Vizualizace informací a infografiky mám velmi rád, proto jim také patří většina prostoru na mém Google+. S vlastní tvorbou je to horší - je jednoduší fabulovat a vymýšlet než realizovat.
Když v magazínu DNES (přílohy Mladé fronty č. 37/2011) vyšel článek o ředitelích největších českých bank, kde spolu s rozhovory byla i čísla, rozhodl jsem se vyzkoušet grafický pohled na data. U každého ředitele byl zmíněn počet klientů dané banky, za kolik peněz banka odpovídá a v neposlední řadě i počet klientů.
Data z největších českých bank (Komerční banky, Raiffeisenbank, ČSOB, Česká spořitelny, Hypoteční banky, Unicredit banky) jsem si setřídil do Google Spreadsheetu a vytvořil motion grafHans Roslinga, což nebylo složité.
Výsledkem je následující graf, který má na ose x počet klientů (nejvíce je vpravo) a na ose y hodnotu spravovaných peněz (v tisíc Kč). Třetím parametrem je počet zaměstnanců, který indikován velikosti kruhu a barvnou (červená je nejvíce).
Co lze odhadnout?
velikost svěřených peněz se v případě České spořitelny a ČSOB liší nepatrně, přesto v počtu klientů je znatelný rozdíl - lze tak odhadnout že ČSOB má movitější klientelu a Česká spořitelna má mnoho menších
ČSOB,Česká spořitelna a Komerční banka patří do "velké trojky", přesto ČSOB z nich má nejméně zaměstnanců
Raiffeisenbank počty klientů nesděluje, přesto lze zhruba odhadnout jejich zmínka"stovky tisíc klientů". Vzhledem k tomu, že se starají o 200 mld Kč, počet klientů nebude příliš vzdálen od menší trojice (odhadl jsem čistě z prstu na 500 tisíc klientů)
Hypoteční banka a Unicredit banka mají podobný počet klientů, přesto se Unicredit banka stará skoro o dvojnásobek financí - zde by se dalo také polemizovat o movitější klientele.
Protože data Raiffeisenbank nebyla k dispozici, zkusil jsem si jejich počet ověřit pomocí Google Insights for Search Pořadí vyhledávání koreluje s počtem klientů, takže by se dalo
Rok s rokem se sešel a letošní WebExpo, tentokrát na mé alma-mater (VŠE) je opět přede dveřmi. Ať už Vám web líbí či nebo zda souhlasíte s anglickými přednáškami - jedno je jasné. WebExpo začíná být stálicí, tedy událostí s každoroční tradicí, na kterou se většina lidí kolem webů těší. Pokud nesouhlasíte, můžu argumentovat, že tradičně bude mnoho lidí nadávat...
Na webu konference mohou účastníci hvězdičkovat svůj program. Vytvořil jsem pomocí Google Spreadsheetu jednoduchou tabulku, která pracuje s těmito daty.
Pokud tedy ještě nejste rozhodnuti, můžete se inspirovat od ostatních na co se chystají. Zároveň je velmi zajímavé, že design táhne více než třeba development. Zda jsou populárnější přednášky Microsoftu nebo Google nechám už na aktivitě čtenářů
Já si letošní WebExpo nenechám ujít! Takže mě sledujete na Twittetru @codeas a možná se tam potkáme
Málo známý nástroj Goggles (pozn. zatím nemá nic společného s Googlem) umožní namalovat / nakreslit / napsat text či obrázek na cizí stránky a weby. Stačí pouze bookmarklet a chytrý prohlížeč (vyzkoušel jsem pod Chrome 14b).
Uložte si tento odkaz do oblíbených - např. přetáhnutím na lištu prohlížeče.
Poté na jakékoliv stránce otevřte tento bookmarklet z lišty. Na stránce se vytvoří nová vrstva, do které se načtou již vytvořené grafické prvky z předešlých návštěv.. Pokud něco napíšete, uloží se to a uvidí to ostatní uživatelé. Mazat můžete pravým tlačítkem myši.
Jako jedno z mnoha řešení je např. v možnosti ladění neveřejného webu s klientem, který Vám do návrhu webu může zakreslovat změny. Nebo se jen můžete bavit. Schválně zkuste na tomto blogu :-)
Před rokem byla představena funkce volání z Gmailu na klasická telefonní čísla - bohužel však pouze pro americké uživatele, kteří navíc k tomu měli volání po USA a Kanadě zdarma (tato výhoda na počátku tohoto roku prodloužena - tudíž američtí uživatelé volají zdarma i po celý rok 2011)
Dnešní dnem je volání umožněno dalším uživatelů z celého světa (až 38 jazyků) mezi které patří i Česká republika. Funkce by měla být zpřístupněna v následujících několika týdnech - měl jsem tu možnost vyzkoušet ihned po spuštění, takže přínáším pár postřehů a rad
to že je funkce aktivní poznáte podle zeleného sluchátka v sekci Chat.
cena volání na pevné linky je $0.03/minuta (tj 50 haléřů /min) a na mobil $0.15 (~ 2,5 Kč/min)
kredit kupujete přes Google Checkout (v dávkách $10, $25, $50)
v nastavení můžete zadat telefonní číslo a ono vám to vrátí minutovou sazbu
stále není aktivní plnohodnotná služba Google Voice - nemůžete si tedy zvolit virtuální telefonní číslo a to provázat s cloudem, nikdo se Vám teda do Gmailu nedovolá
Nová sociální síť Google Plus slaví první měsíc svého provozu, za který stihla nasbírat už 20M uživatelů celosvětově, vyvolat bouřilivou diskuzi kolem vytváření firemních profilů a rozpoutat nejednu flame-war na kolik jde o pouhou kopii Facebooku. Pokud Vás zajímá rozbor podrobněji, odkážu Vás na můj předchozí článek Kompletní shrnutí sociální sítě Google Plus aneb v čem je lepší než Facebook , který dle ohlasů splňuje slib z názvu příspěvku a shrnuje vše podstatné.
