29. července 2010

Facebook Question jen potvrzuje směr budoucího vyhledávání


Facebook včera představil novou funkci ve své platformě - Question. Jde o téměř logický krok, protože chytře vypozoroval chování lidí na sociálních sítí. Již několikrát jsem psal o jiném využití sociálních sítí než k jakému byly původně určeny. A právě toto "ohýbání" funkčností k obrazu svému přínáší provozovateli dobrý feedback co lidi opravdu chtějí. A co že tedy chtěji na facebooku ? Informace a hlavně jejich vyhledání.

Bohužel slovo vyhledávat a od něho odvozený vyhledávač v době internetu poněkud zparchantělo.
Osobně pod tento pojem zahrnuji i listování v knihách, ptání se přátel, prohlížení časopisů, poslouchání televize a rádia, prostě informace lze obecně vyhledávat všude v okolí. Často se to tak neděje a pokud někomu doporučíte vyhledej - často to skončí u procesu vyhledávač > Google >první stránka odkazů >  neověření pravdivosti.
Význam slova se přenáší - dříve bylo nutné informaci vyhledat (najít v tom málo dostupných zdrojů), nyní se orientujeme na vyhledat (najít správnou variantu z mnoha dostupných zdrojů,ze které později můžeme vytvořit znalost).

Lze to změnit? Ovšem a s příchodem sociálních sítí je tato cesta křišťálovější než ten nejkřišťálovější křišťál. Uživatelé postupem času neorientují na zápisky ze svých životů, ale jsou zvídaví a mají plno otázek. A právě tyto dotazy pokládají ať už na twitteru či poslední době více na Facebooku. Proto se otevírá nová možnost v podobě nového okénka  - Ask Question


Lidi otravuje vyhledávat, protože informací je tolik že je často velmi složité vybrat tu konkrétní. A pro porovnání dvou výrobků (iPhone 3GS a iPhone 4) nebo získání konkrétní odpovědi (Mám si koupit Dell Streak ?) vám vyhledávač přímo nepomůže (ten jen zprostředkuje cestu k odpovědi a to ne vždy kvalitně). Naproti tomu konkrétní uživatel názorem jsou důležity - ovšem většina těchto lidi aktivně nepíše. Proč taky.. I pro ně samotné je jednoduší odpovědět na konkrétní otázku (např. Je Dell Streak dostatečně velký, tak aby se na něm dalo číst?)

Pomalu se zde rýsuje vize toho jak budeme vyhledávat informace v několika další letech. Bude existovat obrovský počet uživatelů (nebudou se tříštit mezi malé systémy), kteří budou spoluvytvářet obrovskou bázi znalosti. Pojem kolektivního vědomí se dostává opět blíže k realizaci, jako například Tree of souls z filmu Avatar. Neříkám že Facebook budem tím systémem, jen k tomu má nejlépe nakročeno.

To že tento krok vnímá i Google svědčí nákup firmy Aardvark (http://vark.com/), kde můžete komunitě pokládat otázky stejným způsobem. Na zasazení do svého portfolia teprvé čeká..

A co vyhledávače - zmizí? Kdepak jen se změní jejich role..



Zajímá tě více?

17. července 2010

#7linkscz

Kdysi dávno, v dřevních dobách internetu, probíhali mezi bloggery řetězovky - něco jako můj stůl, moje cesta do práce, moje nej- atd. Protože se lidstvo točí v kruhu a prostředí internetu tento cykl jen urychluje, objevují se zde nové varianty (ať už formou hastagu nea twitteru nebo klasicky na blogu)

Rozhodl jsem se připojit k iniciativě, kterou do českých luhů a hájů přivedla Eliška Hutníkové, takže můžete objevovat  Něco nového(TM) (hledejte na twitteru pod #7linkscz )

Můj první post...
... se jmenoval Proč zase další blog.Dlouho jsem pozoroval české bloggery a jen jako pasivní čtenář hltal jejich názory, výkřiky a články. Kdybych se držel varianty že si svůj systém naprogramuji, trvalo by to možná ještě nyní a stále bych byl nespokojen (ehm). Takže nakonec padla volba na blogger, jméno blogu vzniklo z mého nicku (codeas - to i na konci je kvůli zabranému gmailu účtu :) a vlastně doteď nevím jak se to čte (jestli codeas, kodeas). Důležité je jedno - dobře a rychle se to píše :)

Článek, který mě nejvíc bavilo psát...
je nejspíš sepsání myšlenek někoho jiného. Jmenuje se Ivo Lukačovič na FELu (online text), a bylo to v době kdy jsem byl na FELu a v rámci jedné partnerské přednášky přišel zakladatel Seznam.cz -  Ivo Lukačovič. Bylo to skvělé a jsem rád že jsem částečně sepsal jeho myšlenky, protože šlo o velký zážitek. Ivo působil jako správny felák, navíc řekl plno zajímavých, chytrých myšlenek, které proložil správně trefnými vtipy..


Článek, který měl skvělou diskusi..
History reveu - nový časopis o historii .. nevím jestli přímo skvělou, ale docela rozsáhlou diskuszi. Jako první jsem napsal že se chystá nový časopis o historii, z čehož se později stalo něco jako fórum, kam lidi psali svoje stížnosti,nespokojenosti nebo naopak časopis obhajovali. Zajímavé sledovat - v začátcích..

Cizí článek, který bych si přál napsat sám
Není to přímo článek na blogu, ale asi bych ho sem zařadil. Jedná se Vizualizace historie změn textu, kterou napsal Karel Minařík (karmi). Článek jsem si jen proskimoval (rychle přečetl), ale těším se až si ho přečtu.
A proč bych si ho přál napsat? Protože je dlouhý, zajímavý, má plno cool obrázků, netradiční téma atd.

Můj nejužitečnější příspěvek
..určitě v pohledu že jsem dokázal docela částečně odhadnout další směřování části internetu - sociálních síti. Facebook Open Graph vs. Google Friend Connect: LIKE? - (z kořisti se stává lovec)
V posledních měsících se jen moje hypotézy jen potvrzují a říkám si že bych měl opět sepsat, abych se mohl obhajovat - já to psal, ne já to si to myslel 

Článek s titulkem, na který jsem pyšný
a hlavně na slovo :) Flashmob - budoucnost reklamy do nasycení  je pravda že staré formáty reklam už tolik nefungují, protože jsme se nasytili - a protože virál by mohl být spojený s flashmobem, přijde mi zajímavé koukat do daleko :)

Článek, který bych chtěla aby si přečetlo víc lidí
rozhodně tento matematický důkaz, toho důvodu jak matematika může být krásná a zajímavá. a že vše není jen o nudném počítaní. Navíc jsem aplikoval  na konkrétní věc,takže o to větší radost mi udělalo že to hezky vyšlo :) Důkaz: Narozeninový paradox aplikovaný na poslaneckou sněmovnu ČR








Zajímá tě více?