google Kalendáři vlevo dole pod Add -> Add by URL )

    Chybí zde Vaše konference nebo IT akce? Napište na codeasi@gmail.com a rád akci přidám



    Zajímá tě více?