Dnes se podíváme na způsob jak monitorovat zásah počtu uživatelů aneb kolik lidí si příspěvek přečetlo. (něco jako Facebook Insights Hack). Oficiálně na to sice neexistuje nástroj, ale vymyslel jsem takovou oberličku.
Vyšel jsem z předpokladu že
každá fotka na Picasawebu má u sebe počet zobrazení
každý obrázek u statusu je nahrán do Picasawebu
z toho jsem udělal závěr, že by mohlo jít spojit ty dvě informace a udělat z nich znalost.
Nahrál jsem obrázek a publikoval jako normální příspěvek (status)
Po několika dnech jsem zjistil, že číslo počtu zobrazení se zvětšilo, aniž by někdo přistupoval k obrázku přes Picasaweb (a i kdyby tak určitě ne v takovém množství)
Abych získal podrobnější statistiky a zjstil jak přesně se funkce chová, vytvořil jsem si malou aplikaci a vlastní API (Google Plus ještě API nemá, tak jsem musel využít vlastní ba nedokumentovaných elementů v Picasa API). Výsledek je takovýto graf:
Zajímavé je že první čísla jsou až skoro po 3 dnech, což je bohužel vlastnost Picaswebu, že je poskytuje s takovým odstupem. Ty skoky jsou způsobené právě onou opožděnou reakcí dále - tj. neposkytuje aktuální čísla, ale vždy v pravidelných dávkách se zaktualizuje. Trend nárustu je ovšem zřejmý - během 12 dnů, s 700 followers, zásah přes 2500 lidí (tj. nějaký 3,5x)
A jak by šlo využít tento postup prakticky?
1) Vytvořte malý obrázek s průhledný pozadím velikosti 1x1 pixelu a vložte ke statusu.
2) Po nějaké době si neviditelný obrázek otevřte v Picasawebu (v albu Photos from posts > a pak dané datum)
3) Možná nemusíte sledovat proměnou v čase, ale jen jeji poslední hodnotu (kolik lidí zasáhlo) Pozn. funkčnost nyní testuju, vzhledem k opožděným číslům v době psaní článku, nemám konkrétní údaje
Plánuju ještě vylepšit a tak měřit počty Shares a +1 (tyto hodnoty zobrazovat v jednom grafu.)
Pro více novinek, tipů a zajímavostí nejen o plusku mě sledujete na Google+
Poslední 3 roky jsem sbíral veškerou infografiku, kterou jsem nalezl na webu. Šlo především o obrázky spojené s infografikou nebo vizualizací se zajímavým obsahem (data, čísla, grafy) nebo formou (barvy, kompozice).
Poslední půlrok jsem přemigroval těchto zhruba 300MB dat do cloudu - konkrétně na Picasu. Dnešním dnem jsem se rozhodl zpřístupnit tento archiv všem svým přátelům na Google+
Pokud byste si měli o Google+ přečíst pouze jeden článek, tak by to měl být právě tento Pokud chcete pozvánku, stačí otevřít tento odkaz
Co je Google+?
nová sociální síť od Google spuštěna 28.6.2011 a má být hlavní konkurentem Facebooku běží na adrese http://plus.google.com
Google již svoji sociální síť má s názvem Orkut, která je populární především v Brazílii a poběží spolu s Google+ (produkt Google Wave neřadím mezi sociální sítě, Buzz byl pokusem o druh mikroblogu typu Twitter)
podle analytiků stál projekt Google+ zhruba $200 mil.
v tuto chvíli je dostupná pouze na pozvánky – je nutné někoho požádat (pokud chcete pozvánku napište si o ni pod článek, připojte svůj email)
službu si můžete zřídit na jakýkoliv emailový účet – tzv. Google Account (pokud používate Gmail, máte tento účet automaticky)
jedná se o evoluční produkt (tj. vylepšený stávajícího konceptu) než o revoluční (s tím že by přišel s extra rozdílným přístupem) – příkladem může být velmi podobné GUI
jde o jednu ze 3 hlavních oblastí na kterou brán důraz v dalších letech
search and ads
Android, YouTube and Chrome
Google+ and Commerce and Local
Způsob propagace produktu:
Google se podařilo mediálně zastínit Office 365, Microsoft datum jeho uveden zveřejnil několik měsíců dopředu , takže šlo o cílený mediální překryv “atraktivnější věcí”
omezený přístup na pozvánky je hlavně kvůli marketingu – čím více se bude o službě mluvit – > tím lépe, protože se pro uživatele stává daleko lákavější co nemohou jen tak snadno získat přístup
pozvánky při uvedení Gmailu měli technické důvody – v té době byla nabídnuta kapacita emailové schránky 1GB (v roce 2004 bylo zdarma běžné 10MB), musel tedy kontrolovat množství uživatelů, dnes je to podobné s Google Music (prostor pro uložen 20 000 písniček zdarma je odhadem 100-120 GB dat)
často jako důvod neúspěchu produktu Google Wave přičítalo právě pozvánkám – šlo ale o úplně jiný případ, protože lidi dostali přístup k něčemu novému, co vlastně neuměli používat, pravá síla Wave se objevila až v uvedení na Google Apps pro práci v týmu, Google tak bohužel pohřbil službu, dříve než se mohla dostat mezi normální lidi k používání, Google+ však využívá zažité chování z jiných sociálních sítí (inspirace Twitter, Facebook)
Motivace vzniku služby:
Google dosud neměl jednotnou platformu se sociálními vazbami – nejčastěji používal vazby z emailového klienta, což se ne vždy hodilo, protože jste tak dle korespondence měli jako blízkou vazbu např. klienta, nadřízeného nebo někoho úplně cizího( možnost využít emailové kontakty byla použita v Google Buzz)
existující produkty mají rozdílné kontakty a není nic centralizovaného – jiní lidé a vazby jsou na YouTube (sledujete někomu kanál), jiné v Gmailu (korespondence), jiné pro sdílení dokumentů, další vazby máte vytvořený v Google Readeru (můžete někoho sledovat nebo být sledován + aby to nebylo málo můžete i sdílet (Share) a doporučovat (Like) ), další profil a sledování oblíbených stránek je v Bloggeru – > vytvořením profilu v Google+ a vazeb se dostává do pozice sjednocení
z příznaku “lajkování” stránek je možné odvodit jejich oblíbenost, stejně tak počítat do PageRanku (či chcete-li Social Ranku oblíbenosti), Google tak neměl svůj prvek/tlačítko, v posledním roce se sice objevilo Buzz tlačítko, velký průlom však neudělalo, s příchodem Google+ se objevuje až +1 tlačítko
co-kam sdílet ?– pokud bylo možné sdílet entitu (dokument, příspěvek, odkaz) na službách Google, vždy bylo nabízeno několik služeb (Buzz, Twitter, Blogg, Orkut,..) – jakmile si uživatel musí vybírat je to obvykle problém, čím mené možností a výběrů, tím lépe pro uživatele a tím i pro službu – uživatelé se neradi rozhodují
Co Google+ umí
základem všeho je profil a vztahuje se k reálnému člověku – musí být veřejný, řízení přístupu a soukromí se řeší na úrovni jednotlivých informací (tj. určité že email má být pouze pro přátel)
sociální vazby vznikají na základě přidávání do tzv. kruhů
kruh je skupina osob, které mají něco společného a primárně jim chcete sdílet stejné informace (můžete si vytvořit kruh Rodina, Přátele, Základní škola, Střední škola, Vysoká škola, Lidi z tábora či chaty, z různých kroužků)
cílem je abyste před posláním statusu (fotka, video) určili pro koho je daný obsah
přátelství nemusí být potvrzováno – tudíž můžete číst cizí příspěvky a pokud je dotyčný publikuje veřejně máte k nim přístup
veškeré alba a jejich fotografie jsou propojeny se služba Picasaweb
Hangouts dovoluje komunikovat (videochat) až s 10 účastníky přes prohlížeč v reálném čas (je nutné mít doistalovaný plugin)
Huddle je minichat pro textovou komunikaci, která je primárně určena pro mobil
Sparks – pokud uživatel zadá témata která ho zajímají, bude upozorněn na novinky (např. pokud zadáte “tintin”, dostáváte vše co se objevilo o tomto komiksovém hrdinovy ve vyhledávači – zatím nemá žádnou vyšší logiku, např. dle množství sdílení nebo aspoň dle lokalizace) – můžete si to představit jako Google Alert na dané slovo
V čem je Google + konkrétně lepší než Facebook
novější architektura -každá služba se vyvíji v čase, záleží na provozovateli na kolik je ochotný poslouchat své uživatele (Věděli jste např. že Retweety (s RT před Tweetem) nebo #hashtagy vymysleli sami uživatelé – Twitter hlavně implemenovat), i Facebook udělal během provozu pár změn, např. možnost dát LIKE komentáři nebo teprve rok jednotlivé FB stránky mají “LIKE” tlačítko místo “Become a fan” (původní koncept byl takový že se stanete fanoušky pár klubů, které bude pravidelně navštěvovat a komentovat. No a realita je jiná – mnoho uživatelů kliká na skupiny, které se jim líbí, nechtějí na ně zapomenout, či jim přijdou nějak sympatické a chtějí je podpořit) – FB těchto dat zatím využívá pouze pro reklamu,což je škoda (či dobře?), tudíž FB přidáva novinky za běhu a za dobu svého provozu (7 let) jistě systém v mnohem nedostačuje, navíc pokud si dal Google záležet (o plusku se mluví už téměř jeden rok), tak je systém navržen velmi dobře aby se dal do budoucna rozšířit (např. každý komentář si pamatuje stav o tom zda jste ho už četli nebo to že každý status má svoji jedinečnou URL – lze na něj lépe odkazovat)
přehlednost – v základu jsou obě služby identické, hromadě kamarádům zasíláte krátké zprávy, rozdílem je důraz na UX, kdy stejnou věc uděláte stejně, ale ve FB méně pohodlněji (předpokládám že některé věci v FB jsou už dávno, jen jsou natolik schované že o tom člověk neví), zde tedy končí argumentace: no jo ale já má v FB listy a mohu si vybrat komu poslat
otevřenost – bude to zní jako klišé od uživatele iPhone, ale Google jasně hlásá že svoje data může kdykoliv vyexportovat v jakém formátu chcete, navíc FB začíná v některých vědech “frackovitět” (viz zakážeme nástroje pro export uživatelů)
soukromé využití (Facebook ve firmě) – velké firmy začínají implementovat do svých portálu prvky známé z klasických Web2.0 či sociálních sítí (streamy, aktivity, dashboardy, gadgety, folowing, komentáře, like, profily etc), trend směřuje že v každé firmě bude něco jako malý FB – místo aby ho jednotlivé firmy kupovali/programvali/implementovali, tak si ho budou moci nastavit v Google Apps (uživatele mít budou,kontakty taky) – Pozn. zatím tato nefunguje, ale z technické hlediska to lze, protože Google.com to používá, takže je otázkou času kdy to bude
funkce - ačkoliv jsme v beta verzi staré 14dní, dost věci funguje a stále dost věci chybí, takže je velká pravděpodobnost že se budou objevovat za běhu, jako nejlepší vidím realtime videokomunikaci s 10 účastníky a to vše v prohlížeči a to bez sebemenších větších problémů - těším se až to budu využívat se svými běžnými kamarády
osobní pocit kvalitnější příspěvky – neptejte se mě proč, protože nejsem autorem těchto zpráv, ale poprvé ze sociální sítě mám pocit že se ke mě dostala informace dříve než z jiných kanalů (TV, radio, tisk, RSS, Twitter, FB), navíc autoři publikují zajímavé věci
FB se dozvídám co nového dělají kamarádi (až budou na Google+,tak si to budu moc filtrovat)
na Twitteru se dozvídám rychlé a zajímavé novinky, vesměs z oboru (výhodou je limit 140 znaků)
na G+ se ke mě dostávají informace z různého spektra
absence české pobočky či zastoupení FB je jjistě také přidanou hodnotou pro české uživatele (např. pro firemní klientelu)
první služba to má vždy trochu jednodušší – v tomle případě byl Facebook první kdo sjednotil všechny ty “menší” sítě (Lidé, Libimseti. Myspace) a dokázal že je první sítí na které má cenu být, a roztáčí se kruh typu: většina kamarádů je na Facebooku – > jdu tam kvůli lidem – > firmy vidí sílu jedné platformy, kterou podporují (viz přihlašování na eshopy přes FB, akce a marketing jen pro fanoušky) – > což nutí další lidi se přihlašovat
vyhraje ta síť na které budou vaši přátele (aby to mělo smysl s nimi něco sdíle) a ne která je lepší
největší boj bude s masou lidí, většina je na FB a budou jistě líni toto změnit – stávající výhody nejsou natolik zásadní aby měli potřebu něco změnit
podle křivky rozložení adptace technologií je Google+ ve stáidu Innovators (což jsou lidé, kteří nové technologie zkoušejí, aniž by jim to mohlo přinést konkrétní odměnu – např. se služba neprosadí nebo nepřinese peníze), dle mého odhadu je FB ve větší části Early Majority (v tuto chvíli používá Google+ cca 10M lidí po celém světě, Gmail má cca 200M, Facebook 750M, Skype 800M)
absence her by jasně zvýhodnilo konkurenty, protože většina lidí tráví většinu času na sociálních sítí právě hraním
hlavní vývoj bude od Zyngy (autoři Farmville), do které Google vloni investoval $100 mil
připomínám že Google udělal akvizici firmy Slide.com, která vyvíjí možná otřesné, ale pro cílovku zajímavé miniaplikace – uživatel (spíš uživatelke 12-15) zadá fotky, tvar, animace, blýskající motýlky a vytvoří jí to pěknou slideshow (na což by se dalo nalákat dost uživatelek)
některé aplikace by mohly být využity z Orkutu – např. People Hooper by mohl být jednou z těch zajímavějších aplikací (killer?) – vyberete své dva přátele a aplikace dopočítá morphing (přeměnu) mezi nimi.
platforma pro vývojáře – HTML5 + Gadgets API + OpenSocial
Google dlouho neaktualizoval API ke gadgetům, takže je možné dojde k jejich znovuobjevení – > vždy totiž vytvářel platformu, tak aby mohl dát šanci vývojářům a aplikacím třetím stranám (nepředpokládám že by vymyslel něco uplně jiného, než právě upravené Gadgety)
v rámci betatestování jsem si vyzkoušel Gadgets API, které využívalo Gtalk protokol pro komunikaci (např hry šachy nebo kámen-nužky-papír-lizard) – tyto beta části jsem již nenašel
před dvěma lety byla také koupena firma http://www.labpixies.com která měla velké portfolio právě s gadgety
gadgety z Google Wave by se daly jistě použít, mohou pracovat s více uživateli v reálném čase a některé produkty jsou již vytvořeny, takže by se daly znovupoužít (např. plánování trasy, ankety či minihry by dost lidí ocenilo), dosud je projekt na adrese http://sharedspaces.googlelabs.com/)
veškeré technologie jsou již vytvořeny, zbývá etická část – Google již umí podle obrázků rekurzivně najít podobné obrázky (viz. image.google.com) nebo Google Goggles, to že se na fotkách budeme vzájeměn značit/tagovat své kamarády znamená že budeme učit algoritmus rozpoznávat obličeje a nás samotné, ve finále bychom mohli zadat své jméno a našlo by nás to na fotkách japonského turisty, který si v létě fotil Prahu a my jsme šli kolem...
vytváření uživatelské reklamy/propagace zdarma
všimli jste si že na Google+ nejsou stále reklamy? jistě to není že by se zapomněli nebo že zde reklamy vůbec nebudou, jde o první dojem, aby nový uživatele nebyli hned odrazeni – reklama zde bude až budou uživatelé a jejich data, pak zde může být reklama, cílená možná lépe než na FB (přeci jenom Google umí lépe pracovat s daty, takže pokud jste navštívili nějaký obchod na webu, teď vám to donabídne jejich akční slevy)
velmi zajímavá funkce by mohla být přejata z Orkutu – existuje zde Promote – možnost zdarma propagovat jakoukoliv Vaši zprávu, pro nastavení stačí jen vybrat zda chce k textu přidat i obrázek nebo video
poté se ukáže všem vašim přátelům přesně v místech kde je reklama, pod tím uvidí Vaši ikonku s možností “sdílet mezi své kontakty” (kteří to vlastně přesdílejí, aniž by zatěžovali vlastní stream/wall) sledovat pak lze výsledek ve statistikách – kolik lidí na odkaz kliklo, kolik si ho nepřálo zobrazit a jak daleko (kolik stupňů od Vás) zpráva dorazila (na příkladu vidíte že na Orkutu mezi mými 6 přáteli, tak celá jedna třetina viděla mé přání k Vánocům :)
příklady hovoří o možnosti inzerovat pokud chcete prodat kolo nebo se Vám ztratil pes
pokročilé API
napojení na další aplikace – znovupoužití přátel a jejich roztřídení v jiných aplikací
v posledních dvou letech každá nová služba (goMiso, GetGlue, Quora, FourSquare) vytváří jednu stejnou funkci – following/followers – první s tím přišel Twitter a teď se to dává do všech aplikací – uživatel tak musí vždycky sledovat skoro stále ty stejné uživatele, navíc musí povolit přístup k Twitter, FB aby mu je to našlo
to by mohlo vyřešit např. API a společná platforma – uživatel může mít kruh, který se bude jmenovat jako specifická služba nebo povolí lidem z filmového kroužku (speciální kruh) přístup pro aplikaci s filmy
samozřejmě že bude možné prohledávat veřejné statusy nebo vytvářet kruhy a další uživatelské operace
všudypřítomná černá lišta
postupně směřuje k tomu že černá lišta se základními aplikacemi bude dostupná po celou dobu pobytu uživatele na internetu– otázkou je zda bude přímo v prohlížeči Chrome či systému Chrome OS
Google v rámci beta verzí svého prohlížeče testuje odstranění URL pro zadávání adresy (objeví se po dvojkliku), čímž trochu dává najevo že bude chtít aby se uživatele pohybovali jen na jeho webech nebo na stránky chodili přes jeho vyhledávač
když koukám na svoji lištu záložek v prohlížeči, tak z černé lišty jich mám zazáložkované tyto (Gmail, Google+, Reader, Calendar, Documents),tedy 5 z 7, navíc mám ještě Google Groups a Google Notebook
Contextual Discovery
Marrisa Mayer (Google) na loňském ročníků Le Web zmínila že příští velkou věcí by mohla být "Contextual Discovery" – hledání bez hledání,
uživatelům budou nabízeny informace na základě jejich zájmů, (tedy podle toho co již hledali v minulosti, či o jaké věci projevují zájem)
první náznaky v "Sparks", tedy kdy uživatel zadá explicitně co ho zajímá
“all in one” pro firmu
business stránky zatím nebyli spuštěny,ale předpokládám že nabídka půjde po potřebách, spolu se spojeném ostatních služeb
velmi dobré napojení by mohlo jít s Analytics (sledování statisik), AdWords (inzerce), Checkout (platba za konkrétní služby), Offers (prodej slev) a hlavně Places (registrace do map kvůli lokálním vyhledávání)
řešení pro Google Apps
velká přidaná hodnota – centralizované profily, možnost komunikovat a sdílet s lidmi v týmu různé stránky, informace – osobně tak dost odlehčíme Google Wave
Závěr
Lepší služba neurčí automaticky vítěze, zato první služba má téměř jisté že neprohraje.
Stále jsme v produktu starém 14dnů, většinu funkcí teprve bude umět
Bitva mezi FB a Google se děje o pozornost/čas na webu uživatele -> kde bude uživatel budou i peníze
V počátcích bude kladen důraz na osobní priority, nabízí se otázka zda by nemohli existovat dvě velké konkurenční sítě dle priorit konkrétních lidí (jako koexistuje KFC vs. McDonald či Pepsi vs. Coca Cola) – v případě sociálních sítí si to nemyslím – vždy se bojuje o jeden konkrétní status a uživatele nebudou na dvou sítích – tj. vyhraje jen jeden.
Děkuji za pozornost!
Konkrétní tipy a triky přinesu v některém z dalších článků
Nový Google nástroj Swiffy zkonvertuje Vaše flash soubory ve formátu SWF na HTML5. Můžete tak provést konverzi, aby bylo možné spustit na mobilních zařízení. Po vygenerování Vám nabídne link na nový html soubor, který po 15minutách expiruje.
Udělal jsem testovací konverzi a na výsledek se můžete podívat níže.
Čím dál častěji se setkáváme s pojmem osobní cloud. Ať už to znamená cokoliv a definic jistě bude během následujících let mnoho, v důsledku si to můžeme představit jako přesun soukromých dat jednotlivých uživatelů a ne jako celku (organizace, firma a škola) na internet.. Jednou z otázek je, co dělat s hudbou? Objevují se řešení na streamování, existuje plno online obchodů, někdo poslouchá hudbu z YouTube, někdo sofistikovaněji na službách typu Groovershark. Svoje růžky začíná vystrkovat Apple se službou iCloud - krásný příklad osobního cloudu.
Google na letošní květnové konferenci IO mimo jiné uvedl právě Google Music. Jde o online úložiště, do kterého může kdokoliv (v tuto chvíli pouze na pozvánky) nahrát zdarma až 20 000 písniček. Číslo Vám nic neřekne, ale věřte že je to možná více, než máte na svém disku za posledních 5 let. Funguje to tedy tak,že MP3 soubory se nahrají na internet, ke kterým máte přístup pouze vy pod svým účtem a můžete je přehrávat z libovolného zařízení (další počítače, mobil/tablet s Androidem atd). A nepředpokládám že by to zpoplatnil - spíš opět nastaví reklamu nebo za vyšší kapacity si řekne peníze (viz doba kdy přišel s 1GB v Gmailu). Aktualizace: Používání je zdarma pouze v beta verzi, poté nejspíš přijde s nějakou placenou verzí. Postupné otevírání na pozvánky je spojeno s množstvím dat, tak aby obstál ohromné zátěži, navíc cena GB klesá v čase :)
Aktivace / instalace
1. Nejdříve si požádáte o pozvánku na http://music.google.com (případně využijeté jiné cesty). Upozorňuji že je primárně pro USA, takže to může trvat nebo nemusíte dostat vůbec :)
2. Po kladném vyřízení budete informování emailem s odkazem na přihlášení.
3. V prvním kroku odsouhlasíte podmínky služby
4. V dalším kroku můžeme vybrat jaké žánry Vás zajímají, abyste neměli své úložiště hned prázdné. (klidně si přidejte víc, protože další písničky už si v rozhraní nepřidáte a smazat je můžete vždycky)
5. Po té si můžete stáhnout Music Managera pro případný upload hudby.
6. Jedná se o exe soubor, který je nutné nainstalovat.
7. Před spuštěním se přihlásíte svým Google účtem
8. Nadefinujete kde máte uloženou svoji hudbu.
9. Nakonec zvolíte, zda má aktualizovat nově přidanou muziku v adresářích a uploadovat do cloudu
Rozhraní:
Postřehy
Veškeré aktivity se dělají na webu, odkud se logicky přehrává i hudba. (program na počítači jen pro upload hudby)
Jeden účet může být napojen až na 8 zařízení.
Upload písniček probíhá na pozadí spuštěného programu v nastavení můžete zadat vytížení linky (rychlost) a přidat další adresáře pro upload či četnost kontrol adresářů)
V online úložišti vidíte naposledy přidané soubory
Na iPhone 3G sice web službu spustim, zadam přehrání písničky, jen nic nehraje (iOS 4)
Akualizace: Tak hraje, jen na 3G (síti) to trvá déle :)
Hlavní kategorie třídění jsou: nově přidané, všechny písničky, výpis umělců, výpis alb, výpis, žánrů.
Každá písnička může být opalcovaná nahoru (LIKE) nebo dolu (DISLIKE)
Po kliknutí na písničku ve výpisu se jen označí, bohužel nespustí - musí se pustit dole stisknutím na Play
Aktualizace: spuštění je až po dvojkliku
Systém si pamatuje počet přehrátí a dává to viditelně najevo ve speciálním sloupečku
Free hudba je dobrá a nejde jen o 3. jakost (viz. Top gun theme, skupina Good Charlotte, Europe - Final Countdown, Men at Work )
Zhodnocení po prvním testování
Rozhraní mi přijde přehledené, ale stále je vidět že je v Beta verzi, protože svoji funkčností službám jako je Grooveshark nedostačuje (kterou sice aktivně nepoužívám, ale při zkoušení jsem viděl co všechno to zvládne)
V tuto chvíli pokud bych se rozhodoval jak budu poslouchat hudbu na počítači, asi bych dál zůstal na Last.fm (placený účet) a to z důvodu dat, protože služba toho o mě ví více a dokáže tak lépe personalizovat. Dovedu si však představit že do roka mi Google Music bude naprosto dostačovat - budou tam mí poke přátele, služba mi bude personalizovat hudbu, budou tam všechny mé písničky dostupné odkudkoliv (když jsem nyní dostal někde chuť na nějakou písničku, využil jsem YouTube) a možná budu mít Androida :)
Otázkou je jak bude nastavena cena
Máte nějaké dotazy? Ptejte se v komentářích, vyzkouším/odpovím
Google doodle s kytarou na homepage Google.com byl jeden z nejúspěšnějších žroutů času od uvedení Pacmana. Jakmile ručička hodin podruhé překročila 12ku, tak tato hračka zmizela do propadliště dějin. Pokud si ještě někdy chcete brnknout, tak si určitě zaláožkujte tento příspěvek :)
Dlouho mi vadilo, že není možné si vložit na vlastní stránky tzv. follow button z Twitteru nebo-li tlačítko pro snadnější sledování / pronásledování / honbu lidí na twitteru (aka jednosměrné přátelství z Facebooku)
Jakou radost mi udělal zpráva že je to konečně možné, bez nutnosti vytváření obskurních vlastních řešení.
Stačí navštívit stránkyhttp://twitter.com/about/resources/followbutton, zadat svoje uživatelské jméno, zvolit jednu z předefinovaných barev a zaškrtnou zda se u tlačítka má zobrazovat počet followerů a voilá, vložit na stránky
Jak to vypadá v praxi můžete od teď vidět pod každým článkem. Enjoy! :)
Google Picasa je jak webové album na internetu, tak software pro správu fotek. Málokdo však zná online hru, která se nachází na webu. Jmenuje se "Kde na světě" a Vaším cílem je z 5 ukázaných fotografií odhadnout kde byly vyfoceny či odkud pochází.
Podle km získáváte body, tj. více bodů za přesnější odhad (menší vzdálenost). Jde o příjemnou hru, která Vám může zpestřit nedělení odpoledne.
Ať už budeme vycházet ze zákona o zachování hmotnosti nebo z součtů proudů přítekající do obvodu, jedno je jasné - kapacity jsou omezené a ani Google nemůže tříštit svoje síly. Proto 26.5. oznámil vlnu pozastavených aplikačních rozhraní.
Tato API jsou dána do režimu zastaralé,tj. bez definovaného konce a bez dalšího vylepšování):
Code Search API
Diacritize API
Feedburner API
Finance API
Power Meter API
Sidewiki API
Wave API
Tato API budou určitě ukončena (často ke konkrétnímu datu)
Blog Search API
Books Data API
Books JavaScript API
Image Search API
News Search API
Patent Search API
Safe Browsing API (jen verze 1)
Translate API ( ukončení 1.12.2011)
Transliterate API
Video Search API
Virtual Keyboard API
Největší škoda mi přijde ukončení Translate API, ale dle vyjádření Google je to kvůli ekonomické zátěži způsobené zneužíváním. To na jednu stranu chápu, když to firmy mohou hojně používat např. k identifikování jazyka.
Ford ve svých elektromobilech využije cloud computing pro návrh úspornějších tras před každou jízdou. Pomoci mu v tom má Prediction API od Google.
Na loňské konferenci Google IO bylo představeno Prediction API. Stručně řečeno jde o výpočetní výkon a logiku v cloudu, které pouze předáte data a Google infrastruktura je zpracuje a vrátí výsledek. Představte si že máte mnoho dat (např. o svých zákaznících) a potřebujete zjistit další vztahy. Zadáte to vývojářské firmě, která teď už nemusí algoritmus vymýšlet a navrhovat, jenom využije dané API. Pokud Vás zajímá více, přečtěte si můj starší článek Google Prediction API aneb získejte více informací ze svých dat
Letos na Google IO bylo Prediction API otevřeno všem vývojářům, doplněny garance dostupnosti dle SLA a znovu připomenuty ceny ($10 za projekt a pak platba dle počtu dotazů, podrobněji zde)
Zároveň byla zveřejněna spolupráce s automobilkou Ford, která využije toto API pro své účely. Elektromobil se bude učit chování svého majitele tím, že bude sbírat data kudy a kdy jezdí (trasa, den v týdnu, čas, typ jízd, typ auta atd). Na základě těchto historických dat spolu s aktuálním stavem dopravy bude schopný doporučit nejvhodnější cestu s nejmenší spotřebou, včetně k přihlédnutím k geografickým zonám (tedy kde je lepší jet na elektřinu a kde a benzín)
Jedním z takových vozů by měl být C-MAX Energi PHEV jež je inzerován
Přijde mi to jako dobré využití cloud computing a jeho výhod:
personalizace (každé auto bude mít individuální stav),
realtime (budou využit všechny dostupné informace - např. o vytíženosti ulic),
škálovatelnost (na výpočtu bude využit velký výkon mnoha počítačů)
strojové účení (systém se bude stále zdokonalovat a zároveň nás, potažmo Ford nezajímá jak to do detailu funguje)
Před rokem jsem sepsal článek Co přinese Google I/O 2010? A co odnese čas.. ? V pár věcech jsem se trefil: Android TV byla nakonec jako Google TV, Froy spatřilo světlo světa, o kontextových gadgetech byla celá jedna session,. Špatně jsem odhadl svěcenou vodu na Google Wave a docela byly pohřbeny Google Developer Certifikáty.
Letos bych se pokusil vytáhnout svoji křišťálovou kouli jak to vidim
1) Našlápnutá kombinace Chrome OS + Google Apps
Bude představen Chrome OS. Google ho určitě stihl doladit a nemůže v oblasti businessu nic podcenit. Naopak musí teď zabrat a zaujmout. Jedinou cestou je nabídnout něco jiného a odlišit se- nejlépe cenou. Tak jak Google táhne cloud aplikace bude táhnout i cloudo-para-operační systém. Objevily se zprávy, že by mohl poskytovat operační systém formou měsíčních poplatků - docela bych tomu věřil. Hlavní výhoda cloudu je že odpadají prvotní investice (CAPEX) do zařízení a promítají se do operačních nákladů (OPEX). Pokud si to představíme, tak za za 250Kč měsíčně dostanete notebook, operační systém a základní datový tarif (počítám tak 200MB).Stačí Vám tak pouze 250 Kč a máte nové zařízení. K používání potřebujete Google účet, čímž vzniknou uživatelé Google služeb. Navíc Google jde cestou od zdola - chce naučit lidi používat cloud pro své účely a aby do budoucna tato masa využívala i v businessu. Firmám nabídne speciální tablety s jednou z velkých značek (že by CISCO ?). Připomínám že právě od prvního dne IO (10.5) se mění podmínky Google Apps, tj. do nad 10 lidí musí organizace mít Business verzi (dosud bylo nad 50lidé). Souvisí s tím určitě další změny, jež Google Apps zatraktivní.
2) Představení YouTube jako platformy
O růstu videa na internetu není pochyb. To že YouTube nepředvedla za poslední rok nic zazračného je taky zřejmé. Jako příklad uveďme, že live-streaming byl poprvé na YouTube ukázan před rokem. Od té doby se nic převratného nestalo. Google začne pracovat na YouTube jako platformě. Jednou z cest bude představení YouTube Caption API. Uživatelé budou moci on-demand požádat o překlad nebo budou zasílat své videosoubory, které rozpoznají mluvené slovo a vrátí textový přepis.
3) Aktualizovaný Blogger
Bude představen nový Blogger - s novou grafikou a možnostmi. Bude hodně zjendnodušen, bude ho moci použit jako Tumblr nebo Posterous. Firmy nad ním budou moc stavět svoje stránky.
4) Sociální sítě ve firmě = Buzz v Google Apps
Všichni s napětím očekávají veřejné sociální sítě, ale dle mého názoru budeme čekat asi ještě rok. Naopak vzniknou interní sociální sítě do firem. Vzniknou Google Profily v Google Apps a zároveň bude předělán Google Buzz pro potřeby firem. Bude se hodně podobat Facebooku, lidi budou komunikovat nad projeky, sdílet soubory - vše propojené s ostatními službami
5) Tasks API
Velmi dlouho chybí API pro spravování úkolu. Na konferenci pro vývojáře tak jednoznačně bude uvedeno a ukázkami co vše lze udělat.
Mashup mého života - by mohl znít podtitul. A proč právě tak? Protože jsem spojil naprosto nespojitelné a podíval se na dvě nesourodé části odlišným pohledem. Nakonec se podařilo. Dokážu sledovat kudy jezdí tramvaj!
Na vše používám tyto technologie:
Google Gadgets API
Google Spreadsheet
Google Maps API
Google Reverse Geocoding
Twitter API
"Tramvaj API" :-)
A co to umí ?
V pravidelných intervalech zjišťuji jaká je GPS poloha tramvaje, pokud tramvaj popojela (více o fungování níže), tak uložím nové GPS údaje. Ty pak překreslím tady do té mapy
(mapu budu vylepšovat - chystám se přidat čas kdy byla naposledy viděna)
Zároveň posílám adresu na Twitter, takže sledujte účet @wifitramvaj
Historie
Poprvé mě myšlenka napadla po přednášce Michala Šrajera na VŠE. Konkrétně na afterparty, kde jsem si spojil starší článek na Živě.cz kde @jakubcizek popisoval jak je možné zjistit polohu wifi routerů. V tu chvíli mě napadlo monitorovat vozy Student Agency a když jsem s radostí sdílel přísedícim nápad, jejich reakce byly více než chladné (či méně než horké). Nápad jsem nechal uzrát a když se v Praze objevila Wifi Tramvaj, můj cíl byl jasný - odchytit ji (už to je samo o sobě výzvou), zjisti adresu Wifi routeru a pak doufat že má teoretická úvaha bude fungovat.
Jak to funguje
1) Tramvaj číslo 17 má wifi připojení, které je dostupné přes Access Point. Každé takové AP je jednoznačně identifikováno.
2) Obecně fungují mobilní Google Mapy tak, že při připojení se zjistí zda na zařízení (mobilu) je zapnutá geolokace. Pokud ano, tak se zpět odešle GPS souřadnice. Cílem je tak přesnější zaměření. Představte si že se připojíte v kavárně se svým notebookem (bez GPS přijmače) a ten Vám ukáze na mapě kde jste - někdo před Váma se již připojil a odeslanou ten identifikátor společně s polohou
3) Předminulý týden jsem si zjistil jedinečný identifikátor tramvaje (dejme tomu např. 11-22-33-44-55-66)
4) V pravidelných intervalech (zatím zhruba každou hodinu) zasílám dotaz na adresu http://www.google.com/loc/json, kde se ptám na souřadnice. Tělo dotazů vypadá takto
Zároveň ještě provádím reverzní geocoding, abych dostal adresu v "lidském tvaru" :)
5) Pokud tramvaj popojela (a někdo se připojil se zapnutou GPS), tak dostávám nové údaje
6) Vše zobrazuji realtime na Google Mapě výš a ihned zasílám na Twitter (připomínám @wifitramvaj :)
Má to smysl?
Ano, určitě ano. I kdyby se to používalo minimálně, opět jsem si zkusil něco nového a zajímavého. Představte si to - dokázal jsem si vytvoři vlastní API Tramvaje, není to cool? Je, že? :) Navíc předpokládám že časem se bude tramvají vozit více lidí, kteří si zapnout Wifi/GPS a budou se koukat na mapy, takže ihned mám data - od kohokoliv, nemusí to být geek aby to ihned posílal na Twitter. Může to být klidně cizince, který se ihned připojí. Využívám crowd lidí.. Krásné a mazané. Cool & sexy ;-)
Pište komentáře, nápady, návrhy. Pokud často jezdíe Student Agency hurá, můžeme to rozjet více :)
Pokud se Vám článek líbil, ocením pokud ho nasdílíte či mě začnete sledovat na twitteru @codeas